profil

Upadek człowieka na podstawie "Makbeta" i własnych obserwacji

drukuj
poleca 85% 114 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Wielu ludzi uważa, iż kwiaty są po prostu zwykłymi roślinami. Nie zauważają tego, że można je porównać do ludzi... Głównym czynnikiem wpływającym na ich piękno są warunki atmosferyczne. Jeśli mają odpowiednie podłoże, wodę, oraz słońce nic nie stoi na przeszkodzie do tego aby się rozwijały, ale tak jak w życiu nie zawsze, mają tak idealne warunki. Różnego rodzaju susze, burze, wiatry sprawiają, iż kwiat nie może prawidłowo rozkwitać. Czyż nie podobnie jest z ludźmi? W dzisiejszych czasach media stanowią podstawę naszego wyobrażenia o świecie. Dzieci oglądają bajki, które coraz częściej opierają się głównie na przemocy. Wydaje się: co może stać się przez taka niewinną bajkę. Wielu ludzi nie zdaje sobie nawet sprawy, iż takie niepozorne kreskówki, rodzą w dziecku agresję od najmłodszych lat. W życiu gonimy za sławą, za bogactwem, zapominając o rzeczach najważniejszych. Ten problem dostrzegł Szekspir, problem wygórowanej ambicji, walki o władzę, dążenie do celu, nawet kosztem najbliższych.

Na początku książki Makbet zostaje przedstawiony jako prawy obywatel, walczący o wolność swego kraju, w bitwie wykazuje się ogromną odwagą. Najważniejszą osobą w jego życiu jest Lady Makbet- jego żona, bardzo ją kocha i jest w stanie zrobić dla niej wszystko. Wydawać by się mogło, że jest szczęśliwy, jego spokój zostaje zachwiany przez trzy czarownice, które przepowiadają mu iż zostanie Tanem Kawdoru, a następnie samym królem. Początkowo, Makbet nie sądzi, że owa przepowiednia może się sprawdzić, lecz kiedy spełnia się pierwsza część, coraz częścią zastanawia się nad tym czy druga część, jest również prawdziwa. Wiadomością dzieli się ze swą żoną, w której budzi się chęć władzy. Dowiedziawszy się, iż król Dunkan zamierza zaszczycić ich swą wizytą , rozpoczyna planowanie zabójstwa. Swym pomysłem dzieli się z małżonkiem, lecz Makbet pragnie odrzucić myśl o zabójstwie, chce pozostać człowiekiem godnym szacunku w oczach ludzi i samego siebie. Pragnie również odwieść żonę od zbrodni. Ma wątpliwości, i wstrzymuj go lęk przed sprawiedliwością. Ma skrupuły jako krewny i poddany króla. Niestety jest słaby psychicznie i ulega namowom żony i podszeptom czarownic. Decyduje się na królobójstwo, nie zdaje sobie nawet spraw, że za jednym zamachem posiadł władzę i stał się niewolnikiem swej pierwszej zbrodni, za którą zapłacił spokojem własnego sumienia. Jego wygórowana ambicja doprowadziła do ogromnej zmiany, z prawego człowieka przeistoczył się w zabójcę, pozbawionego jakichkolwiek uczuć . Początkowo dręczyły go wyrzuty sumienia, zjawy, jednak udało mu się zagłuszyć sumienie i stłumić jego wyrzuty Jego upadek sprawił, że uległ prostracji, nawet śmierć żony, nie miała dla niego żadnego znaczenia, a przecież tak bardzo ją kochał... więc co się stało z tą miłością? Lady Makbet uważała, iż wspólna zbrodnia zbliży ich do siebie, jednak stało się zupełnie na odwrót. Żądza władzy zabiła w nim wszystko co ludzkie. Jego wrażliwość stępiała od nadmiaru przeżytych okropności.

Czym jest upadek w dzisiejszych czasach? Wydaje mi się, że problem jest podobny. Główny powód to nadmierna ambicja, dążąc do celu, ludzie często nie zdają sobie sprawy, jaką krzywdę wyrządzają swoim najbliższym. Niezdrowa ambicja powoduje, że człowiek gotów jest "podeptać" drugiego, nawet bardzo bliskiego. Skutkiem tego jest oddalanie się ludzi od siebie. Człowiek staje się coraz bardziej samotny, aż w końcu buduje wokół siebie mur, stwarza swój własny mały świat, w którym jest miejsce tylko dla niego. W życiu, każdy potrzebuje miłości i taka osoba nie dopuszczająca nikogo do siebie jest po prostu nieszczęśliwa. Prędzej czy później poczuje pustkę i albo będzie szukała pocieszenia w nałogach, może targnie się na swoje życie, które już nie będzie miało dla niej sensu, albo po prostu będzie żyć tak ja jest, stwarzając pozory szczęśliwej. Sądzę, że doprowadzenie się do takie stanu może być spowodowane brakiem refleksji nad sobą.


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
27.7.2006 (12:10)

ładna praca ale ta koncowka ; d zbytnio nie nawiazuje do tematu ; p

Epoka
Teksty kultury