profil

Referat na artykuł ,, Bogaty jak Polak’’ (przykład)

poleca 85% 994 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W lipcowym o numerze 30/2013 „Newsweek” zamieszczony jest artykuł ,, Bogaty jak Polak’’ napisany przez Wojciecha Staszewskiego. Można w nim przeczytać i dowiedzieć się bardzo dużo ciekawych rzeczy na temat czaru PRLu. Artykuł pokazuje że ludzie w dzisiejszych czasach są bogatsi niż społeczeństwo żyjace w PRLu choć dalej widzimy dobre strony dawnego systemu.
Autor opisuje czasy PRLu jako czasy trudne choć nie aż takie straszne. Trudne bo ceny w porównaniu do dzisiejszych cen są trzy a nawet czterokrotnie wieksze. Aczkolwiek według Głównego Urzedu Statystycznego średnia płaca netto w zeszłym roku wyniosła 2,8 tys. złotych takie same było wynagrodzenie średnie 1974r. Dzięki tej statystyce można porównać ile co kosztuje dzisiaj a ile za to samo 40 lat temu. Zatem mąka była sporo drozsza – 6,70zł za kilogram a dziś 2,38zł, cukier kosztował aż 10,50 (dzis 3,50zł). Gorzej było na dziale mięsnym schab był drozszy trzy razy od dzisiejszego (56zł- PRL, 16zł- dziś). Autor w wywiadzie umiescił opinie Alicji Iłowieckiej, w której jest mowa o tym że w czasach PRLu nie było obawy przed utratą pracy. Wracając do cen to ceny artykułów przemysłowych i energii tez nie były za tanie na przykład,odkurzacz, lodówka czy pralka były droższe nawet pieciokrotnie. Jednymi z tańszych rzeczy w PRLu były bilety do kina (8zł , dziś 18 zł) , czy takie uzywki jak papierosy były po ok.6zł a dziś dwa razy droższe. Na zywność ludzie wydawali połowę zarobków a dziś tylko 25% pieniędzy przez nich zarobionych ale mniej wydawano za prad,gaz czy wodę.

Według mnie czasy PRLu byłu cięższe w porównaniu do dzisiejszych . Ceny były bardzo wysokie, ale ludzie dawali radę. Według mnie ludzie bardziej narzekają w tych czasach niż w latach 70-tych. Teraz wszystko jest ogólnie dostępne w sklepach. Ludzie mają lepiej, ponieważ nie martwią sie o to czy w danym sklepie zabraknie jakiegoś produktu, bo praktycznie od razu jest to uzupełniane, wcześniej nie było takiej mozliwości.
Referat

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata