profil

Mała Ściągawka (2 grupy)

poleca 85% 1338 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1.Dlaczego w 1939 roku polacy liczyli na zwycięztwo mimo przewagi niemiec?

1 września 1939 hitlerowskie niemcy bez wypowiedzenia wojny zaatakowały polskę. Zawarte w 1939r układy przewidywały, że w razie wojny anglia i Francja miały podjąć działania zbrojne 3 dni po ogłoszeniu mobilizacji, a w ciągu 15 dni rozpocząć ofensywę na Niemcy. Ale francuzi nie chcieli „umierać za gdańsk”, a brytyjczycy niebyli w stanie udzielić znaczącej pomocy. Wprawdzie wlk.brytania wystosowała do berlina ultimatum, w którym rządano wycofania wojsk niemieckich w ciągu 2 godzin. Gdy to nie nastąpiło brytania znalazła się w stanie wojny z niemcami. Była to „dziwna wojna”. Francuzi zajęli w niemczech kilkanaście opuszczonych wsi, z których szybko się wycofali.Lotnictwo brytyjskie zrzucało na niemcy ulotki. Przez siedem miesięcy na froncie zachodnim nie działo się praktycznie nic.

1.Opisz stosunki między III Rzeszą, a ZSRR.

W roku 1936-1937 powstała oś Berlin-Rzym-Tokio. Niemcy i Japonia zawarły pakt antykomiternowski, do którego dołączyły się Włochy; jego celem miało być zwalczenie komunizmu. W sierpniu 1939 Niemcy i ZSRR podpisały pakt o nieagresji, nazwany paktem Ribbentrop-Mołotow, ustaliły w nim zasady podziału polski. 22 czerwca niemcy napadły na ZSRR. Żołnierze Wehrmachtu dotarli pod Leningrad i Moskwę, ale ich nie zdobyli. W lutym 1943 roku jedna z armii niemieckich poddała się pod Staliningradem.

2.Scharakteryzuj kampanię wrześniową.

1.zrzucenie przez hitlera 1.8mln żołnierzy, 10tys dział, 1600 samolotów. 2.obrona kraju przez 1mln żołnierzy 3tys dział, 400 samolotów. 3.zawodzą polskie systemy łączności i organizacja. 4.niemiecki plan „fall weis”. 5.panowanie w powietrzu przez niemców. 6.upadek częstochowy, bydgoszczy, krakowa. 7.ultimatum brytyjskie.8.początek dziwnej wojny. 9.zajęcie przez francuzów wsi i wycofanie się. 10.brytyjczycy zrzucają na niemcy ulotki. 11.obrona Westerplatte. 12.zaatakowanie oddziałów niemieckich w okol. Kutna 13. Bitwa nad bzurą. 14.przegranie przez polaków bitwy nad bzurą.

2. przedstaw niemiecką kampanię do bitwy pod Kurskiem.

W latach 1939-1941 Niemcy i ZSRR ściśle współpracowały ze sobą. W 1940 roku, pokonawszy francję hitler kazał przygotować plan ataku na ZSRR, określony planem „Barbarossa”. Uderzenie zaplanowano na maj 1941 roku. Z powodu walk na bałkanach Hitler przełożył o ponad miesiąc termin ataku na ZSRR. W czerwcu 1941 Stalin zlekceważył meldunki szpiegów ostrzegające przed niemiecką napaścią. O świcie 22 czerwca 1941 roku niemcy rozpoczęły inwazję na ZSRR. A rmia czerwona nie spodziewała się ataku. We wrześniu niemcy dotarli pod Leningrad, który oblegli i pod moskwę. Tam jednak wojna błyskawiczna się załamała. W pażdzierniku nadciągnęła zima i żołnierze niemieccy cierpieli z powodu odmrożeń. W grudniu 1941 Stalin wysłał do obrony Moskwy dywizje syberyjskie doskonale przeystisowane do walki w trudnych warunkach. Moskwa została obroniona. Wiosną 1942 Hitler podją kolejną ofensywę. Część wojsk zdobywała kaukaz, a część dotarła pod Stalingrad. Tam przez kilka miesięcy toczyły się walki. W lutym 1943 niemcy poddali się. Hitler usiłował odzyskać inicjatywę nad Kurskiem. W lipcu zaatakował armię czerwoną i poniósł klęske.

3.W jaki sposób ZSRR uzasadnił agresję na Polskę?

ZSRR twierdziło, że: 1.wojna polsko-niemiecka ujawniła wewnętrzne bankructwo państwa polskiego. 2.w ciągu 10 dni operacji wojskowych polska straciła swoje okręgi przemysłowe i ośrodki kulturalne. 3.Warszawa jako stolica polski już nie istnieje. 4.rząd polski uległ rozkładowi. 5.państwo polskie przestało istnieć.
I dlatego ZSRR uznało, że traktaty zawarte między ZSRR, a polską straciły ważność. Twierdził też że polska stała się łatwym polem wszelkiego rodzaju niebezpiecznych i niespodziewanych akcji, mających stać się groźbą ZSRR. Praktycznie wszystko było kłamstwem. Warszawa wciąż się broniła, a rząd znajdował się nadal w kraju. 3. Jak i w jakim celu powstała wielka koalicja?
Przeciwko niemcom i ich sojusznikom walczyła koalicja państw, tzw.aliantów. W niedzielę 7 grudnia 1941 wojska japońskie zaatakowały USA. Cztery dni później Niemcy i Włochy wypowiedziały wojnę USA. Przystąpienie USA do wojny dało początek Wielkiej koalicji przeciwko państwom osi.


4. Omów wojnę na wschodzie.

1.w 1940 Hitler zaatakował Danię i Norwegię. 2.10 maja 1940-napaść na Belgię, Holandię i Luksemburg. 3.Wtargnięcie do Francji. 4.po 11 dniach niemcy dotarli do kanału la-manche. 5.ratunek 340tys. Ludzi przez anglię. 6.Wypowiedzenie wojny francji i angli przez włochy. 7.Wkroczenie niemców do paryża. 8.22czerwca-podjęcie decyzji o zaprzestaniu walki. 9.podział francji na 2 części. 10.plany inwazji na wlk.brytanię. 11.rozpoczęcie bitwy o anglię-sierpień1940. 12.wycofanie się z inwazji.

4. Omów walki w Europie w latach1943-1945.

W lipcu 1943 Anglicy i Amerykanie wylądowali na Sycyli i opanowali ją po miesiącu walk. Musolini został odsunięty od władzy, a nowy rząd włoski podpisał zawieszenie broni z aliantami. Hitler obsadził Włochy swoimi wojskami. Aliantom przyszło walczyć z niemcami. Najcięższe walki toczyły się o wzgórze Monte Casino, zamykające drogę na rzym. W maju 1944 zdobyto wzgorze przez polaków. 6 czerwca 1944 alianci wylądowali w Normandii otwierając drugi front. Sprzymierzonym udało się zmylić niemców co do lądowania, zbombardować niemieckie linie kolejowe oraz wytwórnię paliw. We wrześniu 1944 alianci dotarli do niemiec.

5. Przedstaw podboje Stalina w latach 1939-1940.

Jesienią 1939 roku Stalin zaatakował Finlandię. Przesunęła ona swoje granice o 150 km, ale obroniła ona swoją niepodległość. ZSRR zostało uznane za agresora i wykluczone z ligi narodów. Również jesieniął 1939 Stalin zmusił do zawarcia sojuszy z ZSRR państwa bałtyckie:Litwę, Łotwę i Estonię. Latem 1940 roku odbyły się tam wybory nadzorowane przez wojsko radzieckie. Nowa ordynacja wyborcza pozwalała kandydować jedynie komunistom. Wybrani w ten sposób posłowie prosili o przyłączenie Litwy, Łotwy i Estoni do ZSRR. Państwa bałtyckie na kilka lat utraciły niepodległość.

5. Scharakteryzuj przebieg II wojny światowej na Dalekim wsch.

Do połowy 1942 roku japonia opanowała większość pd-wsch azji. W 1944 roku amerykanie uzyskali wyraźną przewagę na Pacyfiku, ale nie miały dojść sił, by zaatakować Japonię. 6 sierpnia 1945 amerykanie zrzucili bombę atomową na Hiroszimę. Trzy dni później na Nagasaki. 2 września 1945 roku japonia podpisała pakt o bezwarunkowej kapitulacji.

6. Jakie czynniki zadecydowały o klęsce niemiec?

W sierpniu 1944 armia czerwona zatrzymała się na lini wisły. W początkach 1945 ruszyła radziecka ofensywa styczniowa, która zatrzymała się dopiero w Berlinie. Od zachodu szli alianci. 30 kwietnia hitler popełnił samobójstwo. 2 maja stolica sie poddała. Niemcom kazano podpisać pakt o bezwarunkowej kapitulacji.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut

Ciekawostki ze świata