profil

Media

poleca 87% 110 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Media są środkiem masowego przekazu ważnych lub mniej ważnych informacji dotyczących wydarzeń na świecie. Odbiorcą jest społeczeństwo, które ma swobodny dostęp do mediów.
Jest wiele pozytywnych cech, które możemy przypisać mediom, np. przekazują różne informacje, które w szybki sposób do nas trafiają. W dzisiejszych czasach mamy w domu telewizory, komputery oraz radia. Dzięki temu mamy bardzo szybki dostęp do wydarzeń z całego świata, a przekazywane nam treści media zazwyczaj przedstawiają w interesujący sposób. Z góry ludzie zakładają (i tak też najczęściej jest), że media przekazują nam prawdziwe, nieprzekręcone informacje. Jedną z ważniejszych funkcji pełnionych przez media jest dostarczanie społeczeństwu rozrywki oraz wiedzy. Dzięki zróżnicowanej ilości nadawanych programów każdy znajdzie coś dla siebie.
Niestety są też negatywne cechy, o których nie można zapominać. Bardzo łatwo można uzależnić się od środków masowego przekazu takich jak telewizja lub internet. Wiele czasu tracimy na oglądanie telewizji lub korzystanie z komputera, zamiast chociażby spędzić czas z rodziną. Często także mieszamy reklamy z rzeczywistością, wydaje nam się, że świat jest taki jak w reklamach. Media „wpajają” nam nieprawdziwy obraz świata, którym my jesteśmy zauroczeni. Oczywiście nie można zapomnieć o tym, że zdarza się, że media podają nieprawdziwe informacje. Do przekazanych nam wiadomości powinniśmy podchodzić z dystansem.
Media można nazwać „czwartą władzą”, ponieważ wywierają one bardzo duży wpływ na społeczeństwo. Zdarza się, że manipulują one opinią ludzi. Ukazują nieprawdziwe informacje lub je „podkolorowują”. Wykorzystują to, że każdy obywatel korzysta z przekazanych przez nie wiadomości. Kształtują one naszą opinię oraz światopogląd. Można by powiedzieć, że media mają ogromny wpływ na politykę państwa, dlatego mimo szerokiego dostępu do informacji powinniśmy do tego podchodzić z głową.

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta