profil

Hiszpania krajem turystycznym

poleca 85% 2588 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Królestwo Hiszpańskie jest krajem odwiedzanym corocznie przez miliony turystów. Celem ich podróży jest nie tylko wypoczynek ale również zwiedzanie przepięknych miejsc, zabytków itp.
Hiszpania jest podzielona na 17 wspólnot autonomicznych i 52 prowincje z czego każda jest rajem dla turysty, Wszędzie można znaleźć cos co nas interesuje. Opisuje teraz kilka regionów turystycznych Hiszpanii które osobiście bardzo polecam. Na początek poznajcie Andaluzje.

ANDALUZJA

Kraina historyczna i region autonomiczny w południowej Hiszpanii, na wybrzeżach Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego.
Stolicą Andaluzji jest Sewilla, inne większe miasta: Kordoba, Mlaga, Grenada, Kadyks, Jerez de la Frontera. Środkowa i południowo-zachodnia część Andaluzji zajmuje płaska i falista Nizina Andaluzyjska, na południowym wschodzie łańcuch Gór Betyckich, z pasmem Sierra Nevada (najwyższy szczyt Mulhacn - 3478 m n.p.m.), w części północnej góry Sierra Morena. Główne rzeki: Gwadalkiwir, Genil. Klimat podzwrotnikowy morski (śródziemnomorski), z rosnącym ku wschodowi stopniem kontynentalizmu. W pobliżu ujścia Gwadalkiwiru do oceanu słynny park narodowy Donana.
Sewilla, Sevilla

Miasto w południowo-zachodniej Hiszpanii położone nad rzeką Gwadalkiwir. Jest stolicą Andaluzji, miasto barwne i eleganckie, nad którym góruje symboliczna Giralda. Słynie na cały świat ze sposobu ,w jaki obchodzi swoje świeta religijne ( Wielki Tydzień) i ludowe ( tzw. Feria Kwietniowa)."Quien no ha visto Sevilla, no ha visto maravilla" ("kto nie widział Sewilli, nie widział cudu" - mówią Hiszpanie). Po odkryciu Ameryki stała się najbogatszym miastem XVI- wiecznej Hiszpanii. Gdy spojrzy się na dzisiejszą Sewillę z daleka, wygląda podobnie jak inne, duże miasta hiszpańskie z rozległymi, nowymi dzielnicami mieszkaniowymi i przemysłowymi. Jeśli pragnie się zobaczyć prawdziwą Sewillę, trzeba chodzić piechotą, przejść na drugą stronę rzeki lub zagłębić się w stara żydowską dzielnicę. Wspomniana wcześniej Giralda jest najlepszym miejscem aby podziwiać miasto z góry. Zbudowana jest ona w stylu mauretańskim ozdobiona na zewnątrz 140 kolumnami. Warty jest tez obejrzenia królewski Alcazar i ulice dzielnicy Santa Cruz. Co można jeszcze tutaj zobaczyć? Na pewno Museo de Artes y Costumbres Populares, które wystawia narzędzia i stroje ludowe; barokowy kościół La Magdalena, w którym znajdujemy obrazy Zurbarana i freski pędzla Valdesa Leala; dzielnica Barrio de la Macarena, gdzie można podziwiać bazylikę o tej samej nazwie i Matkę Boską patronkę Sewilli
Kadyks

W starożytności Gades jest najstarszym miastem Europy. Wedle obliczeń miejscowych taksówkarzy liczy sobie 3017 lat. Jest to miasto radosne, atmosferą przypomina Antyle. Jego szczególną cecha jest eklektyzm, który przejawia się w architekturze i w zróżnicowanym sposobie życia jego mieszkańców. Warte tu są do zobaczenia ruiny rzymskiego amfiteatru, mury obronne z XVII w., kościoły (XVII-XIX w.) z dziełami sztuki z XVII-XVIII w., katedra neoklasycystyczna (XVIII-XIX w.), parki, muzea. Należy też wspomnieć o Oratorio de San Felipe Neri czyli miejscu ważnego, historycznego wydarzenia. Tutaj w 1812 roku została odczytana publicznie liberalna konstytucja. Tak więc Kadyks można uznać za kolebkę hiszpańskiej demokracji, często wcześniejszej niż w wielu innych krajach Europy


Gibraltar

Mimo, że to miasto jest kolonia angielską warto też o nim wspomnieć. Gibraltar półwysep o długości 6 km jest położony po wschodniej stronie Algeciras. Pierwszym miastem na Campo de Gibraltar jest San Roque. Warte tutaj obejrzenia są Plac Armatni i Pałac Gubernatora, gdzie mieści się muzeum historyczne. Najciekawsze są riuny w Carteya, rzymskiej kolonii, która strzegła Cieśniny Gibraltarskiej. Sławną Skałę Gibraltarską widać praktycznie z każdego miejsca. Potężna 400-metrowa bryła rysuje się wyraźnie na horyzoncie. To tutaj zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w 1943 roku generał Władysław Sikorski. Tamtejsi mieszkańcy nie postarali się i jedynie istnieje symboliczny pomnik tej katastrofy: śmigło samolotu i napis. Na półwyspie znajduje się najbardziej wysunięty na południe kraniec Europy Punta de Europa.

KATALONIA
Katalonia to piękny region - bardzo zróżnicowany. Od północy otaczają go Pireneje, od południa Dzikie Wybrzeże. A wewnątrz - malownicze doliny. Mnóstwo budowli - lub pozostałości rzymskich przypomina o przeszłości, kiedy to właśnie tutaj Rzymianie zaczęli się osiedlać po ekspansji na Półwysep Iberyjski. Potem - pod panowaniem hrabiów Barcelony i królów Aragonii Katalończycy stworzyli jedną z największych potęg na Morzem Śródziemnym. Dlatego i teraz Katalonia jest autonomicznym regionem - osobny rząd, język (catalan).
Piękny region, ale już coraz bardziej nastawiony na kasę i turystów. Taka duża maszynka do robienia pieniędzy, wyzysku i "oskubania" naiwnych, chcących wypocząć turystów. Trzeba mieć duże szczęście, żeby zobaczyć "prawdziwą" Hiszpanię - kurz drogi, wyschniętą ziemię, małe, pobielane domy, stare wioski...
Barcelona
"Spacerując" po Barcelonie (jest b. duża) warto opracować sobie wcześniej plan tego, co chcemy zobaczyć. Oszczędzi to szukania ciekawych miejsc po całym mieście. Warto zwiedzać wg dzielnic, w przewodniku "Wiedzy i życia" są one dobrze i wyraźnie określone, z zaznaczeniem co jest w jakiej dzielnicy i jak tam dojść lub czym dojechać. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że w czasie sjesty wszystko jest pozamykane (tzn. między 13.00 a 16.00). My właśnie dlatego nie mogliśmy zobaczyć od środka katedry w Barcelonie, która z zewnątrz jest imponująca. Te godziny w ogóle są bardzo kłopotliwe, bo jeśli nie chce się iść do knajpki, to trudno powiedzieć co robić oprócz włóczenia się i podziwiania z zewnątrz. Chciałoby się powiedzieć, że można gdzieś usiąść na ławeczce i przeczekać... Ha! Nie ma tak dobrze (przynajmniej nie było w wakacje rok temu) - w całym mieście nie ma ławeczek. NIGDZIE!!! No, może prawie nigdzie... Chodzi mi o takie jak np. na Plantach w Krakowie, czyli bezpłatne. Na La Rambla - głównej ulicy w Barcelonie, będąc już bardzo utrudzonymi znaleźliśmy las krzesełek, siedzących było podejrzanie mało. Zaryzykowaliśmy i usiedliśmy, po 3 minutach podszedł do nas pan i w końcu zrozumieliśmy, że za to się płaci! No bo co taki turysta będzie za darmo siedział, niech chociaż cokolwiek zamówi w pobliskiej knajpce, gdzie miejsce zawsze się znajdzie...
Najlepiej poruszać się metrem i zwiedzać to co jest dookoła danej stacji, na której się wysiadło, czasami bowiem lepej się wrócić do przystanku i przejechać dalej niż iść ładny kawałek w poszukiwaniu następnego "obiektu", chyba, że chce się powłóczyć. Zwiedzając samemu miasto koniecznie trzeba mieć mapę, miasto jest ogromne, a małe i wąskie uliczki potrafią zamącić w orientacji.
W Barcelonie jest kilka miejsc i zabytków, które trzeba zobaczyć obowiązkowo - Katedra Santa Eulalia, La Rambla, Parc de la Ciutadella (w Dzielnicy Gotyckiej), Sagrada Familia, Casa Mila - dzieła Gaudiego ( w dzielnicy Eixemple), Palau Nacional, Pueblo Espanol (w dzielnicy Montjuic), Parc Guell (poza centrum).
Latem (być może cały rok) jeździ po Barcelonie specjalny Bus Turistic, którym można objechac konkretną trasę wg zabytków, osobiście polecam jednak samodzielne zwiedzanie.


Montserrat
Malownicza sceneria otacza najświętsze miejsce Katalonii (nazywane przez Polaków hiszpańską Jasną Górą) - tam od wielu wieków czczona jest niewielka, drewniana figurka Madonny. Legenda głosi, że wyrzeźbił ją św. Łukasz, a przywiózł tam św. Piotr w 50 r. Przez wiele lat ukrywana przed Maurami, została cudownie odnaleziona w pobliskiej grocie. W pobliżu Świętej Groty ok. 970 r. osiedlili się benedyktyni, a wokół ich klasztoru zaczęły powstawać kaplice i pustelnie. Opactwo było wielokrotnie rozbudowywane, w 1409 r. ogłosiło się nawet niezależnym królestwem Marii.
W 1811 r. zostało ograbione przez Francuzów, zginęło wtedy wielu zakonników. 20 lat później zostali wygnani za sprzyjanie rebeliantom. Później opactwo znów było ostoją i symbolem narodowym Katalonii.
W samym klasztorze jest wiele do zobaczenia - bogate wnętrze bazyliki zdobią obrazy katalońskich artystów, do Czarnej Madonny wchodzi się drzwiami z prawej strony kościoła, wg legendy dotknięcie drewnianego jabłka, które Madonna trzyma w dłoni, ma zapewnić szczęście. W Starym Muzeum są relikwie przywiezione z Ziemi Świętej. Warto zwrócić uwagę na piękny dziedziniec wewnętrzny bazyliki i jej bogato zdobioną fasadę
WYSPY KANARYJSKIE
Archipelag Wysp Kanaryjskich tworzy 7 większych wysp oraz 6 mniejszych, praktycznie niezamieszkałych. Podzielone zostały one na 2 prowincje. Cztery zachodnie wyspy to prowincja Santa Cruz de Tenerife. Należą do niej: Teneryfa, La Palma, Hierro i Gomera. Wyspy wschodnie należą z kolei do prowincji Las Palmas i są to: Gran Canaria, Fuerteventura oraz Lanzarote. Mimo iż wyspy leżą w jednym archipelagu, każda charakteryzuje się odmiennym klimatem, czy też kolorytem. I tak: La Palma zachwyca księżycowym krajobrazem, Hierro wygląda jak ociosana muszla, Teneryfa otwiera przed nami swoje szaroperłowe plaże, Gran Canaria posiada wody koloru błękitnego, ziemia na Lanzarote jest czarna (wulkaniczna lawa i popiół), Fuerteventura z kolei jest żółta, ponieważ afrykański wiatr - sirocco - nanosi złoty piasek znad samej Sahary, a Gomera olśniewa lasami.
WALENCJA I MURCJA

Walencja i Murcja - dwa regiony położone na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii, których stolicami są wspaniałe miasta uniwersyteckie z ogromną liczbą katedr, kościołów oraz muzeów. Pozostałe miasta tych dwóch regionów, podobnie jak i ich stolice, obfitują również w liczne zabytki kultury. Z kolei zaś spragnionych słońca i "uciech morskich" przyciągają wybrzeża ciągnące się wzdłuż Morza Śródziemnego. Stanowią one idealną bazę wypadową dla turystów, a są to: Costa Blanca, Costa Azahar oraz Costa Clida. Najważniejsze kurorty, do których co roku nadciągają liczne rzesze turystów to: Benidorm, Benicassim, La Manga del Mar Menor. Z kolei zaś dla miłośników przyrody, Walencja i Murcja przygotowały nie lada atrakcje: słodkowodną lagunę L`Albufera, warzelnie soli w Santa Pola oraz wapienny ostaniec Penyal d`Ifach.
Walencja to 3 prowincje - Castellón, Walencja i Alicante. Natomiast Murcja zaliczana jest do jednego z najmniejszych regionów autonomicznych Hiszpanii. Językiem, którym posługują się na co dzień mieszkańcy jest głównie valenciano. Obecnie można spotkać w tym dialekcie napisy w miejscach publicznych, np. na drogowskazach.
Klimat Walencji i Murcji doskonale nadaje się pod różnego rodzaju uprawy. Dlatego też symbolem obu regionów są liczne, nadmorskie plantacje.
BALEARY


Archipelag Balearów leży na wodach Morza Śródziemnego naprzeciw wschodniego brzegu Hiszpanii, około 240 kilometrów na wschód od Walencji. Słynny z krajobrazów, pięknych plaż i wspaniałego klimatu, jest jednym z najbardziej znanych turystycznych regionów Hiszpanii. Archipelag składa się z pięciu wysp: Mallorca, Menorca, Ibiza, Formentera i Cabrera, które dzięki łagodnemu klimatowi, plażom i zapleczu turystycznemu, stały się bez wątpienia jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc wypoczynkowych na Morzu Śródziemnym.


Mallorca

Palma de Mallorca jest stolicą archipelagu i jednym z najważniejszych portów na Morzu Śródziemnym. W mieście znajduje się wiele ciekawych zabytków, z których można wymienić zamek Bellver z XIV wieku, ciekawy ze względu na niespotykaną, okrągłą formę, a także gotycką katedrę, starą giełdę handlową Llotja, Pałac Arcybiskupi i klasztor Świętego Franciszka, a oprócz nich piękne, wielkie kamienice zbudowane przez rodziny bogatych kupców. Życie miasta koncentruje się obecnie na wielkich bulwarach takich jak Passeig Maritim, będący wizytówką stolicy, z nowoczesnym Parc de la Mar przed katedrą. El Born, popularna dawniej promenada, obecnie jest jedną z najruchliwszych ulic Palmy. Większość sklepów usytuowana jest przy nowoczesnej ulicy Jaume III. Od wschodu okala miasto długa plaża El Arenal, od zachodu przedmieście El Terreno. Tu właśnie, zwłaszcza wokół sławnego placu Gomila, skupia się nocne życie Palmy.
Majorka jest miejscem, w którym chętnie przebywają artyści całego świata. Niektórzy wybrali tę wyspę jako miejsce swojego stałego zamieszkania (należeli m.in. do nich angielski pisarz Robert Graves i polski pianista Witold Małcużyński)
Na wyspie znajduje się także modny nowoczesny port jachtowy Portals. Nieopodal niego leży Park Morski z licznymi gatunkami zwierząt, w którym warte obejrzenia są występy tresowanych delfinów.
Jednym z najbardziej malowniczych miejsc na Majorce są bez wątpienia leżące na północy góry Tramuntana. Ciągną się przez całą długość wyspy i widoczne są z każdego jej zakątka. Prowadzi do nich wiele dróg, jednak większość turystów wybiera tę, która wiedzie przez miejscowość Valldemossa, sławną z powodu pobytu w tamtejszym klasztorze Fryderyka Chopina i George Sand

Ibiza (kat. Eivissa)

Łącznie z Formenterą, Ibiza tworzy archipelag Pituzów. Teren całej Ibizy stanowią faliste wzgórza porośnięte lasami piniowymi.
Miasto Eivissa leży na stoku wzgórza, które dominuje nad całym portem. Słynne jest ze swojej oryginalnej, typowej architektury, zwanej "ibicenca". Centrum miasta stanowi bulwar Vara de Rey, ze znanym hotelem i kawiarnią Montesol - dwoma ważnymi miejscami spotkań rdzennych mieszkańców Ibizy. Zainteresowanych zwiedzaniem mogą zaciekawić nekropolie na Puig des Molins i muzeum archeologiczne, posiadające kolekcje znalezisk punickich.
Aby poznać inne oblicze Ibizy, należy odwiedzić małe wioski w jej części centralnej: Santa Agnes, Sant Mateu czy Santa Gertrudis to tylko niektóre z miejscowości, w jakich wciąż napotkać można przykłady tradycyjnej architektury, podobno o afrykańskich korzeniach. Niskie budynki i ich ogromna prostota zdają się potwierdzać tę teorię.

Jest jeszcze wiele regionów o których mógł bym napisać całą książkę ale to by było na tyle jeśli chodzi o moje najciekawsze propozycje. Mam nadzieje że wybierając się do Hiszpanii zwiedzicie te miejsca i będziecie zafascynowani tym cudownym krajem leżącym nad morzem Śródziemnym.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 12 minuty