profil

Finlandia

poleca 87% 102 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
finlandia

DANE
Finlandia to państwo położone w północnej części Europy, u nasady półwyspu Skandynawskiego, nad zatokami Botnicką i Fińską. Do Finlandii należy ok. 6,5 tys. wysepek.
Łączna powierzchnia Finlandii to ok. 337 tys. km. Graniczy ona z Norwegią, Rosją i Szwecją.
Stolicą są Helsinki, a większe miasta to Tampere, Espoo, Turku, Vantaa, Oulu, Lahti, Pori, Kuopio i Kotka. Finlandia dzieli się na 12 okręgów, język urzędowy to fiński i szwecki, a jednostką monetarną jest euro.
Finlandię zamieszkuje ok. 5,1 mln. ludzi, gęstość zaludnienia 15 os./km. Przeważają Finowie 92%, Szwedzi 7%, inni 1%. Pod względem religii: luteranie 88%, ateiści 10%. Analfabetyzm nie istnieje. Przeciętna długość życia, mężczyzn –73, kobiet-80.

TROSZKĘ HISTORII
Terytoria dzisiejszej Finlandii były od XII w. częścią Królestwa Szwecji. Od 1809 r. Do 1944 działania wojenne doprowadziły do uzyskania przez Finlandię niepodległości. Jednak w wyniku tych działań. Utracono ok. 10% obszarów bogatych w surowce mineralne. W 1946 prezydentem wybrano Daasikoviego, potem Kekkonena. Rozpad ZSRR, największego partnera handlowego Finlandii spowodował znaczne perturbacje w gospodarce, umożliwił jednak odejście od uprzywilejowanych stosunków z ZSRR. W 1992 r. Finlandia zgłosiła chęć uczestnictwa w strukturach gospodarczych i politycznych Europy. Ustrój polityczny to republika parlamentarna, głowa państwa-prezydent (obecnie Tacja Halonen), wybierany w wyborach powszechnych na okres 6 lat. Władza ustawodawcza w rękach jednoizbowego parlamentu liczącego 200 deputowanych wybieranych na okres 4 lat.


GOSPODARKA I ORGANIZACJE
Finlandia jest wysokorozwiniętym krajem o gospodarce rynkowej, przy znaczącym udziale sektora państwowego i spółdzielczego.

Największymi partnerami handlowymi Finów są Kraje Wspólnoty Niepodległych Państw i Unii Europejskiej. Poza tym Finlandia zaistniała w takich organizacjach jak: UNESCO, CBSS, MFW, OECD, ONZ, UNHCR, UNFROFOR i WHO.

SZTUKA
Literatura Finlandii ma swój początek w 1548r. Kiedy to przetłumaczono na język fiński Pismo Święte. Jednak Finlandia była często pod naciskiem Szwecji, która zmuszała jej poetów do pisania po Szwedzku. Pierwszymi poetami, którzy ten nacisk przełamali byli J.V. Snellman i twórca hymnu narodowego J.L. Runeberg. W 1835r. kultura podzieliła się na Szwedomanów i Fennomanów. Sztuka fińska ukształtowała się pod wpływem sztuki niemieckiej, rosyjskiej i skandynawskiej. Najowocniejszym okresem rozwoju była epoka Nowożytna. Muzyka fińska ma korzenie w zawołaniach na zwierzęta, płaczach weselnych i pogrzebowych.

SŁAWNI LUDZIE I NAGRODY
W całej historii Nagrody Nobla Finowie zdobyli ja tylko dwa razy. Pierwsza w 1939r. przez F.F. Sillnapaa w dziedzinie Literatury, a drugą w 1945r. przez A.I. Virtanena w dziedzinie Chemii.

ZABYTKI
Suomennlinna-najpotężniejsza twierdza skandynawskiego królestwa, wybudowana w XVIIIw. zgodnie z decyzja parlamentu.
Rauma-stare fińskie miasto, godny uwagi kompleks urbanistyczny. Najważniejszymi budowlami starej Raumy są Kościół Franciszkanów i ratusz. Drewniane budynki czynią ją jednym z najpiękniejszych miast tej części Skandynawii.SPORT
Najpopularniejszy sport fiński to skoki narciarskie. Najlepsi z najlepszych skoczków to Janne Ahonen, Risto Jussilainen, Matti Hautamaki, Velli-Matti Lindsterm oraz Tamii Kiuru. Trener kadry to Tommi Nikunen.
Finowie maja także wielu utalentowanych rajdowców, np. Marcus Groenholm, Tommi Maekinen i Harri Rovanpeare.
W Formule 1 maja tylko jednego utytułowanego zawodnik-Kimi Raikkonen.

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty