profil

Nirvana sama w sobie .

drukuj
poleca 85% 157 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Nirvana to wspaniała kapela i chyba jedna z najciekawszych jakie istnieją bądź istniały. Zapoczątkowała ona nowy styl (rodzaj ) muzyki zwaną grunge. Jednak Nirvana z założenia była kapelą punkową objętą programem Geffen, czyli wytwórnią brytyjską szukającą nowych odkryć muzycznych. Formację bardzo szybko zauważono, a to ze względu na charakterystyczny, lekko zachrypnięty głos Kurta, ich muzykę i wspaniałe teksty ( Rape Me ? ).

Kurt Donald Cobain urodził się 20 lutego 1967 r. w Hoquiam, niewielkiej mieścinie sąsiadującej z Aberdeen. Wczesne dzieciństwo upłynęło Kurtowi Szczęśliwie, mimo że często chorował ( cierpiał na chroniczne zapalenie oskrzeli ). Przełomowym okresem w życiu piosenkarza był rok 1975. Miał on wtedy 8 lat i dwa wydarzenia mocno wstrząsnęły jego stabilnym życiem. Najpierw dowiedział się, że jego ulubiony zespół nie istnieje. W ten sposób legło w gruzach jego największe marzenie - zobaczyć koncert The Beatles w Aberdeen. Jednak najgorsze było dopiero przed nim. Kilka miesięcy później matka Kurta wystąpiła o rozwód. Pełny radości i humoru Cobain, zmienił się w buntownika o zmiennych nastrojach, nad którymi nie można zapanować. Po tym fakcie Kurt ograniczył swój kontakt ze światem zewnętrznym do minimum. Jego niechęć do rówieśników pogłębiła się po śmierci ulubionego wujka Burle'a Cobaina, który w lipcu 1979 roku strzelił sobie w brzuch. Resztę dzieciństwa Cobain spędził grając na gitarze i montując pierwsze zespoły.

Krist Anthony Novoselic urodził się 16 maja 1965 roku w Compton w Kaliforni. Jego rodzice, Krist i Maria byli emigrantami z Chorwacji. Rodzina Novoseliców ( co po chorwacku oznacza Nowowiejski ) często zmieniała mieszkania, po czym znalazła sobie skromny dom, a w 1973 - gdy na świat przyszła siostra Chrisa i Roberta, Diana - dom nieco ładniejszy.
David Eric Grohl przyszedł na świat 14 stycznia 1969 roku w Warren w stanie Ohio. Był dzieckiem Jamesa i Virginii Grohlów. Jego ojciec pracował jako dziennikarz, a matka uczyła angielskiego w szkole średniej. Gdy miał trzy lata, rodzice przenieśli się z Columbus w Ohio do Springfield w Wirginii. Trzy lata później rozwiedli się.

Zespół nie od razu występował pod obecną nazwą. Kolejno przyjmował: Ed, Ted And Fred, Skid Row, Sellout, Throad Oyster, Windowspace, Pen Cap Chew, Pixies oraz Fecal Matter. Skład kapeli na początku także nie był taki sam. Od początku byli jedynie Kurt i Krist, a zmieniali się perkusiści. Kolejno pałkarzami kapeli był Aaron Burckhard, Dale Crover ( nagrał z Nirvaną pierwszą kasetę demo ), oraz Chad Channing ( album Bleach ).

Pierwszą płytą kapeli jest Bleach wydany w 1989 roku. Jest to najcięższa i najmniej komercyjna część ich twórczości. Znalazły się na nim kawałki: Blew, Floyd The Barber, About A Girl, School,Love Buzz, Paper Cuts, Negative Creep, Scoof, Swap Meet, Mr. Moustache,Sifting, Big Cheese.

Drugi longplay - Nevermind Nirvana wydała w 1991 roku. Album poprzedził najlepszy singiel kapeli: Smells Like Teen Spirit, którego nazwa wzięła się od dezodorantu dla kobiet o nazwie Teen Spirit. Album jest uważany za przełom, dzięki któremu powstał grunge. To on został sprzedany w 14 milionach egzemplarzy. Na płytce, oprócz wcześniej wymienionego, można znaleźć utwory: , In Bloom, Come As You Are, Breed, Lithium, Polly, Territorial Pissings, Drain You, Lounge Act, Stay Away, On A Plain oraz Something In The Way. Tekst do Polly powstał na podstawie prawdziwego zdarzenia z 1987 roku, kiedy to po punkowym koncercie w Tacomie, jeden z jego uczestników Gerald Friend, uprowadził, molestował i torturował za pomocą pistoletu, bicza, spawalnicy ( ! ) i żyletki ( ! ) młodziutką dziewczynkę. Szczęście, że udało się jej uciec. G.Friend trafił do więzienia i siedzi w nim do dnia dzisiejszego.


Polecasz? Tak Nie
Podobne teksty:
Komentarze (8) Brak komentarzy
25.7.2012 (00:15)

Zapraszam na www.teenspirit.pl = forum fanów Nirvany.

28.9.2009 (21:15)

Nevermind jest ciekawe, ale nie najlepsze.

26.9.2007 (15:30)

omg... jakieś fanki zakochane w Kurcie ;| nie znosze takiego pozerstwa... ja osobiście ich lubie... a nevermind wcale nie jest najlepsza plyta... jest jak inne rownie dobra^^ a praca taka sobie;)