profil

Rozmyślania Małego Księcia o świecie miłości i przyjaźni.

drukuj
poleca 82% 765 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Utwór pt. "Mały Książę" jest opowieścią o dojrzewaniu głównego bohatera, Małego Księcia, podczas długiej podróży, do miłości i przyjaźni. Książę podczas swojej długotrwałej wyprawy zwiedził wiele i nauczył się wiele.

Ten właśnie chłopiec mieszkający na asteroidzie B 612 wyruszył pewnego dnia w świat aby go lepiej poznać. Jego spojrzeniae na świat było jeszcze wtedy świeże i czyste, nie skażone wiedzą i wpływem innych.

W pierwszym etapie jego podróży spotkał Króla. Jednak ta osoba była dla podróżnika dziwna. Wiedział, że monarcha nader wszystko cenił sobie władzę. I właśnie dzięki niej, mógł oglądać tyle zachodów słońca jednego dnia. Lecz Księciu nie podobała się w nim skłonność do wydawania niemożliwych do wykonania rozkazów.

Na następnych planetach, które zwiedził Mały Książę, mieszkańcy byli także dziwni. Główną ich wadą było to, że byli zadumani w sobie, nie dostrzegali innych. Lecz znalazł się jeden mieszkaniec planety, który nie był egoistą. Latarnik nie widział siebie wymęczonego pracą przy latarnii tylko wykonywał polecenia "z góry".

Ostatnią planetą, którą odwiedził była Ziemia. Mały Książę nauczył się tu bardzo dużo. Jednym z wielu mieszkańców, których spotkał był Lis. Chłopiec nauczył się od niego, czym jest prawdziwa przyjaźń i, że zaprzyjaźnić się to znaczy stworzyć więzy. Czerwony przyjaciel uświadomił mu także , że oswojenie wiąże się z troską i odpowiedzialnością za drugą osobę. A uczył go w ten sposób:

"Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu."

Wtedy właśnie Mały Książę uświadomił sobie, że musi wracać do domu, na swoją małą planetę gdyż zostawił tam swoją najlepszą przyjaciółkę - Różę.
Lis mówił także:

"Już zawsze będziesz odpowiedzialny za to, co oswoiłeś. Jesteś odpowiedzialny za swoją Różę."

Podróże Małego Księcia są aluzją do dorosłego życia ludzkiego. Ukazują jego wady, a także przed nimi przestrzegają. Podróżnik podczas wypraw spotyka osoby dorosłe. Nie rozumie ich, są oni dla niego dziwni, lecz uczą go umiejętności właściwej oceny świata i ludzi. Więc okazuje się, że każdy może być Księciem.Może nim być jeśli tylko potrafi prawdziwie kochać.


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (3) Brak komentarzy
24.3.2009 (19:13)

malo :P

11.11.2008 (16:48)

za mało cytatów, wile rzeczy zostało pomienionych.

27.7.2006 (12:12)

moim zdaniem praca dobra-ale za mało cytatów które są bardzo potrzbne podczas omawiania lektur lub pisania pracy.mozna ją było wzbogacic własnie o takie cytaty.