profil

Edward Jenner

poleca 85% 226 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Jenner Edward (1749-1823), lekarz brytyjski. Wynalazca szczepień ochronnych przeciw ospie prawdziwej, które doprowadziły do wygaśnięcia tej choroby (Poxvirus).
Prowadząc praktykę na wsi, zauważył, że osoby, które chorowały na ospę krowią, są odporne na ospę prawdziwą. W 1796 dokonał pierwszej próby szczepienia, zakończonej pełnym powodzeniem. Po wielokrotnym sprawdzeniu metody Jenner opisał ją w An Inquing into the Cause and Effects of the Variolae Vaccinae... (1798), pozostała prawie niezmieniona do czasów obecnych.
Tajemnicę błyskawic rozwikłał amerykański uczony i polityk Benjamin Franklin (1706-1390), który udowodnił, iż jest to wyładowanie elektryczne. W lipcu 1752 roku wypuścił w kierunku chmury burzowej sporządzony z jedwabnych chusteczek latawiec. Do końca jego linki przymocował metalowy klucz, a gdy przybliżał do niego rękę, między nią a kluczem przeskakiwała iskra elektryczna. W roku 1909 szwedzki uczony Engelstad stracił życie próbując powtórzyć eksperyment
Pewnej nocy czerwcowej 1752 roku Beniamin Franklin nie mógł zasnąć. Bardzo niepokoiły go wątpliwości, czy uda mu się doświadczenie, dla przeprowadzenia którego już nie jeden raz udawał się sam w pole.

Podoba się? Tak Nie