profil

Dokonaj oceny wydarzeń I wojny światowej pod kątem politycznym ,gospodarczym i społecznym.

poleca 85% 1378 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

I wojna światowa wybuchła 28 lipca 1914 roku. Jej bezpośrednią przyczyną było zabicie 28 czerwca 1914 r. w Sarajewie przez serbskiego zamachowca następcy Austro-Węgierskiego tronu –Arcyksięcia Franciszka Ferdynanda.
Walka toczyła się między dwoma stronami : Trójporozumieniem (Ententa),,
w skład którego wchodziła Rosja, Francja i Wielka Brytania i Trójprzymierzem : Austro-Węgrami, Niemcami i Włochami (przeszły na stronę Ententy w 1915 roku).
Niemcy zakładali, iż walki nie potrwają dłużej niż kilka miesięcy. Stało się jednak inaczej i planowana błyskawiczna ofensywa przeistoczyła się w długotrwałą wojnę pozycyjną. Co dzień na froncie ginęły tysiące osób, a setki były ranne. Był to najkrwawszy konflikt w dotychczasowej historii ludzkości.
Wojna zakończyła się ostatecznie 11 listopada 1918 roku traktatem pokojowym podpisanym we Włoskiej miejscowości Compiegne. Następnie 18 stycznia 1919 roku zwołano do Wersalu konferencję, mającą na celu ustalenie nowego porządku na świecie.. Winą za wywołanie wojny obarczono Niemcy.
Decyzje zapadłe podczas obrad przyniosły wiele zmian. Do najważniejszych należy powstanie nowych państw w Europie oraz nakaz całkowitego rozbrojenia Niemiec. Utworzono także Ligę Narodów, mającą na celu strzec pokoju na świecie. Umocniła się pozycja USA, Wielkiej Brytanii i Japonii. Ustalenia powojenne przyniosły także zmiany dla koloni, które albo uzyskały niepodległość, albo dostały się pod protektorat innych państw.
Podczas wojny, w wyniku przewrotu październikowego powstało pierwsze na świecie państwo komunistyczne – Rosja Radziecka. Skutki wprowadzenia takiego ustroju do dziś odczuwa wiele państw (w tym także Polska).
W czasie działań wojennych nastąpił zdecydowany postęp techniczny. Udoskonalono wiele dotychczasowych wynalazków, a inne zastąpiono nowymi. Postęp ten poczyniono głównie w dziedzinie militarnej. Fabryki broni i sprzętu ciężkiego przeżywały swój renesans. Był to jedyny pozytywny skutek wybuchu wojny dla gospodarki. Poza tym, wiele innych fabryk zostało zniszczonych, a infrastruktura np. kolejowa, nie nadawała się do niczego. Gospodarki wielu państw znalazły się w opłakanym stanie.
Podczas I wojny światowej zginęło prawie 10 milionów ludzi, a 16 milionów zostało kalekami. Zmiany zaszły także w sferze obyczajowej. Zmieniła się mentalność kobiet – przestały być posłuszne i domagały się większej ilości praw.
Uważam, iż I wojna światowa, tak jak każde zbrojne wystąpienie, była zupełnie niepotrzebna. Miliony zabitych i rannych mówią chyba same za siebie. Z drugiej strony jednak, państwa uciskane i wyzyskiwane przez zaborców i kolonistów miały jedyną
i niepowtarzalną okazję do odzyskania niepodległości. Mimo wszystko nie można tłumaczyć agresji i to na taką skalę. W czasie działań zbrojnych giną bowiem nie tylko walczący żołnierze, ale również cywile, w tym kobiety i dzieci. Ludzie tracą najbliższych, zdrowie, domy, miejsca pracy. Według mnie konflikt zawsze można rozwiązać na drodze pokojowej,
a uciekanie się do tak drastycznych środków jak wojna jest bezsensowne.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata