profil

Czy telefony komórkowe i komputery wpływają na ograniczenie osobistych kontaktów między ludzkich i powodują strach przed rozmowa w cztery oczy?

poleca 87% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wraz z rozwojem techniki pojawiły się w życiu człowieka wynalazki takie jak telefon komórkowy czy Internet. Stały się one od razu czymś wręcz nie do zastąpienia. Stały się częścią życia ludzkiego.
Przez SMS’y, umawiamy się na randki, spotkania z przyjaciółmi, imprezy czy po prostu plotkujemy. Przez telefon komórkowy możemy wysłać z najdalszego zakątka ziemi zdjęcie, które dotrze do adresata nie później niż po minucie. Jest to wręcz nie wyobrażalne dla człowieka żyjącego na ziemi 50 lat temu.
Kolejnym działem techniki, który przebojem opanował cały świat jest Internet. To dzięki internetowi możemy prowadzić wideokonferencję,
wysyłać listy na cały świat nie ruszając się z domu czy grać w karty z Chińczykiem. Wstukując parę klawiszy możemy ściągnąć całą płytę muzyczną.

Kiedyś by porozumieć się z ciocią z Ameryki trzeba było napisać list na papierze, zapakować go we wcześniej odpisanej kopercie, przykleić znaczek, iść na pocztę i czekać niewiadomo ile na dotarcie przesyłki. Teraz tak zwane „mejle” załatwiają całą sprawę ograniczając czynności do napisania listu na klawiaturze i naciśnięcia „send” po zakończeniu pisania.
Z jednej strony jest nam dużo wygodniej, a drugiej strony jesteśmy ubożsi o tradycję, które wykształciły się przez setki lat.
Na pewno staliśmy się bardziej leniwi, wolimy kliknąć na „Gadu-Gadu” do przyjaciółki niż umówić się z nią na spotkanie. Poznajemy też nowych, obcych ludzi przez Internet. Życie współczesnego człowieka w tej sferze jest nieporównywalnie inne niż zaledwie 15 lat temu.

Odpowiedź na pytanie zawarte w temacie jest tylko cząstkowa. Internet i telefony komórkowe bezdyskusyjnie ograniczają kontakty między ludzkie, lecz czy powodują strach przed kontaktami w cztery oczy? Niekoniecznie, jest to moim zdaniem sprawa indywidualna. Zależy to od osobowości danego człowieka. Duże ma znaczenie jak kto traktuje kontakty przez Internet. Czy jako tylko uzupełnienie, dodatek do normalnego, nieelektronicznego życia. Czy jako główny środek do komunikowania się między ludźmi. Dla mnie Internet i komórki są tylko dodatkami, czymś z czego mogę zrezygnować w komunikowaniu się z moimi znajomymi. Lecz uważam również, że oba wyżej wymienione wynalazki są niepodważalnie największymi wynalazkami XX wieku i że głupotą byłoby odizolowywanie się od nich.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 2 minuty