profil

KINEMATYKA - FIZYKA - 1 KLASA GIMNAZJUM

poleca 88% 105 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

ZJAWISKO RUCHU I JEGO CECHY

Kinematyka to dział mechaniki , który zajmuje się opisywaniem ruchu ciał .

Ruch to zjawisko bardzo powszechne w przyrodzie . Ciało jest w ruchu, gdy z upływem czasu zmienia się położenie tego ciała . Aby opisać ruch musimy więc umieć określić położenie ciała i dokonać pomiaru czasu . Położenie ciała w przestrzeni określamy zawsze względem innego ciała , które nazywamy układem odniesienia .

Aby określić matematycznie położenie danego ciała , z wybranym ( dowolnie) układem odniesienia wiążemy prostokątny układ współrzędnych jedno-,dwu- lub trójwymiarowy zależnie od tego czy ruch odbywa się po linii prostej , w płaszczyźnie czy przestrzeni . Położenie ciała w dowolnej chwili określamy przez podanie jego współrzędnym . Gdy ciało jest w ruchu , to z upływem czasu zmieniają się współrzędne jego położenia .
Ważną cechą ruchu ( i spoczynku ) jest względność . Dane ciało w tej samej chwili może być w spoczynku lub poruszać się , i to w różny sposób , zależnie od wyboru układu odniesienia .
Na przykład pasażer jadącego autobusu może być w spoczynku względem kierowcy tego autobusu czy osoby obok , ale jednocześnie w ruchu względem mijanych znaków drogowych czy ludzi na ulicy .
W czasie ruchu ciała dowolnie wybrany jego punkt ( reprezentujący to ciało ) zakreśla linię ciągłą zwaną torem ruchu . Ze wzgledu na kształt toru ruch dzielimy na prostoliniowy ( gdy torem ruchu jest prosta ) i krzywoliniowy ( gdy torem ruchu jest dowolna krzywa ).
Długość toru ruchu zakreślonego w pewnym czasie to droga ,,s'' przebyta przez ciało w tym czasie .
Jednostką dogi w układzie SI jest metr .
Podczas ruchu ciało przemieszcza się od jednego położenia do drugiego . Wektor przemieszczenia ciała w pewnym czasie to wektor , którego początek znajduje się w początkowym położeniu ciała , a koniec - w końcowym położeniu tego ciała . Długość wektora przemieszczenia w szczególnym przypadku może być równa zero ( gdy początkowe i końcowe położenia ciała pokrywają się ) , choć przebyta przez ciało droga jest znaczna .
Przykładowo osoba idąca na długi spacer wraca do domu ( czyli z punktu wyjścia ) - wtedy początkowe i końcowe położenia ciała pokrywają się i przemieszczenie całkowite jest zerowe , choć droga przebyta w tym czasie może być duża .

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty