profil

Jakie zagrożenia istnieją w moim miejscu zamieszkania i jak można im przeciwdziałać?

poleca 85% 1663 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wstęp:
W moim referacie przedstawiam niektóre zagrożenia występujące w moim miejscu zamieszkania.

TELEWIZJA
Telewizja stanowi całkiem inne zagrożenia dla człowieka niż wojny, terroryzm czy kataklizmy. Przede wszystkim na początku trzeba sobie wyjaśnić, że telewizja dzieli się na edukacyjną - kształcącą - i na resztę, do której zaliczamy kryminały, horrory, thrillery, itp.
Jak się łatwo domyślić, filmy edukacyjne mają więcej zalet od tych drugich. Oglądając przyrodnicze, historyczne, o nauce, o odkryciach ludzkich, człowiek nie tylko się relaksuje, ale uzyskuje wiele ciekawych informacji, których np. książka lub nauczyciel nie są w stanie pokazać. W podręczniku co najwyżej możemy znaleźć zdjęcie czegoś, ale czyż nie lepiej byłoby zobaczyć to coś w ruchu? Czy nie lepiej byłoby usłyszeć głos słowika, niż zobaczyć jego portret? Telewizja ma tą przewagę, nad innymi środkami przekazu, że odbieramy ją prawie wszystkimi zmysłami, co daje nam wrażenie, że znajdujemy się w miejscu, które jest pokazywane. Co jeszcze daje nam wideo? Jak już wspomniałem, relaksuje i pomaga w rozładowanie napięcia, które zbira się przez cały dzień żmudnej pracy. Nagrywanie zaś na taśmy interesujących nas programów, pozwala odpowiednio zaoszczędzić czas, którego w dzisiejszych czasach szczególnie nam brakuje.
No i na tym niestety się kończą zalety techniki wideo. Na nieszczęście wady łatwiej przychodzą mi do głowy. Po pierwsze, to co ostatnio słyszymy i o czym huczą w mediach - rośnie liczba przestępstw popełnianych przez młodzież i nie mam tu na myśli tylko osiemnastolatków, gdyż coraz więcej jest także tragedii dokonywanych przez małe dzieci nieświadome swych czynów. Próżno im tłumaczyć, że człowiek nie kaczka, a uderzony patelnią w głowę może nie wstać, jak to robią znani bohaterowie popularnych kreskówek. Po drugie oglądając wciągający film, człowiek przestaje kontaktować z realnym światem. W końcu można się nijako uzależnić od telewizora, a wtedy w ogóle taka osoba zachowuje się, jakby jej nie było. Wpatrywanie się w kineskop powoduje także to, że z widzem nie można porozmawiać, bo cała jego uwaga poświęcona jest losom bohatera serialu. Później taki człowiek ma problemy z wysławianiem się i z wymawianiem dłuższych kwestii. Jego mowa też wiele na tym traci, ponieważ słuchając ciągle tych samych zwrotów i dialogów telewizyjnych ułożonych tak, by każdy człowiek mógł je zrozumieć, powoduje zanik słownictwa, które zamiast się wzbogacać, degraduje się. I na tym prawdopodobnie kończą się szkody wywołane przez nadmiernie oglądaną telewizję. Nie wspomniałem jeszcze o stratach fizycznych, czyli niszczeniu się wzroku.
Oglądanie telewizji, może równie dobrze kształcić, jak i wyniszczać osobowość ludzką. Od tego co oglądamy, w dużej mierze będzie zależeć po której stronie się znajdziemy. Czy jako mądra, wykształcona, obeznana ze światem osoba, czy jako niewrażliwy i prymitywny człowiek. Ten właśnie podział, powoduje, że jednoznacznie nie da się odpowiedzieć jaki wpływ na psychikę ma technika wideo.


UZALEŻNIENIA

W naszych czasach młodzież ma wiele problemów, nie mogąc ich rozwiązać sięgają po narkotyki i alkohol. Wielu młodych ludzi wpada w nałogi przez towarzystwo, w którym przebywa. Koledzy namawiają do tego "pierwszego razu". Po tym pierwszym razie z pewnością będą następne. Aż w końcu wpada się w nałóg, który w krótkim czasie prowadzi do zmian psychicznych, osłabienia własnej woli i do degradacji społecznej. Narkomania często prowadzi na drogę przestępczą. Kiedy trochę zaczyna brakować pieniędzy, rozpoczyna się domową produkcję narkotyków, lecz później i to nie wystarcza, zaczyna się fałszować recepty aż w końcu dochodzi do ciężkich przestępstw w celu zdobycia narkotyku.
Śmiertelność ludzi uzależnionych jest bardzo wysoka umierają oni zazwyczaj na skutek przedawkowania lub zarażeniem się wirusem HIV. Metody leczenia są nieskuteczne. Najczęściej zmiany psychiczne i uzależnienia są nieodwracalne.
Wielu młodych ludzi sięga również po alkohol. W Polsce ponad 4.5 mln. ludzi
Nadużywa alkoholu z tego około 700 tys. jest uzależnionych. Alkoholizm prowadzi do zmian fizycznych w organizmie, jest to jednak najbardziej widoczne u nastolatków, którzy od najmłodszych lat sięgają po alkohol. Alkohol wywołuje ogromne zaburzenia psychiczne. Ludzie którzy są uzależnieni od alkoholu nie potrafią się odnaleźć. Zamykają się w sobie, więcej czasu spędzają samotnie. Wszyscy się od nich odwracają. Po kilku latach nałogu ich życie stacza się na samo dno, tracą wszystko : rodzinę, przyjaciół, dom. Ostatnie pieniądze wydają na "tanie wina". Gdy zabraknie im już całkiem pieniędzy, zaczynają kraść. Ich życie toczy się na ulicy. Śpią pod mostem, lecz gdy przyjdzie zima chowają się na stacjach i w piwnicach, stamtąd są wyganiani, nie mają się gdzie podziać. Próbują znaleźć pracę i zerwać z nałogiem, na krótki czas im się to udaje. Zaczynają nawiązywać nowe kontakty. Lecz w większości przypadków po pewnym czasie, gdy zarobię trochę pieniędzy, zaczynają znowu pić, w końcu "wylatują z roboty" i wracają znowu na ulicę. Od początku zaczynają kraść, wstępować do gangów ulicznych, zapadają w długi. Jeżeli nikt ich nie uratuje ich życie będzie przekreślone. Taki człowiek nic nie osiągnie w życiu. Jednak nie tylko młodzi ludzie nadużywają alkoholu. Często zdarza się tak, że starszy człowiek, w sile wieku wpada w nałóg za namową innych. I w rezultacie dzieje się z nim to samo co z młodzieżą.


ZANIECZYSZCZENIE ŚRODOWISKA

Chemizacja różnych dziedzin życia powoduje, że człowiek na każdym kroku styka się z zagrażającymi mu truciznami. W krajach rozwiniętych co trzeci człowiek jest alergikiem. Pojawiają się nieznane dotąd choroby skóry. Lekarze zaczynają podejrzewać, że przyczyną tych schorzeń są toksyny wymieszane w naszych organizmach w „piekielne mikstury”. Nowe związki testuje się co prawda na myszach, królikach, dżdżownicach i biedronkach, ale nikt nie potrafi przewidzieć, jak się ta chemia zachowa po latach stosowania w zderzeniu z inną chemią.
Zanieczyszczone powietrze zagraża zdrowiu człowieka. Może powodować choroby dróg oddechowych, wady wzroku itp. Szczególnie groźne są zanieczyszczenia spowodowane dwutlenkiem siarki i dwutlenkiem azotu.
Każdy człowiek, bez wyjątku, chciałby żyć w krystalicznie czystym środowisku. Jednak postęp cywilizacyjny jest nieodłącznie związany ze zmianami w środowisku, którego człowiek jest przecież częścią. Chcąc zapobiec dewastacji środowiska człowiek powinien zwracać większą uwagę na rozwijający się świat, który produkuje nowe maszyny, a nie potrafi zapobiec niszczeniu życia na Ziemi.


ZAGROŻENIA RODZINNE

W ostatnich latach można zaobserwować tzw. „zagrożenia rodzinne”. Coraz więcej jest rodzin patologicznych, w których to nie ma miłości. Coraz więcej jest dzieci bitych przez pijanych rodziców. Coraz częściej rodzice nie mają czasu dla dzieci. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z następstw spowodowanych z powodu złej atmosfery w rodzinie. Dziecko, nad którym znęcają się rodzice będzie w przyszłości znęcać się nad swoimi dziećmi i w ten sposób powstanie błędne koło.
Temu problemowi jest bardzo ciężko zaradzić, gdyż „normalna” rodzina od zewnątrz może być rozbita wewnątrz. Wg mnie zagrożenia rodzinne są dużo groźniejsze od tych które niesie telewizja czy nawet grupy społeczne, w jakich dziecko przebywa.





Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 6 minut