profil

Rzeźba starożytnej Grecji.

drukuj
poleca 82% 975 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Grecka rzeźba rozwijała się przez ponad 600 lat. Stworzyła klasyczną szkołę i wydała geniuszy, których rzeźby i architektura stanowią do dziś niedościgniony wzorzec.

Greccy rzemieślnicy od wczesnego wieku byli zahartowani w walce i polowaniu, posiedli więc umiejętność wnikliwego spostrzegania. Kiedy rzeźbiarz nadaje kształt posągowi, widać każde naprężenie mięśnia, dokładną budowę ciała. W każdej pracy posługuje się umiarem i symetrią. Mimo ekspresyjnych linii widoczny jest porządek i równowaga.

Figury egipskie były wykonywane z najtrwalszych kamieni – porfiru i granitu. Grecy nie musieli używać tak twardego materiału, gdyż mieli u siebie biały marmur, który łatwo dawał się obrabiać; zazwyczaj tylko lekkimi narzędziami i szmerglem.

Na początku sztuka grecka powstawała na potrzeby kultu. Rzeźbiarze tworzyli najczęściej na zamówienia polis, ozdabiając świątynie i budowle publiczne posągami i płaskorzeźbami odwołującymi się zazwyczaj do tematyki religijnej.

Dopiero w VII-VI wieku narodziny wielkiej architektury stworzyły zapotrzebowanie na monumentalną rzeźbę. Zaczęto przedstawiać nagie postacie młodzieńców oraz dziewcząt w postaci siedzącej lub stojącej. Ciała ich były krępe, umięśnione, na twarzach widoczny był uśmiech.

Punkt kulminacyjny osiągnęła rzeźba w V w. p.n.e. Widoczne jest to w dekoracji Akropolu przy której pracowało prawdopodobnie wielu rzeźbiarzy, jednak głównym pomysłodawcą był Fidiasz.

Do grona największych twórców tej epoki zaliczamy Fidiasza, Myrona, Polikleta.

FIDIASZ (ok.500-432 p.n.e.)
Jego dzieła odznaczały się monumentalnością kształtów, umiarem i powagą kompozycji. Posągi bogów wykończone były złotem i kością słoniową.

Główne dzieła to:
- Atena Promachos (12 m. wysokości)
- Atena Partenos
- Zeus Olimpijski (13 m. wysokości) W czasach starożytnych uznany za jeden z siedmiu cudów świata. Przedstawiał boga siedzącego na tronie z Nike na prawej dłoni i berłem w lewej. Niestety nie zachował się do naszych czasów.

MYRON (ok.480 r. p.n.e.) Mistrz w przedstawianiu postaci w ruchu. Rzeźbił posągi ludzi, bogów i jako jeden z pierwszych zaczął rzeźbić zwierzęta. Także jako pierwszy porzucił pionową postawę i pokazał niezwykłą elastyczność ludzkiego ciała. Jego prace nie zachowały się.

Jedynie na podstawie kopii rzymskich zrekonstruowano:
- Dyskobol (wysokość 1,53)
- Grupę Atena i Marsjasz

POLIKLET (połowa V wieku) Według skomplikowanych obliczeń ustalił proporcje ciała ludzkiego. Jego dzieło ,,Doryforos” było jednym z najwcześniejszych posągów, w których ciężar ciała opierał się na jednej stopie, podczas kiedy druga stopa jest lekko uniesiona nad ziemię. Rezultatem tego jest piękna naturalna poza.


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (10) Brak komentarzy
5.11.2011 (21:05)

pomogła na prace kontrolna

6.10.2011 (14:44)

HAWAY ściąga ze ściąga pl.

15.5.2011 (13:05)

Bardzo pomogła!!!!

Teksty kultury