profil

Powstanie świata z innego punktu widzenia.

poleca 75% 1147 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Kiedy to wszystko się zaczęło? Ile lat ma ziemia? Czy powstała wiele milionów lat temu, czy też stało się to całkiem niedawno? Kwestia, jak powstała Ziemia od zawsze budziła kontrowersje. Żaden człowiek nie był naocznym świadkiem tego wydarzenia. Dlatego powstało tak dużo koncepcji związanych z tym zagadnieniem.
Powstało wiele teorii na temat powstania świata. Według powszechnie przyjętej Wielkiego Wybuchu wszechświat powstał 15 mld lat temu na skutek potężnej eksplozji. To niezwykłe wydarzenie dało początek nie tylko materii, ale i energii, przestrzeni i czasowi. Na pytanie, co bylo przed Wielkim Wybuchem odpowiedż jest jedna- nic. Zdaniem naukowców, wszechświat tuż po wybuchu był bardzo mały i gorący, wypełniały go tylko cząstki promieniowania. Dopiero po mniej więcej 10 sekundach powstały cząstki elementarne- protony, neutrony i elektrony. Jednakże na narodziny atomów wodoru i helu trzeba było czekać jeszcze kilka tysięcy lat, aż wszechświat bardzo się rozszerzył i oziębił. Życie na Ziemii powstało w wyniku przypadkowych procesów zachodzących przez miliony lat.
Stwozrenie świata według ks. Michała Hellera na podstawie tekstu pt. "Niech się stanie..." jest podobne do stworzenia samego kosmosu. "Najpierw był wielki wybuch". Potem z tego wybuchu powstał wodór i inne pierwiastki chemiczne, a z pierwotnej plazmy uformowały się gwiazdy i galaktyki. Gwiazdy wybuchały i zanieczyszczały środowisko kosmiczne. Z tych zanieczyszczeń powstały następne gwiazdy i planety, a na jednej z tych planet powstała roślinność, żyły zwierzęta i żył człowiek. Innymi słowy powstało zycie.
Biblijny zapis początków ziemi rozpoczyna się od stworzenia nieba i ziemi. Bóg stwarzał świat za pomocą słów "Nich się satnie..." Drugiego dnia powstała woda i sklepienia nieba. Ciała niebieskie zostały stworzone czwartego dnia. Bód rzekł: "Nichaj powstaną ciała świecące na sklepieniu nieba, aby oddzielały dzień od nocy, aby wyznaczały pory roku, dni i lata, aby były ciałami jaśniejącymi na sklepieniu nieba i aby świeciły nad ziemią". I stało się tak. Bóg uczynił dwa duże ciała jaśniejące: większe- słońce, aby rządzilo dniem i mniejsze księżyc, aby rządziło nocą oraz gwiazdy. Kolejnym ważnycm punktem biblijnego modelu było stworzenie życia na ziemi. W pierwszym rozdziale Księgi rodzaju czytamy, że Bóg stworzył organizmy żywe trzeciego, piątego i szóstego dnia. Życie zstało stworzone według gatunków, każdy z nich miał się rozmnażać, aby zaludnić ziemię. Punktem kulminacyjnym całego procesu tworzenia było powstanie człowieka. "A wreszcie Bóg rzekł: "Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i and wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi". Stworzył więc Bóg czlowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył, stworzył mężczyznę i niewiastę". Człowiek jest osobą inteligętną, obdarzoną w wolną wolę. Ludzie dokonują wyboru, czy będą kochac swojego Stwórcę, okazywac Mu posłuszeństwo i trwać w społeczności z Nim. Związek oparty na miłości może istnieć tylko wtedy, gdy dwóch partnerów decyduje się w nim trwać z własnej woli. 7 dzień Bóg przeznaczył na odpoczynek "po całym swym trudzie jaki podjął. Wtedy pobłogosłąwił ów siódmy dzień i uczynił go świętym"
Religia i nauka prowadzą tak wiele sporów w kwestii początków świata i życia. Zastanawiam się, czy nie można tego pogodzić, ponieważ w Bibli znajduje się wiele symboli, których do końca człowiek nie poznał.
Jest jeszcze bardzo dużo teorii opisujących to wydarzenie, jednak ta opisana w Biblii w Księdze Rodzaju jest mi najbliższ. Nie warto zadręczać się tego typu pytaniami, gdyż nikt nie był świadkiem tego zdarzenia, a całą prawde zna tylko Pan Bóg.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Gramatyka i formy wypowiedzi