profil

Mundurki - dobry pomysł ?

poleca 85% 564 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ostatnio w Polsce powstał pomysł, aby ponownie wprowadzić do szkół mundurki. Na lekcji języka polskiego dyskutowaliśmy na temat, czy ubiór ten jest dobrym pomysłem? Większości uczniów nie podobało się to rozwiązanie, jednak zdania były podzielone. Osobiście uważam, że nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to zagadnienie . Poniższymi argumentami postaram się uzasadnić moje stanowisko.
Za pierwszy argument wezmę sobie to, że wprowadzenie mundurków ograniczy swobodę człowieka. Każdy będzie jednakowy. A przecież ubiorem ludzie wyrażają samych siebie. Wszyscy mają swój własny styl, który ukazuje ich charakter i usposobienie. Różnimy się od siebie, a to sprawia, że jesteśmy jedyni w swoim rodzaju.
Jeżeli wprowadzą mundury nikt nie będzie dostrzegał nikogo w tłumie, niczyich zalet.
Drugim argumentem, jaki tu przytoczę, jest to, że uczniowie z logiem szkoły będą rozpoznawalni na ulicy. Od razu wiadomo, gdzie i kto się uczy. Zauważalne jest, iż uczelnie, w których młodzież musi nosić umundurowanie, mają dobre wyniki w rankingach. Bo chociaż z jednej strony ten ubiór ogranicza wolność ucznia, to z drugiej nie ma problemu co ubrać rano. Zyskujemy bezpieczeństwo, bo obcy są łatwo wychwytywani i różne opryszki nie wejdą tak łatwo do szkoły. Wprowadza się selekcję naboru, bo najgorsza łobuzeria stanie na głowie żeby tylko tej szkoły uniknąć. Uczy się uczniów, że w określonych okolicznościach dobrze jest odpowiednio wyglądać.
Trzecim argumentem, jakim się posłużę, będzie fakt, iż nie wszystkich stać na mundurki. To jest wielki wydatek, zwłaszcza dla uczniów z ubogich rodzin. Zazwyczaj w takich domach jest więcej niż jedno dziecko, które uczęszcza do szkoły. Każde w innym wieku. Rodziców nie stać na kupno normalnych ubrań, a co dopiero dwóch mundurków dla potomstwa za około sto pięćdziesiąt złotych. Zwróćmy uwagę też na to, że postanowiono wycofać stypendia dla rodzin ubogich, aby uszyć szkolne ubrania. Bardzo pomogłoby dofinansowanie ze strony państwa lub uczelni, ale niestety szanse są nikłe.
Uważam, że sprawa mundurków powinna zostać rozstrzygnięta w taki sposób, aby zadowolić obie strony. Jeżeli zapadnie decyzja, aby je wprowadzić, powinny zostać wybrane takie, które podobałyby się uczniom i w których czuliby się oni dobrze. Bo przecież celem jest poprawienie sytuacji polskich uczniów, a nie ich unieszczęśliwianie.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty