profil

List do króla Władysława króla Polski od chłopów.

drukuj
poleca 85% 307 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

D o Jaśnie Panującego Władysława króla Polski, Wielkiego Księcia Litewskiego i Żmudzi, Księcia Ruskiego, zwierzchnika Prus Królewskich, Inflant, Kurlandii, Mazowsza, Podlasia, Księcia Siewierskiego etc.etc...
My lud stanu poddanego padamy do nóg Jaśnie nam Panującego i wnosimy prośby, aby nad dolą i niedolą naszą raczył się zastanowić i co w jego mocy na dobro nasze uczynił. Skreślamy to co nas gnębi i boli. Pan nasz i właściciel wm. Zaporski czyni to co jest hańbą atoli Rzplitej i króla, hańbą tym co się stroją kiedy chłop nie ma na najpilniejsze potrzeby odarty i głodny , to się łasce ludzkiej zawdzięcza, a nie pracy rąk swych.
Jesteśmy przymuszani do pracy w dobrach pańskich przez trzy dni w tygodniu własnymi końmi i własnych karków nie żałując o co dba knuta nie żałując ekonom. Nadto każdy od zagonów będących w dzierżawie od pana musi opłacać się przypisaną , a ciągle zmieniającą się daniną w zbożu, gęsiach,kurakach i kapłonach odpowiednio utuczonych, gdyż jaśnie pani ciągle frymaczy na drób jej dostarczany. Panu naszemu ciągle mało naszych posług mimo, że zwieźli my zapas drewna na całą zimę, dający godne ciepło w dworze.
Ciągle nas niepokoji strach o nasze dobro, a nawet o nasze życie, gdyż pan nasz lubi raczyć się miodem, a kiedy ma już dobrze w czubie to wraz z pachołkami napada na nasze zagrody i dla uciechy często je z dymem puszcza.
My od przodków w wierze prawosławnej trwający jesteśmy nachodzeni przez tych co wiarę rzymską wyznają i przez nich nagabywani, aby się na nią nawrócić przez co stalibyśmy się Lachami na co nie możemy się zgodzić i wiarę ojców porzucić, aby ustrzec się mąk piekielnych.
Swego czasu jako rejestrowi pod atamanem koszowym Semką służyli wiele zasług wojennych dla Rzplitej uczyniwszy, teraz z rejestru usunięci staliśmy się galernikami wiosłującymi dla dobra wm. Zaporskiego bez tchu i wiary.
Panie nasz Jaśnie nam panujący rozważ prośby nasze i otocz nas opieką Twego Majestatu dla dobra ludu prostego i wiary w Boga Naszego.

Spisał (Twoje imię i nazwisko)dominikanin z klasztoru w Międzyrzeczu
w dobrach księcia Konstantego Ostrogskiego
na zamku Ostróg dnia 25 Augusti 1647 .


Polecasz? Tak Nie
Polecane teksty:
(0) Brak komentarzy