profil

Paprotniki - rośliny o zróżnicowanej budowie

Ostatnia aktualizacja: 2020-10-02
poleca 85% 106 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Paprotniki mają korzenie, liście i łodygi


Paprotniki wytwarzają korzenie, łodygi i liście, dzięki czemu są lepiej przystosowane do życia na lądzie i mogą osiągać większe rozmiary niż mchy. W Polsce te rośliny osiągają od kilku centymetrów do dwóch metrów wysokości. Do paprotników należą pospolite w naszym kraju paprocie oraz rzadziej występujące widłaki i skrzypy.

Gdzie można spotkać paprotniki?


Większość paprotników rośnie w wilgotnych środowiskach lądowych, gdzie zajmują miejsca zacienione. Są pospolitymi roślinami naszych lasów. Rosną także nad brzegami jezior i rzek, a rzadziej w miejscach bardzo suchych, np.na polach uprawnych, wzdłuż dróg czy na nasypach kolejowych. Tylko nieliczne przystosowały się do życia w wodzie.

Jakie znaczenie mają paprotniki?


Widłaki, skrzypy i paprocie pojawiły się na Ziemi wiele milionów lat temu. Miały wtedy postać potężnych drzew dorastających do 40 metrów wysokości i tworzyły bujne lasy. Na skutek gwałtownych zmian klimatu większość paprotników wymarła, a z ich szczątków powstały złoża węgla kamiennego. Współczesne widłaki, skrzypy i paprocie mają niewielkie rozmiary, a liczba gatunków jest wielokrotnie mniejsza niż miliony lat temu. Jako składnik runa leśnego tworzą miejsce do życia dla wielu drobnych zwierząt, mogą być także ich pożywieniem. Z niektórych gatunków paprotników pozyskuje się  substancje lecznicze. Na przykład ze skrzypu polnego otrzymuje się substancje poprawiające stan skóry, włosów i paznokci. Niektóre paprotniki znalazły swoje miejsce w naszych domach i ogrodach jako rośliny ozdobne.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta