profil

Konserwacja motoroweru

poleca 85% 1183 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W skład przewodów wydechowych wchodzą: kanał wydechowy cylindra, rura wydechowa i tłumik. Po pewnym czasie w zależności od warunków eksploatacji, rodzaju używanego paliwa i gatunku oleju w przewodach wydechowych tworzy się osad węglowy. Obecność osadu powoduje przegrzewanie silnika, wzmożone zużycie paliwa i spadek mocy silnika.

A. Usuwanie osadu węglowego z rury wydechowej Aby usunąć osad z rury wydechowej, należy:
a. odkręcić nakrętkę rury wydechowej (rys. 5-5),
b. odkręcić śrubę (rys. 2-5) mocującą do ramy obejmę tłumika,
c. odkręcić śrubę (rys. 2-6) obsady mocującej tłumik na rurze wydechowej,
d. zdjąć rurę wydechową,
e. oczyścić wnętrze rury specjalną szczotką stalową na elastycznym trzonku.


B. Usuwanie osadu węglowego z denka tłoka Aby usunąć osad węglowy z denka tłoka, należy:
a. zdjąć głowicę cylindra,
b. ustawić tłok w górnym martwym punkcie,
c. zeskrobać osad węglowy z denka tłoka,
d. przesunąć tłok nieco w dół i usunąć szmatką resztki osadu z gładzi cylindra.


C. Usuwanie osadu węglowego z okienka wydechowego i głowicy cylindra Aby usunąć osad węglowy z okienka wydechowego i głowicy, należy:
a. ustawić tłok w dolnym martwym punkcie,
b. zatkać szmatką kanał przepłukujący,
c. zeskrobać osad węglowy z okienka wydechowego,
d. przedmuchać wnętrze cylindra sprężonym powietrzem lub wytrzeć szmatką bawełnianą,
e. usunąć szmaty z kanałów przepłukujących,
f. głowicę po zeskrobaniu osadu węgłowego przemyć naftą.


D. Rozbieranie i czyszczenie tłumika Aby rozebrać i oczyścić tłumik, należy:
a. odkręcić śrubę obejmy i zdjąć obejmę,
b. odkręcić nakrętkę znajdującą się wewnątrz tłumika u jego wylotu,
c. rozebrać tłumik,
d. części niechromowane należy wypalać przy pomocy lampy lutowniczej lub palnika acetylenowego tak długo, aż zabarwią się na kolor ciemnowiśniowy.
W tych miejscach, gdzie wysoka temperatura mogłaby zniszczyć powierzchnie chromowane, należy osad węglowy zeskrobać a otwory przeczyścić drutem.


21. Konserwacja łańcucha
Łańcuch konserwuje się co 1000 km jazdy. Do konserwacji łańcuch należy zdjąć z motoroweru, włożyć go do naczynia z naftą na jedną godzinę, następnie oczyścić z brudu szczotką i wypłukać w czystej nafcie. Tak przygotowany łańcuch zanurzamy w lekko rozgrzanym specjalnym smarze do łańcuchów.
W razie braku smaru łańcuch należy zanurzyć w roztopionym łoju wołowym z dodatkiem 5% grafitu. Po ścieknięciu nadmiaru smaru łańcuch przecieramy szmatką i nakładamy na koło łańcuchowe (pkt 14 i 15 niniejszego rozdziału). Przy łączeniu łańcucha sprężynkę zabezpieczającą ogniwo złączone należy zakładać wycięciem w stronę przeciwną do kierunku ruchu łańcucha.


22. Sprawdzanie poziomu oleju w skrzynce
biegów i wymiana oleju
Wymianę oleju w skrzynce biegów należy przeprowadzić po jeździe (przy rozgrzanym silniku). Aby dokonać wymiany oleju, należy:
a. podstawić pod korek spustowy znajdujący się u dołu obudowy silnika naczynie o pojemności przekraczającej 1 litr,
b. odkręcić korek spustowy,
c. odkręcić korek regulacji sprzęgła (wlewu oleju),
d. gdy olej przeleje się do naczynia, wkręcić korek spustowy,
e. wlać 1/2 - 3/4 litra oleju wrzecionowego,
f. zakręcić korek regulacji sprzęgła (wlewu),
g. uruchomić silnik na okres 1-2 minut,
h. wylać olej wrzecionowy,
i. nalać przez otwór regulacji sprzęgła 3/4 litra oleju Lux 10 - w lecie, a Lux 5 - w zimie. Poziom oleju będzie prawidłowy, gdy po odkręceniu wkrętu otworu przelewowego (rys. 2-2) ukaże się olej (przy motorowerze postawionym na kołach),
j. wkręcić korek regulacji sprzęgła i wkręt przelewowy.


23. Regulacja styków przerywacza oraz
ustawienie zapłonu
W miarę zanieczyszczenia styków przerywacza silnik pracuje nieprawidłowo, trudno się go uruchamia, strzela w gaźnik. Co 2000 km jazdy należy przeczyścić styki płaskim, drobnym pilniczkiem lub paskiem drobnoziarnistego papieru ściernego (wielkość ziarna 180-200) tak, aby styki przylegały do siebie jak największą powierzchnią. Po każdym oczyszczeniu należy regulować odstęp między stykami, który winien wynosić 0,4 - 0,6 mm.
W tym celu należy:
a. zdjąć lewą pokrywę silnika,
b. ustawić koło zamachowe tak, aby otwory w nim odsłaniały przerywacz w pozycji, w której młoteczek jest najbardziej odsunięty od kowadełka,
c. rozluźnić wkręt mocujący kowadełko przerywacza,
d. włożyć wkrętak w podłużne wycięcie w podstawie iskrownika w kowadełku i obrócić go, co spowoduje zmianę odległości między stykami,
e. sprawdzenie maksymalnego rozwarcia styku przeprowadza się szczelinomierzem znajdującym się w wyposażeniu motoroweru. (szczelinomierz cińszy winien swobodnie wchodzić między styki, grubszy - nie powinien ich rozchylać),
f. gdy szczelina jest odpowiednia, dokręcamy wkręt mocujący.
Przy prawidłowo ustawionym zapłonie początek rozwarcia styków przerywacza powinien nastąpić na 4,5 mm (34o) przed G.M.P. Co pewien okres należy świecę przemyć w benzynie, przeczyścić elektrody miękką szczotką stalową i uregulować odległość przez odgięcie zewnętrznej elektrody na odległość 0,5 mm. Świece z uszkodzoną porcelanką należy wymienić.
Aby wyregulować zapłon, należy:
a. ustawić otwory koła zamachowego naprzeciw wkrętów,
b. rozluzować wkręty,
c. obrócić podstawę iskrownika (przyspieszenie zapłonu następuje przez obrócenie obudowy w kierunku przeciwnym obrotowi koła),
d. dokręcić wkręty mocyjące,
e. sprawdzić przerwę między stykami przerywacza.
Jeżeli użytkownik jest niedoświadczony, ustawienie zapłonu powinien powierzyć warsztatowi naprawczemu.


24. Właściwe użytkowanie świecy zapłonowej
Wskutek ciężkich warunków, w jakich pracuje świeca zapłonowa, ulega ona po pewnym czasie zużyciu, które polega przede wszystkim na nadpaleniu się elektrod i przepaleniu się lub pęknięciu porcelanki (izolatora).
W celu sprawdzenia świecy, należy:
a. włączyć przełącznik stacyjki w położenie 1 (włączony),
b. przełączyć rękojeść zmiany biegów w położenie 2,
c. założyć na świecę przewód wysokiego napięcia,
d. dotknąć silnik metalowym korpusem świecy,
e. nacisnąć pedał.
Iskra przeskakująca między elektrodami powinna być silna i mieć kolor jasnofioletowy. Właściwie pracująca świeca powinna mieć, po wykręceniu z silnika, porcelankę koloru brunatnego, wnętrze korpusu szare, a płaszczyznę czołową pokrytą nalotem sadzy. Wszystkie te cechy występują wówczas, gdy silnik i gaźnik jest prawidłowo wyregulowany.


25. Właściwe użytkowanie ogumienia
W czasie użytkowania motoroweru należy ciągle kontrolować ciśnienie powietrza w dętkach. Utrzymanie właściwego ciśnienia zmniejsza zużycie opon i zabezpiecza je przed uszkodzeniem. Szczególnie szkodliwa jest jazda na niedostatecznie napełnionych dętkach, a także na uszkodzonych oponach. Zbyt wysokie ciśnienie również nie jest wskazane ze względu na niebezpieczeństwo uszkodzenia dętki. Przy zakładaniu opony na koło należy zwrócić uwagę, aby opona nie przyciskała dętki do obręczy i by była założona symetrycznie względem obręczy (pasek na oponie powinien być równo oddalony od obręczy wzdłuż całego obwodu).


26. Mycie motoroweru - konserwacja
powierzchni lakierowanych
Staranna konserwacja powierzchni lakierowanych zapewni przez długi czas estetyczny wygląd motoroweru. Sprowadza się ona do przemywania powierzchni 2-4% roztworem szarego mydła lub mydła do prania w wodzie o temp. 35-40oC przy pomocy szczotki lub miękkiej flanelowej szmatki. Po usunięciu brudu powierzchnię spłukuje się czystą wodą przy użyciu miękkiej szmatki flanelowej, po czym wyciera się do sucha.
Nie należy:
a. zeskrobywać lub wycierać zeschniętego błota i pyłu suchymi szmatami,
b. używać do mycia wody z dodatkiem sody lub rozpuszczalnika.
Dla zwiększenia połysku lakieru zaleca się po zmyciu i wytarciu na sucho natrzeć powierzchnię specjalną pastą lub płynem do polerowania lakieru i następnie wypolerować miękką szmatką flanelową aż do uzyskania dobrego połysku.
Należy uważać, aby podczas mycia woda nie dostała się do gaźnika, zbiornika paliwa lub instalacji elektrycznej. Części chromowane zmywa się tak, jak lakierowane. Po zmyciu wycierać na sucho miękką, czystą szmatką flanelową. Na okres przerwy zimowej części chromowane i cynkowane pokrywa się cienką warstwą wazeliny technicznej lub innego smaru bezkwasowego.


Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 7 minut

Ciekawostki ze świata