profil

Sieci komputerowe

poleca 85% 1001 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Warstwy modelu: (ISO) każda warstwa daje od siebie nagłówek
7. aplikacji - metody dostępu do tych wszystkich warstw
6. prezentacji - tłumaczenie danych,definiowanie formatu oraz odpowiedniej składni
5. sesji - ustanowienie połączenia,zapewnia wymianę danych
4. transportowa - zajmuje się pakietami, ustanawia kolejność(odpowiada za składanie pakietu z dużej ilości składanych plików)
3. sieciowa - metody rozłączania i utrzymywania połączenia sieciowego oraz jego trasy (najlepszej,najszybszej,najkrótszej)
2.łącze danych - korekcja błędów
1. fizyczna - odpowiada za przesył danych(bitów),żeby był sygnał na linii
1 i 2 często łączone w jedno w warstwę sprzętową.
Topologia - fizyczny układ sieci,.Jest to rozmieszczenie jej elementów oraz połączenia między nimi oraz stosowane przez stacje robocze (węzły sieci) metody odczytywania i wysyłania danych.
Topologie sieci :
szynowa - to konfiguracja, w której wszystkie komputery podłączone są do wspólnego medium transmisyjnego rozprowadzającego w sposób bierny sygnał,
gwieździsta - kable sieciowe są połączone w jednym wspólnym punkcie, w którym znajduje się haab lub przełącznik. Topologia ta w odróżnieniu od szynowej jest odporna na uszkodzenia pojedynczych jednostek lub połączeń z nią.Jej zaleta to bezpieczeństwo i wydajność a wada to krótkie odległości. Skrętka UTP(10 BASE-T) używana w tej topologii to najpowszechniej używany przewód.
drzewiasta - struktura podobna do topologii szynowej z tą różnicą że są tu możliwe gałęzie z wieloma węzłami
pierścieniowa - struktura,w której stacje sieciowe są podłączone do okablowania tworzącego pierścień.Dane w układzie krążą w koło ale tylko w jedną stronę poszukując adresu przeznaczenia.W porównaniu do sieci szynowej, wzrasta wydajnośc sieci.
Adres IP
Unikalny w skali świata numer jaki posiada każdy komputer podłączony do internetu.Są częścią globalnego standardu, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne zidentyfikowanie każdego komputera wysyłającego lub otrzymującego informacje w Internecie. Wszystkie pakiety "podróżujące"Internetem są opatrywane adresem IP adresata oraz nadawcy.Adresy te w przeciwieństwie do adresów fizycznych nie są związane sprzętowo z konkretnym urządzeniem, ale przypisywane do komputera przez administratora sieci poprzez konfigurację ustawień systemowych.
Budowa adresów IP: IP jest 32-bitową liczbą,zapisywaną zazwyczaj w formie czterech 8-bitowych członów oddzielonych kropkami.Liczba w każdym z czterech pól może może przyjąć wartość 0-255,np.192.152.22.10
Poszczególne części adresu odpowiadają kolejnym coraz mniejszym sieciom , które napotykamy po drodzedo interesującego nas komputera,np.149.156.24.12 to-149 oznacza Polskę(jeden z kilku numerów przydzielonych naszemu krajowi), 156 to Kraków a raczej krakowska siec miejska, 24 odnosi sie do konkretnej instytucji przyłączonej do sieci a 12 to numer komputera w obrębie tej instytucji.
3 klasy adresów IP:
A - 1. x. x. x - 126. x. x. x ( w tej klasie jest 16.000.000 komputerów)
B - 128 . x . x . x - 191 .x . x . x
C - 192. x . x . x - 223 . x . x . x
Pozostałe klasy są zarezerwowane np. 127.0.0.1 - lokal host(sam do siebie, nie wychodzi na zewnątrz)
0 i 255 jest w każdej klasie zarezerwowane.
Maskarada - pojęcie maskowania.
Maska - 255.255.255.0
Adres MAC - adres nadawany z góry przez firmę urządzenia
Karta sieciowa - kazda ma nadawany numer
Protokół - zbiór reguł i procedur rządzących komunikacją pomiędzy dwoma i więcej urządzeniami.Protokoły moga być różne ale łączące się w danej chwili urządzenia muszą wykorzystywać ten sam protokół aby była możliwa wymiana danych miedzy nimi.
W celu komunikowania pomiędzy różnymi protokołami można wykorzystać łącza (gateway)-urządzenia tłumaczące z jednego protokołu na inny.
Zastosowanie łącz może spowolnić komunikację między systemami. innym rozwiązaniem jest skonfigurowanie komputerów tak by korzystały z kilku protokołów równocześnie.Takie rozwiazanie również prowadzi do dodatkowego obciążenia sieci.
Rodzaje protokołów : Ethernet, Token Ring, NET BUI ( wymyslony przez Microsoft)
Preanbuła - poczatek pakietu ( inicjacja)
Przykład protokołu Ethernet - /Preanbuła/adres odb/adres nadawcy/typ ramki/dane/CRC/
Sieć komputerowa-zbiór wzajemnie połączonych autonomicznie ze sobą komputerów, mogących wymieniać informację. Inaczej sieć to takie elementy,które umozliwiają dwom lub wiekszej liczbie komputerów komunikowanie się ze sobą i innymi urządzeniami.
autonomicznie - niezależnie( w sieci mogą być niektóre wyłączone i nie rzutuje to na inne).
System komputerowy składa się z: hardwaru(sprzętu) i softwaru(oprogramowania)
Obecnie sieci rozwinęły się w 2 kierunkach:
Sieci lokalne LAN - używane do łączenia urządzeń, znajdujących się w bliskiej odlgłosci
Sieci rozległe WAN - do łączenia sieci na znaczne odległości
Sieci miejskie MAN - są rzadko używane.
Podstawowe składniki sieci to:
· sieciowy system operacyjny
· serwery - urządzenia lub oprogramowanie świadczące pewne usługi sieciowe,np.serwer plików, poczty elektronicznej,komunikacyjny, bazy danych,archiwizujący itp.
· systemy klienta - węzły lub stacje robocze przyłączone do sieci przez karty sieciowe
· karty sieciowe - adapter pozwalający na przyłączenie komputera do sieci
· system okablowania- medium transmisyjne łączące stacje robocze i serwery, w przypadku sieci bezprzewodowych może to być podczerwień lub kanały radiowe.
· współdzielone zasoby i urzadzenia peryferyjne - mogą to być drukarki,napędy dyskówoptycznych,plotery,itp.
· Hub (HAAB) - zwany także koncentratorem, jest jednym z urządzeń najczęściej spotykanych w sieciach.Do niego podłączane są wszystkie kable biegnące od komputerów.Typ rozgałęziacza- ma 1 wejście a wiele (przeważnie 8 ) wyjść.Mozna dołączyc do niego inny Haab.
Swiche -- w Haab-ach rozdzielaja,do którego komputera ma iść informacja.
Rutery -- urządzenia służące głównie do udostępniania połączeń dla sieci lokalnych, ma dużo kart sieciowych ( interfejsów)
Bridge (mosty) -- służą do łączenia ruterów z resztą świata.
Światłowody jednomodowe- przesyłany jeden sygnał ( szybsze)
wielomodowe - wiele sygnałów osobno ( wolniejsze)










Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut