profil

Optyka i światła

Ostatnia aktualizacja: 2021-12-20
poleca 85% 520 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

=v/f=v*T ;gdzie - dł.fali, v- pręd., f- częst., T- okres.# Światło fiolet- najwięk. Częst. Najmn. Dł. ; św. Cze rw. Odwrotnie.# Światło przenosi energię od źródła do odbiorcy.# Źródłem światła jest każde ciało wysyłające promieniowanie kosztem innej energii i odbierane przez zmysł wzroku.

Światło ma dwoistą naturę: falową i korpuskularną(zjawisko fotoelektryczne). Jest równocześnie falą elektomagn. Oraz strumieniem cząstek (kwantów), zwanych fotonami. Fala elektromag.- rozchodzące się w przestrzeni zaburzenie pól elektr. i magn..# C= 299 792 km/s~300 000km/s -prędkość światła

Światło - fala elektromagn. O dł. 380-770 nm.

Foton - cząstka będąca kwantem, czyli porcją promieniowania elektomagnet. # Ch. Huygens-zasada: śwaitło rozchodzi się po liniach prostych, gdy nie trafia na przeszkody lub gdy przeszkody, które napotyka, albo szczeliny, przez które przechodzi, są duże w porównaniu z dł. Fali . Każdy punkt ośrodka, do którego dotrze światło, staje się źródłem nowej fali świetelnej cząstkowej.
Th. Young - zjawisko interferencji (nakładania się fali) fal.

Dyfrakcja- ugięcie fali. # fale spójne- fale o identycznej dł. i częst., mające stałą różnicę faz; wynikiem ich interferencji jest wzmocnienie fali wypadkowej, osłabienie fali lub jej wygaszenie ( przy tych samych amplitudach). # W ośrodku optycznie jednorodnym światło rozchodzi się po liniach prostych.

Promień świetlny jest to linia, wzdłuż której rozchodzi się światło w danym oś. opt.- linia wyznaczająca kierunek rozch. św.

Oś Optyczna. Jest to taki ośrodek, w którym rozchodzą się promienie świetlne.# Odwracalność biegu promieni świetlnych- twierdzenie: Jeżeli promień świetlny po przebyciu pewnej drogi przez ośrodki optyczne zostanie skierowany przeciwnie, to wróci tą samą drogą aż do punktu wyjścia.# Oś. optycznie jednorodny- ośrodek optyczny mający jednakowe właściwości fizykochem. w całej objętości.# Prawo odbicia :Promienie: padający i odbity oraz prosta prostopadła leżą w jednej płaszczyźnie. Kąt odbicia jest zawsze równy kątowi padania.# Kąt padanie- kąt zawarty pomiędzy promieniami padającymi a normalną poprowadzoną w punkcie padania.# Kąt odbicia- kąt pomiędzy promieniem odbitym a normalną poprowadzoną w punkcie odbicia.
Normalna- prosta prostopadła do powierzchni.

Zjawisko rozproszenia światła - polega na odbiciu światła w różnych kierunkach od nierównej powierzchni.

Obraz pozorny powst. w wyniku przecięcia się przedłużeń promieni odbitych. Nie można go otrzymać na ekranie.

Obrazy otrzymywane przy użyciu zwierciadeł płaskich są pozorne, mają tę samą wielkość co przedmioty, są symetryczne względem powierzchni odbijającej i nie są odwrócone.# Ogniskowa F zwierciadła kulistego wklęsłego to taki punkt leżący na osi głównej, w którym przecinają się wszystkie promienie odbite od zwierciadła, przed odbiciem biegnące równolegle do osi optycznej.
Odległość ogniska F od zwierciadła jest to ogniskowa. Oznacza- f. Jedn. f=m .# Ogniskowa f zwierciadła jest równa w przybliżeniu połowie promienia krzywizny zwierciadła r:f~=r/2.
Obrazem rzeczywistym nazywa się obraz, który powstaje w wyniku przecięcia promieni odbitych i można go zobaczyć na ekranie.# P=h1/h2 ;gdzie: p- powiększenie obrazu, h1- wys.przedmiotu; h2- wys.obrazu.

Równanie równania wklęsłego - zależność: 1/x+1/y+1/f~= 2/r ;gdzie: x-odl. Przedmiotu od zwier.; y- odl. Obrazu od zwier.; f- ogniskowa zwier.; r- promień krzywizny zwier.;
Zwierciadłem kulistym wypukłym nazywa się czaszę wycięto z powierzchni kulistej, pokrytą od zewnętrznej strony warstwą subs. odbijającą.# Ogniskiem pozornym nazywa się punkt przecięcia się przedłużeń promieni odbitych, które przed odbiciem biegły równolegle do osi optycznej zwierciadła.

Zwierciadło - gładka powierzchnia, prawie w całości odbijająca promienie świetlne.# Zwierciadło płaskie- zwierciadło, którego pow. Odbijająca jest płaszczyzna.

Ognisko zwierciadła kulistego wklęsłego - punkt leżący na osi głównej, w którym przecinają się wszystkie promienie odbite od zwierciadła, przed odbiciem biegnące równolegle do osi opt # Ognisko pozorne zwierciadła kulistego wypukłego- punkt przecięcia przedłużeń promieni odbitych od zwierciadła od zwierciadła, które przed odbiciem biegły równ. Do osi głównej.# Światło rozchodzi się prostoliniowo wewnątrz ośrodka jednorodnego, tzn. takiego, który w całej objętości ma jednakowe właściwości fizykochem. # Promień padający na granicę dwóch ośrodków, normalna oraz promie załamany leżą w jednej płaszczyźnie. Wielkości kątów padania i załamania względem siebie zależą od prędkości rozchodzenia się światła w ośrodku.# N=v1/v2 gdzi: v1, v2- prędkości rozch. się św. W oś.; n- współczynnik załamania światła ośrodka drugiego względem pierwszego.# Płytka równoległościenna powoduje równoległe przesunięcie wiązki światła. Przesunięcie jest tym większe im większy jest kąt padania promienia świetlnego na płytką, im grubsza jest płytka i im większy jest współczynnik załamania światła.# Załamanie światła- zjawisko zmiany kierunku promienia św. na granicy dwóch ośrodków. # Pryzmat- bryła szklana w kształcie graniastosłupa o podstawie trójkąta

Kąt łamiący pryzmatu - kąt pomiędzy dwiema płaszczyznami pryzmatu.

Pryzmat na skutek zachodzącego w nim dwukrotnego załamania światła powoduje rozszczepienie się światła białego na pojedyncze barwy monochromatyczne, którym odpowiadają fle elektromagnetyczne o dł. 380-770 nm, dając na ekranie barwne widmo.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 5 minut