profil

Pływanie i jego wpływ na zdrowie człowieka

drukuj
poleca 85% 327 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Pływanie
Korzyści:

Pływanie poprawia ogólną sprawność fizyczną
Zwiększa wydolność serca i płuc
Odpręża

Pływanie
Pływanie jest najlepszym ćwiczeniem dla sporych grubasków .Woda zapewnia nam lekkość , a do tego do pracy angażują się wszystkie grupy mięśni.Co jest również ważne nie jest nam gorąco i nie pocimy się , nie obciążamy naszych stawów i kręgosłupa. Polecan jest szczególnie osobom cierpiącym z powodu bóli pleców , gdyż znacznie wzmacnia mięśnie grzbietu.

Bezpieczne trenowanie:


Nie należy pływać samotnie.
Jeżeli osoba czuje się zbyt zmęczona, wyziębiona lub rozgrzana nie powinna pływać.
Nie wolno skakać do płytkiej wody i wody o nieznanej głębokości. Corocznie prawie 1000 osób doznaje urazu kręgosłupa po skokach na głowę do zbyt płytkiej wody lub zbyt mętnej, aby zauważyć przeszkody.
Nie należy zatykać uszu korkami podczas nurkowania. Błona bębenkowa może zostać uszkodzona z powodu ciśnienia wzrastającego wraz z głębokością.
Do otwartych akwenów nie należy wbiegać i nurkować. Należy upewnić się, czy nie ma prądów podwodnych lub niebezpiecznej fauny wodnej.
Nie należy pływeać bezpośrednio po jedzeniu. Nie powinno się żuć gumy, ani jeść podczas pływania, ponieważ łatwo się udławić.
Nie należy pływać po wypiciu alkoholu. Alkohol zwalnia reakcje i ruchy i obniża sprawność umysłową. Może także upośledzić umiejętność pływania i obniżyć termoregulację ciała.

Korzyści z ćwiczeń
Dowiedziono, że regularne ćwiczenia zapobiegają także chorobie wieńcowej.

Serce, płuca i tętnice: systematyczna intensywna aktywność fizyczna wzmaga wydolność serca oraz elastyczność płuc, przyczynia się do ich wydajniejszej pracy, a jednocześnie
zmniejsza podatność na choroby. Ćwiczenia mogą też obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszając tym samym ryzyko twardnienia tętnic; mogą poszerzyć arterie, ale też przyczynić się do ich całkowitego zablokowania np. skrzepem, co jest jednak mało prawdopodobne. Ostatnie badania łączą intensywną aktywność fizyczną ze wzrostem zawartości tych czynników chemicznych krwi, które hamują odkładanie tłuszczów w tętnicach.

Stawy regularnie ćwiczone zachowują siłę i elastyczność. Zbyt mało używane cechuje sztywnienie i osłabienie więzadeł, łączących i chroniących stawy. Także mięśnie słabną i wiotczeją - o czym przekonujemy się wkrótce po zaprzestaniu regularnych ćwiczeń.

Mięśnie: ćwiczenia wzmagają tonus mięśniowy, a więc wpływają na kondycję całego ciała. Ponieważ mięśnie poruszające nogi należą do największych w ciele, to czynności wymagające ich używanie - np. pływanie, bieganie czy jazda na rowerze - są doskonałym sposobem wymuszania zdrowotnej aktywności serca i płuc.


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
7.6.2011 (19:46)

Znalazłem nie to, czego szukałem, ale z pracy dało się "wyciągnąć" kilka pożytecznych informacji. Praca 4/5