profil

Jakie twoim zdaniem odkrycie w dziedzinie fizyki wywarło największy wpływ na rozwój cywilizacji w XX w.?

poleca 85% 202 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Telefon


Prawzorem telefonu był tzw. telefon nitkowy - rodzaj zabawki znanej w dawnych Chinach; rozmawiano na odległość za pomocą dwóch płaskich kubków i naprężonego pomiędzy nimi cienkiego sznurka. W 1667 eksperymentował z takim telefonem uczony angielski Robert Hooke .
W 1861 roku niemiecki nauczyciel Johann Ph. Reis (1834 - 1874) demonstrował we Frankfurcie nad Menem wynaleziony przez siebie telefon elektryczny przekazujący poprawnie regularne tony (muzykę), ale zniekształcający ludzką mowę.
Twórcą praktycznego telefonu elektromagnetycznego był amerykański nauczyciel głuchoniemych Alexander Graham Bell


Alexander Graham Bell- fizyk i fizjolog amerykański. Urodził się w 1842 roku w Szkocji. Był to szkocki lekarz, który pracował z głuchoniemymi w Ameryce Północnej. Charakter wykonywanego zajęcia zmusił go do studiowania natury dźwięku. Interesował się tym, jak dźwięk mógłby być przenoszony elektrycznie. W życiu Alexandra Grahama Bella w przedziwny sposób przeplatają się motywy dźwięku i ciszy. Gdy miał 34 lata, w roku 1876 opatentował telefon, w 1877 uzyskał patent na membranę. Ponad 600 razy musiał udowadniać swoje pierwszeństwo do wynalazku.


Telefon zademonstrowany publicznie w 1876 roku na Wystawie Stulecia w Filadelfii szybko się upowszechnił w USA i w Europie. Służył on do przekazywania dźwięków na odległość. Reklamowano go, przeprowadzając publiczne transmisje telefoniczne koncertów. Wkrótce telefon udoskonalono, wprowadzając do jego konstrukcji mikrofon węglowy, a następnie jeszcze doskonalszy mikrofon proszkowy. Obecnie w skład telefonu wchodzą: mikrofon (przetwarzający dźwięki na sygnały elektryczne), głośnik (przetwarzający sygnały elektryczne na dźwięki), transformator, tarcza numerowa i dzwonek. Już w 1878 roku powstała w New Haven (USA) pierwsza na świecie ręczna centrala telefoniczna skonstruowana przez Amerykanina Almona B. Strowgera. Uruchomiono ją w stanie Connecticut, łączyła 21 numerów, a hasło zgłoszenia po podniesieniu słuchawki brzmiało "Ahoj, ahoj". Z biegiem czasu, w XX wieku, telefon stawał się coraz bardziej popularny.

Rozwój telefonu.

Zgodnie z zamysłem wynalazcy, telefon miał służyć do transmitowania na odległość muzyki; Bell nie myślał o tym, by jego urządzenie mogło zrewolucjonizować bezpośrednie kontakty międzyludzkie. Do tego przecież doskonale nadawał się telegraf. A jednak możliwość bezpośredniej rozmowy zdecydowała o sukcesie telefonii. Oto bowiem po raz pierwszy można było porozumieć się z odległym o wiele kilometrów człowiekiem bez konieczności szyfrowania przekazu znakami Morse'a czy stosowania innych form kodowania. Pierwsze połączenia telefoniczne dalekie jednak były od doskonałości. Wraz ze zwiększaniem się odległości sygnał "wzbogacał się" o liczne zakłócenia, które sprawiały, że rozmowa często bardziej przypominała dialog z duchem niż żywym człowiekiem. Dopiero rozwój teorii komunikacji dzięki pracom Claude'a Shannona, opisującym w sposób matematyczny zjawiska przekazu informacji, któremu towarzyszył rozwój elektroniki, umożliwił poprawę jakości rozmów. Niestety, tradycyjna telefonia miała naturalne bariery rozwoju: ograniczoną przepustowość magistrali opartych na kablu metalowym. Pierwszy podwodny transatlantycki kabel w 1956 roku umożliwiał jednoczesne prowadzenie zaledwie 89 rozmów. Sporą część aktywności banków prowadzących międzynarodowe operacje w tamtych czasach zajmowało zdobycie połączenia. Przełom nastąpił w latach osiemdziesiątych. Wynikał z kilku czynników. Po pierwsze, w końcu opracowano opłacalne technologie światłowodowej transmisji sygnału. Światłowodowe kable telefonicznie gwałtownie zwiększyły przepustowość głównych magistrali. Jednocześnie wraz z rozwojem technologii informatycznych i wzrostem mocy obliczeniowej mikroprocesorów (a zarazem spadek ich ceny) możliwy stał się rozwój cyfrowych technologii telekomunikacyjnych.
Nie wolno również pominąć rozwoju łączności satelitarnej, konkurującej z łącznością przewodową w transmisji rozmów długodystansowych


Wynalezienie telefonu wywołało trwającą aż do dziś eksplozję rozwoju systemów łączności między ludźmi. Dwudziesty pierwszy wiek toczy się przede wszystkim wokół telefonu i internetu.
Obecnie telefon stał się poważnym centrum dyspozycyjnym umożliwiającym automatyczne dokonywanie transakcji bankowych, giełdowych, nagrywanie się na pagery, zdalne odsłuchiwanie informacji zostawionych na automatycznej sekretarce, prowadzenie telekonferencji itp. Trudno wyobrazić sobie obecnie jakąkolwiek firmę, która mogłaby funkcjonować bez telekomunikacji, a wiele firm jest całkowicie od niej uzależnionych. Zakres usług dodanych jest coraz rozleglejszy i np. prowadzenie transakcji bankowych bez wychodzenia z domu nie jest już tylko fikcją. Łącza telefoniczne znakomicie przybliżają specjalistyczne usługi lekarskie do miejsc, gdzie brak odpowiedniej infrastruktury medycznej. Telekomunikacja ma wpływ na prawie wszystkie aspekty naszego życia, ale nigdzie nie jest on tak ważny jak w łączności ze służbami pogotowia ratunkowego. Na świecie istnieje niewiele miejsc, gdzie nie ma telefonu! Łączność dociera przez telefon nawet do wiosek w centrum Afryki. Telefonia odgrywa ogromną rolę, a przede wszystkim daje możliwość nieskrępowanego kontaktu ze światem.



Ciekawostki:

Rok Wydarzenie
1880 uruchomiono pierwszą w USA budkę telefoniczną. Miała ona swojego kasjera, który inkasował opłatę za połączenie.
1889 opatentowano płatny telefon. Połączenie można było uzyskać po wrzuceniu monety.
1913 w Paryżu uruchomiono pierwsze automatyczne budki telefoniczne.
1923 opatentowano telefon z obrotową tarczą.
1946 przeprowadzono pierwszą międzymiastową rozmowę telefoniczną z samochodu do samochodu.
1955 zbudowano pierwszy telefon zasilany energią słoneczną.
1963 do użytku weszły telefony z przyciskami. Czy potrafisz wyobrazić sobie telefon komórkowy z obrotową tarczą?
1964 w Nowym Jorku, Chicago i Waszyngtonie pojawiły się pierwsze budki telefono-wideofonów. Trzy minuty rozmowy kosztowały od 16 do 21 dolarów.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty