profil

Wakacje - wypracowanie

drukuj
poleca 85% 407 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Wakacje to nie tylko odpoczynek i wyjazdy, ale także dużo wydatków. Ponieważ nie zawsze rodzice mogą nam dać tyle, ile byśmy chcieli, możemy próbować sami zarobić swoje pierwsze, własne pieniądze. Bardzo często jest to zbieranie truskawek czy mycie aut. Zdarza się jednak coraz częściej, że dzieci wykonują pracę jak dorośli - na podobnych zasadach, za miejsze pieniądze. Warto znać przepisy, według których powinniście być zatrudniani.

Żeby w ogóle podjąć pracę, której zasady reguluje pisemna umowa o pracę, trzeba mieć ukończone 18 lat. Jednak już od 13 lat można zawierać umowy zlecenia, potwierdzane zgodą rodziców. Oprócz zgody rodziców trzeba mieć świadectwo lekarskie stwierdzające, że dana praca nie zagraża naszemu zdrowiu.

Niepełnoletni pracownicy nie mogą wykonywać wszystkich prac. Wśród zakazanych zajęć są takie, które mogą zagrażać waszemu zdrowiu. Osoby, ktore nie ukończyły 18 lat nie mogą m.in. podawać alkoholu, pracować w pensjonatach i hotelach przy pracach pokojowych, spawać, prowadzić maszyn rolniczych, pracować w godzinach nocnych. Tego ostatniego zakazu dotyczy też zapis informujący, że przerwa nocna niepełnoletniego pracownika musi trwać co najmniej 14 godzin i pracownicy tacy nie mogą brać godzin nadliczbowych.

Możecie się zatrudnić przy tak zwanych lekkich pracach sezonowych. Przepisy wymieniają tu: pielenie, zbiór owoców, warzyw, jagód i grzybów, sadzenie lasu, pracę w zakładach przetwórstwa owocowo-warzywnego, prace pomocnicze przy robotach geodezyjnych i prace porządkowo-gospodarcze.
Jeżeli pracę, którą wykonujecie reguluje umowa o pracę - wasz sezonowy pracodawca ma obowiązek dostarczenia jej wam w ciągu tygodnia od podjęcia pracy. Obowiązku takiego nie ma w przypadku umowy zlecenia.

Niestety bardzo często zdarza się, że powyższe przepisy nie są respektowane przez pracodawców. Jeżeli czujecie, że osoba, która was zatrudniła próbuje was wykorzystać lub oszukać, możecie to zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy. Wcześniej lepiej porozmawiać o tym z rodzicami.


Polecasz? Tak Nie
Polecane teksty:
(0) Brak komentarzy