profil

Oprogramowanie szkodliwe - referat

poleca 83% 1032 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Do złośliwego oprogramowania należą :

1.Wirusy – program służący do reprodukcji samego siebie poprzez dołączanie się, nadpisywanie lub zamienianie w inny program. Wirusy dzielą się na:
wirusy, które znajdują się w sektorze rozruchowym twardego dysku,
wirusy pasożytnicze,
wirusy wieloczęściowe
makro wirusy i
wirusy towarzyszące.
2.Robaki – rozmnażają się tylko i wyłącznie przez sieć, są podobne do wirusów, lecz różnicą jest to, że nie potrzebują programu „żywiciela”.
3.Wabbit – nie powiela się on przez sieć, służy do jednej jedynej operacji.
4.Trojan – jego działanie jest szkodliwe, ukrywa się w pliku (pod jego nazwą lub w jego części), który wydaje się pomocny dla użytkownika. Wykonuje on także szkodliwe operacje w tle dla użytkownika.
5.Backdoor – gdy komputer jest zainfekowany Backdoor przejmuje na nim kontrolę, aby np. zapisywać i usuwać dane. Podszywa się on pod programy i pliki, które są często używane przez użytkownika, dzięki temu umożliwia intruzom administrowanie systemem operacyjnym.
6.Programy szpiegujące – oprogramowanie, które zbiera informacje o użytkowniku bez jego zgody np.: o hasłach. Zazwyczaj występuje jako część większego programu i jest uodporniony na usuwanie go przez użytkownika.
7.Scumware – to oprogramowanie wykonuje czynności bez wiedzy użytkownika
8.Stealware - służące do okradania kont internetowych.
9.Adware – wyświetla reklamy
10.Rootkit – maskuje on obecności pewnych programów. Jest trudny do wykrycia, ponieważ nie jest widoczny jako inna aplikacja
11.Keylogger – wie o wszystkich naciśnięciach klawiszach przez użytkownika. Odczytuje je i zapisuje, dzięki temu cenne informacje mogą dostać się w niepowołane ręce.
12.Dialery – łączą się z siecią poprzez wybranie innego numeru. Szkodzą one wyłącznie użytkownikom posiadającym modemy, występują zazwyczaj na stronach o tematyce erotycznej.

Istnieją też mniej szkodzące złośliwe oprogramowania takie jak :
1.fałszywe alarmy – najczęściej dotyczą nowych i groźnych wirusów.
2.Żarty komputerowe – są one robione początkującym użytkownikom.

Sposoby zapobiegania infekcji komputera

Ochronę komputera, powinniśmy zacząć w trakcie instalacji systemu, ponieważ gdy mamy aktywne połączenie z internetem, komputer nie jest chroniony co może spowodować atak robaków.
Jeśli chcemy mieć zapewnienie, ze żadne wirus nie dostanie się do naszego komputera powinniśmy zainstalować aplikacje ochronne : program antywirusowy, zaporę sieciową oraz program antyspyware.
Obecnie najczęstszym źródłem infekcji jest USB. Pamięci przenośne, które pochodzą nie wiadomo skąd mogą przenosić wiele wirusów. Najbezpieczniejszym sposobem jest wgranie niekasowalne foldery autorun.inf do każdego dysku twardego, a w systemie wyłączyć tą funkcję.
Dobrym sposobem zapobiegania infekcji jest praca na koncie z ograniczonymi prawami. W taki sposób szkodliwy kod nie może modyfikować ustawień systemu, ponieważ nie posiada do tego uprawnień, a szkody wywołane przez wirusy będą mniejsze.
Najlepiej unikać nielegalnych oprogramowań. Zamiast tego można stosować darmowe,a zarazem legalne oprogramowania. Pliki pobieramy z zaufanych stron.
Powinniśmy oczyścić system z plików tymczasowych, ponieważ różne szkodniki lubią w nich przebywać.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 2 minuty