profil

Jak uczcić odzyskanie przez Polske niepodległości

poleca 84% 2456 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę jest najważniejszym świętem państwowym. Niestety dla wielu Polaków dzień 11 listopada, kojarzy się raczej z dniem wolnym od pracy. W czasach zglobalizowanego, pędzącego do przodu świata, zanikają takie wartości jak patriotyzm, miłość do ojczyzny, przez co nieświadomość historyczna Polaków jest kompromitująca.

Wielokrotnie były przeprowadzane ankiety dotyczące wiedzy Polaków. Okazuje się, że większość z nich zupełnie nie wie co miało miejsce 11 listopada 1918 r. Data ta symbolizuje przecież ważny dzień, dzień odzyskania niepodległości po ponad stu latach niewoli. Dla Polski oznaczało to możliwość rozwoju i nową przyszłość, co nie było i nadal nie jest bez znaczenia. Nie można pozwolić, aby bardzo ważne wydarzenia sprzed lat poszły w niepamięć, dlatego przede wszystkim szkoły powinny zainteresować młodych ludzi historią. To młodzież najbardziej potrzebuje edukacji patriotycznej, gdyż właśnie jej większość, nie wie nic na temat przeszłości naszego kraju.

Aby uczniowie czynnie uczestniczyli w uroczystościach z okazji 11 listopada, nie wystarczy zorganizować nudnego, corocznego, nie zmieniającego się od lat, apelu. Potrzeba koncepcji i dobrego pomysłu, aby ich zaskoczyć i zainteresować.

Wydaje się nam, że moglibyśmy zwrócić uwagę uczniów na wydarzenia z 1918 r. dzięki zaproszeniu ich na przedstawienie. Ciekawym mogłoby być również wspólne złożenie kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Uważamy, że ważnym również byłoby rozdanie ulotek, czyli małych kompendiów wiedzy, co przybliżyło by w przystępny sposób wydarzenia związane z datą 11 listopada.

Fantastyczną zachętą do poznania historii mogłyby być także wycieczki do miejsc związanych z odzyskaniem niepodległości. Takim miejscem jest np. Mucharz, malowniczo położona wieś w Beskidzie Małym

Od 1988 roku obok mucharskiego kościoła stoi obelisk poświęcony Odzyskaniu przez Polskę Niepodległości. Historia ta rozpoczyna się już jednak w 1894 roku kiedy kierownikiem Szkoły w Mucharzu został Jakub Urban. Jak pisze jego córka “…marzenia o wolnym kraju przelewał ojciec na dzieci i młodzież opowieściami o bohaterstwie naszych przodków, o powstaniach narodowych…” 11 listopada 1928 r. w 10-tą rocznicę odrodzenia Polski Jakub Urban posadził własnoręcznie obok szkoły lipę, a niebawem obok drzewa umieszczono metalową tabliczkę upamiętniającą ten fakt, a która przetrwała tam do II wojny światowej.

Dopiero w 1988 roku zawiązał się w Mucharzu Społeczny Komitet Budowy Obelisku. Za pieniądze uzyskane ze składek społeczeństwa zakupiona została tablica, a kamień – obelisk przekazał na ten cel kamieniołom z Mucharza. Wszystkie prace przy budowie wykonała miejscowa ludność. Obelisk stanął w miejscu, w którym sześćdziesiąt lat wcześniej Jakub Urban posadził lipę, na placu między kościołem, szkołą a przedszkolem. 6 listopada 1988 roku, po mszy odprawionej w intencji Ojczyzny, mucharski proboszcz poświęcił obelisk, a 10 listopada odsłonięta została tablica z następującym tekstem:

WIECZNA CHWAŁA BOHATEROM WALKI Z ZABORCAMI O ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI W 1918 R. OBELISK TEN JAKO SYMBOL PAMIĘCI I PATRIOTYZMU DLA POKOLEŃ W 70 ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI UFUNDOWAŁO SPOŁECZEŃSTWO MUCHARZA.

Można również zorganizować Quiz historyczny dotyczący osoby Józefa Piłsudskiego, a także konkurs piosenki patriotycznej.

Liczne przykłady na świecie: parady na Polach Elizejskich i koncerty we Francji, czy wielkie obchody czwartego lipca w Stanach Zjednoczonych pokazują, że święto narodowe, może mieć radosną ale i wzniosłą oprawę. 11 listopada ma wzbudzać w Polakach dumę i radość. Powinny być okazją do powiedzenia: „Jestem Polakiem i jestem z tego dumny”. Brakuje u nas w Polsce ogólnonarodowego festynu z tej okazji, dzięki któremu dzień ten nie byłby tylko czerwoną kartką w kalendarzu, a prawdziwie interesującym wydarzeniem.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata