profil

Tolerancja - konspekt lekcji i materiał do jej przeprowadzenia

poleca 85% 119 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. Tolerancja ogólnie
a) Przedstawienie zagadnienia, definicja słownikowa
b) Rozdanie ulotek propagujących tolerancję
c) Tolerancja - pojęcia:
- Niszczy bariery, łączy ludzi
- To nie obojętność
- Tolerować każdy może, trochę lepiej, trochę gorzej
- To nie akceptacja, to poszanowanie cudzych poglądów
- Podstawa społeczeństwa otwartego
- Ma granice

2. Tolerancja w życiu codziennym
Tolerancja - Jest to znoszenie, uznawanie i uszanowanie cudzych wierzeń, odczuć, poglądów i zachowań z uwzględnieniem o nich swojego zdania.

Wbrew pozorom Polska była kiedyś przykładem tolerancji. Jako pierwszy kraj Europy zakazała prześladowań religijnych, o czym wiemy z lekcji historii. Nigdy nie praktykowano również np. palenia na stosie itp.W obecnych czasach poziom tolerancji można określić jako równomierny. Młodzież próbując wpasować się do społeczeństwa, ośmiesza i upokarza ludzi o innych poglądach, ludzi słabszych i często mądrzejszych od nich samych.

Gdy nastolatek zobaczy osobę niecodziennie czy po prostu niegustownie ubraną lub o nieestetycznym wyglądzie fizycznym, od razu zacznie ją wyzywać nawet jeśli jest to osoba nieznajoma, zwyczajnie idąca ulicą. Zdarzają się również przypadki rzucania kamieniami, popychania, wysypywania rzeczy z plecaka i innych form upokorzeń.

Co do pojęć obraźliwych to można z całą pewnością stwierdzić, że nawet przedszkolaki znają ich bardzo dużo i mimo że nie wiedzą co oznaczają i tak ich używają. Rodzicielki takich dzieci często określane są mianem "złej matki" bo nie mają pojęcia jak oduczyć swoje pociechy wulgarnego języka. Za to młodzież nastoletnia używa przekleństw z pełną świadomością ich znaczenia i nawet nie pojmuje jaką krzywdę psychiczną wyrządza przez to innej osobie.

Często można spotkać uczniów nazywających kogoś żydem nawet jeśli jest chrześcijaninem tak jak oni. Jan Paweł II, człowiek z którego można brać przykład, był katolikiem a jednak utrzymywał przyjacielskie stosunki z judaistami i bardzo szanował ich religię. Nowe pokolenie polskie hańbi nasz naród używając słowa 'żyd' do upokorzenia drugiego człowieka.

Oprócz tragicznego stanu wartości społecznych wśród młodzieży, poziom tolerancji zdecydowanie poprawił się na świecie. Dawno temu w niektórych krajach ludzie różnych raz i religii nie mogli zawierać małżeństw. Czarnoskórzy byli zniewoleni, następowały prześladowania religijne, a rzeczy takie jak pedofilia i gwałty uważane były po prostu za część bycia w pewnej hierarchii. Teraz czasy zmieniły się zupełnie, każda religia jest wolna a w niektórych krajach dozwolone są nawet śluby homoseksualne. Dziesięć lat temu śmiano się jeszcze z okularników lub tych którzy noszą aparat ortodontyczny, a dzisiaj to codzienność. Mimo że wielu z nas przeraża koncept osoby chorej na chorobę zakaźną żyjącej wśród naszego otoczenia, to jednak coraz bardziej uczymy się szanować takich ludzi. To samo z osobami niepełnosprawnymi, coraz więcej z nich dostaje prace i ma normalne życie.

Dlaczego ludzie uprzedzeni są do wszelkich mniejszości nie wiadomo. Być może jest to dlatego że boją się tego co im obce, lub myślą tylko stereotypami. Jednak zanim znowu ktoś z was zabierze się do agresji psychicznej, niech nie zapomina, że to samo może spotkać jego.

3. Granice tolerancji
Żyjemy w społeczeństwie w którym nasze poglądy i zachowanie wpływa na innych. Niezależność jest pozorna. Czy więc jeśli ktoś przekracza pewne bariery, powinniśmy być wobec niego tolerancyjni? Tolerancja powinna mieć swoje granice przykładem może być znany wiersz o Pawle i Gawle. Paweł długo tolerował głośne i nie właściwe zachowanie sąsiada z dołu. Po jakimś czasie zrobiło się to już męczące postanowił zwrócić mu uwagę jednak to nie przyniosło skutku wówczas urządził mu lekcje na temat niezależności .Wydaje mi się że Państwa tolerancja do osoby palącej powinna się kończyć gdy dmucha ona Wam dymem w nos, lub jeśli pali w pokoju dziecka. Czy powinniśmy tolerować ludzi którzy krzywdzą innych np. jeżeli są w mafiach, sektach, czy też są terrorystami dla nich nie liczy się cudze życie w imię swoich poglądów są w stanie zabić tysiące osób np. tragedia z 11 września 2001 Codziennie w wiadomościach słyszymy o tym jak dużo zła wyrządzają sobie ludzie wzajemnie np. ojciec zakatował swoje dziecko na śmierć lub wnuczek pobił babcie za to że nie chciała mu dać pieniędzy...

Dlaczego ?

Bliskie sobie osoby potrafią się tak krzywdzić? I czy powinniśmy ich tolerować?. Granice tolerancji dotyczą również poglądów, gdy np. ktoś dyskryminuje osoby ponieważ są oni innej rasy mają inne poglądy, inne wyznanie- a więc cechy nie stanowiące dla nikogo zagrożenia, jednak gdy zaczyna upowszechniać swoje poglądy – jest na drodze np. faszyzmu ( poprzez który doszło do drugiej wojny światowej) . Pewną granicą tolerancji jest to gdy ktoś robi samemu sobie krzywdę tym samym częściowo krzywdząc swoja rodzinę, znajomych . np. gdy popełnia samobójstwo czy bierze narkotyki Nie może istnieć tolerancja, która byłaby akceptacją zła, bo zło należy eliminować a nie akceptować. Granice tolerancji są zarówno granicami wolności człowieka. Wolność bez ograniczeń będzie oznaczać chaos. Ograniczenia są niezbędne do korzystania z wolności, bo przecież,,Moja wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność innych; Często łatwiej jest nam nie tolerować u ludzi ich stroju, fryzury, a przymykać oczy na brak szacunku do innych, arogancję, opryskliwość. Spróbujmy przeciwstawiać się temu, co naprawdę jest złe i krzywdzące... Czasem warto zacząć od siebie samych. Czego nie powinienem tolerować u siebie? Może plotkarstwa? Może udawania? Pomyślcie o sobie...

4. Dyskusja ogólna: Pytania dotyczące uprzedzeń
- Co myślisz o osobach innej wyznania, czy wszystkie ich zachowania są słuszne?
- Czy nie lubisz przedstawicieli jakiegoś narodu, dlaczego? Czy uważasz że nie powinni nie mieć do czegoś prawa?
- Co myślisz o osobach homoseksualnych, czy obrzydza cię ich publiczny widok? Czy powinni mieć prawo ślubu?
- Czy uważasz że nosiciele chorób zakaźnych powinni być częściowo odizolowani od społeczeństwa by ograniczyć zarażenia osoby zdrowej?
- Czy myślisz że osoby niepełnosprawne fizycznie i umysłowo powinny mieć możliwość pracy i kontaktów z normalnymi ludźmi?
- Co sądzisz o osobach noszących okulary, aparat na zęby, lub z różnymi deformacjami ciała? Czy są według ciebie nieestetyczni?
- Czy ludzie słuchający metalu, punku odstręczają cię? Myślisz że są szpanerami lub są agresywni?

5.Podsumowanie temat i sprawdzenie wiadomości zapamiętanych z lekcji.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 6 minut