profil

Początki komputeryzacji

poleca 84% 940 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

O ile początki historii komputerów można datować na ok. 3000 lat przed naszą erą, kiedy to wynaleziono pierwsze liczydło zwane abokusem, to jednak najbardziej realną datą stworzenia komputera wydaje się być rok 1938 rok gdy Konrad Zuse skonstruował w swoim mieszkaniu w Berlinie pierwszy na świecie komputer Z1. Komputer ten pracował na zasadzie mechanicznej. W roku 1941 na zamówienie ministerstwa lotnictwa powstał Z3 który był już oparty na przekaźnikach telefonicznych.
Nastęnym godnym odnotowania faktem była pierwsza na świecie maszyna elektromechaniczna pod nazwą Automatic Sequence Controlled Calcurator sterowana automatycznie, za pomocą programu zapisanego na taśmie dziurkowanej. Komputer ten znany jest równierz jako Mark1. Został zbudowany przez naukowców z Harvardu w współpracy z firmą IBM.
W 1946 roku na Uniwersytecie w Pensylwani zbudowana pierwszą na świecie maszynę do celów obliczeniowych, nazwaną ENIAC, był to komputer zbudowany w technice lampowej (1 400 lamp), zaprojektowany w 1943 roku i pracował do 1955 roku. Na bazie tego komputera konstruktorzy ENIAC'a stworzyli pierwszy komputer produkowany seryjnie UNIVAC 1 (5 600 lamp).
Przełomem w konstrukcji, było wynalezienie w 1948 roku tranzystora, który zapoczątkował gwałtowny rozwój sprzętu elektronicznego. W tym samym roku Claude Elwood Shawnon stworzył podstawy teorii informacji, opracowując metody określania ilości miary informacji i wprowadzając nową jej jednostkę - bit.
W 1954 roku rozpoczęto produkcję komputera, który umożliwił przyjmowanie danych wejściowych z dalekopisu, taśmy dziurkowanej, taśmy magnetycznej, oraz karty dziurkowanej. Rok 1955 to rok wprowadzenia pamięci w postaci dysku magnetycznego firmy IBM jak również data wyprodukowania pierwszego komputera opartego na tranzystorach przez firmę Bell Telephone Labs.
W następnych latach dokonał się gwałtowny postęp w dziedzinie komputeryzacji.
W moim przekonaniu z dzisiejszego punktu widzenie najbardziej godnymi przytoczenia faktami są:
- Rok 1959 kiedy to powstaje pierwszy w miarę uniwersalny język programistyczny COBOL
- Rok 1968 gdy R.Noyce i G.Moore zakładają firmę INTEL.
- Rok 1975 gdy powstaje firma Microsoft.
- Rok 1976 powstaje firm Apple.
- Rok 1983 Commodore prezentuje C-64.
- Rok 1984, data rozpoczęcia sprzedaży ZX spectrum.
- Rok 1984 ATARI wypuszcza model 520ST.

W wyniku powstania powyższych firm i produktów na rynku elektronicznym rozpoczęła się poważna konkurencja która doprowadziła do niespotykanego w historii rozwoju komputerów co doprowadziło nas do stanu obecnego.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty