AKTYWA
I. Aktywa trwałe
1. Wartości niematerialne i prawne – są to nabyte prawa majątkowe oraz inne składniki traktowane na równi z nimi, o przewidywanym okresie użytkowania dłuższym niż 1 rok.
Do wartości niematerialnych i prawnych zaliczamy:
- prawa autorskie,
- patenty,
- licencje,
- znaki towarowe,
- koncesje,
- oprogramowanie komputerowe,
- wartość firmy,
- know-how (np. pomysł na firmę, wiedza, układy – kwestia umowna trudna do wyceny).
2. Rzeczowe aktywa trwałe
a) Środki trwałe – rzeczowe aktywa trwałe spełniające trzy warunki:
- przewidywany okres użytkowania powyżej 1 roku,
- kompletność i zdolność do użytku,
- przeznaczone na potrzeby jednostki.
Do środków trwałych zalicza się:
- nieruchomości: w tym grunty, prawo wieczystego użytkowania gruntów, budynki i budowle, lokale, prawo lokalu,
- maszyny i urządzenia,
- środki transportu i inne przedmioty,
- ulepszenia w obcych środkach trwałych,
- inwentarz żywy.
b) Środki trwałe w budowie – nakłady poniesione na budowę, rozbudowę lub ulepszenie istniejących środków trwałych.
3. Inwestycje długoterminowe – składniki majątkowe nabyte w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych, polegających na przyroście wartości składników majątku lub uzyskaniu z nich przychodu w formie odsetek czy dywidend.
Do inwestycji długoterminowych zalicza się:
- nabyte papiery wartościowe długoterminowe,
- udziały w spółkach z o.o.,
- udzielone pożyczki długoterminowe,
- lokaty bankowe długoterminowe,
- nabyte nieruchomości jako lokata długoterminowa.
4. Należności długoterminowe – należności jednostki, które zostaną spłacone po okresie dłuższym niż 1 rok (przesunięcie terminu płatności).
II. Aktywa obrotowe
1. Zapasy
a) Materiały – rzeczowe aktywa obrotowe zużywające się w jednym cyklu produkcyjnym i przekraczające całą swoją wartość na wytwarzane wyroby.
Do materiałów zalicza się:
- materiały podstawowe,
- materiały pomocnicze,
- paliwo,
- części zamienne do maszyn i urządzeń,
- opakowania,
- odpady.
b) Produkty niezakończone – w zależności od stopnia zaawansowania w procesie produkcji dzielą się na produkcję w toku oraz półprodukty (półfabrykaty).
c) Wyroby gotowe – produkty wytworzone w danej jednostce.
d) Towary – produkty nabyte od innych jednostek w celu dalszej odsprzedaży w stanie nieprzetworzonym.
2. Należności krótkoterminowe – ogół należności, których termin płatności jest do roku. Należności mogą pochodzić od odbiorców, pracowników, Urzędu Skarbowego, ZUS oraz innych instytucji.
3. Inwestycje krótkoterminowe – aktywa finansowe, czyli składniki majątkowe, które będą w posiadaniu jednostki przez okres krótszy niż rok.
Do inwestycji krótkoterminowych zalicza się:
- krótkoterminowe papiery wartościowe (z przeznaczeniem na odsprzedaż w ciągu 1 roku),
- udzielone krótkoterminowe pożyczki,
- środki pieniężne na rachunku bankowym,
- środki pieniężne w kasie,
- inne środki pieniężne, takie jak czeki obce, weksle.
Pasywa – źródła finansowania firmy
I. Kapitały (fundusze własne)
1. Kapitał podstawowy – powstaje w momencie tworzenia firmy i może być zwiększany w trakcie finansowania działalności.
Nazwa kapitału podstawowego:
- przedsiębiorstwo państwowe – fundusz założycielski,
- spółdzielnia – fundusz udziałowy,
- spółka akcyjna – kapitał zakładowy (akcyjny),
- spółka z o.o. – kapitał zakładowy (udziałowy).
2. Kapitał (fundusz) samofinansowania – tworzony w trakcie prowadzonej działalności z części zysku lub sprzedaży akcji.
Nazwa kapitału samofinansowania:
- przedsiębiorstwo państwowe – fundusz przedsiębiorstwa,
- spółdzielnia – fundusz zasobowy,
- spółka akcyjna – kapitał zapasowy, rezerwowy,
- spółka z o.o. – kapitał zapasowy, rezerwowy.
3. Wynik finansowy – wyrażony w pieniądzu rezultat prowadzonej działalności, który może być dodatni (zysk) lub ujemny (strata).
