profil

Charakterystyka Bilba Bagginsa - J. R. R. Tolkien "Hobbit czyli tam i z powrotem"

poleca 78% 651 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Bilbo Baggins jest głównym bohaterem powieści J. R. R. Tolkiena „Hobbit …”.
Bilbo to Hobbit niewielkiego wzrostu. Charakteryzuje się szczególną budową ciała. Posiada nieprzeciętnej wielkości stopy o twardej podeszwie, porośnięte gęstym włosem, zastępujące właścicielowi obuwie. Hobbici charakteryzują się również wielką miłością do zastawionego stołu, ziela fajkowego oraz spokojnych dni, upływających na pracy i zabawie. Są narodem spokojnym, niezbyt uczonym, zamieszkującym uroczy zakątek świata o nazwie Shire, skąd nie lubią wyjeżdżać.
Bilbo Baggins mieszka w wiosce w swej wygodnej norze - rezydencji o okrągłych oknach i drzwiach oraz zawsze suto zaopatrzonej spiżarni. Jego twarz jest rumiana jak jabłko i otoczona ciemnymi, kędzierzawymi włosami. Ubiór Bilba składa się z spodni, koszuli, kamizelki, kurtki; wszytko najchętniej żółte lub zielone, oczywiście nie nosi nigdy butów.
Bohater nie jest typowym hobbitem. Jawi się nam jako typ uwielbiający spokój i dobre jedzenie, mający wielu przyjaciół i skłonny do zabaw. W miarę rozwoju akcji wyłaniają się jednak z niego inne cechy, zyskujące etykietę dziwaka wśród współplemieńców. Rzuca go w wir przygody, na którą początkowo nie ma najmniejszej ochoty, lecz która na zawsze zostaje w jego duszy, powodując u niego wieczną chęć podróżowania w nieznane. W miarę rozwoju wydarzeń wygodnicki i marudny Bilbo zmienia się nie do poznania. Staje się samodzielny i sprytny, zdolny do trzeźwego myślenia w każdej sytuacji. Wyprawa ofiaruje mu również kilku przyjaciół na dobre i złe, z którymi można się poważyć na każdy wyczyn.
Powrót Bilba do Hobbitonu równał się z jego dożywotnim traktowaniem jako pewnego rodzaju dziwaka. Bratnią duszę wśród własnego rodzaju znajduje dopiero w osobie swojego młodego krewniaka, Frodo Bagginsa, który zdaje się podzielać jego smykałkę do przygód.
Podsumowując, Bilbo Baggins to osoba, z którą można się zaprzyjaźnić, Jest to dobra osoba.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Formy wypowiedzi