profil

Krzyżacy

poleca 84% 1560 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz

Rodzaj literacki- epika.
Gatunek literacki- powieść historyczna.
Czas akcji- 1396r., 1399r., 1410r..
Miejsca akcji- Tyniec, Krakowo, Bogdaniec, Spychów, Szczytno, Malbork, Ciechanów i Żmudź.
Bohaterowie:
a) historyczni:
W. Jagiełło, Konrad von Jungingen, Janusz Mazowiecki, księżna Anna Danuta, królowa Jadwiga, Zawisza Czarny, Uryk von Jungingen i Powała z Taczewa.
b) fikcyjni:
Zbyszko i Maćko z Bogdańca, Jurant ze Spychowa, Danusia, Jadwiga Zychówna, Hlawa, Sanderus, Zygfryt i Rodgiert.
Główne wątki:
Stosunki polsko krzyżackie,
Miłość Zbyszka i Danusi,
Miłość Jagienki do Zbyszka,
Rujand ze Spychowa.

Co wydarzyło się w tunickiej gospodzie? (będę pisać w czasie teraźniejszym, ponieważ może wam sie przydać do pracy domowej, jeśli będziecie mieć, dostałam za nią pięć więc polecam).

W Tyńcu, do gospody ,,Pod Lutym Turem'' przybywa księżna Anna Danuta. Jest to pani w średnim wieku. Wchodzi do gospody z pełnym uśmiechem, ubrana w czerwony płacz i szatę zieloną, z pozłoconym pasem. Wszyscy opuszczają gospodę, by zrobić miejsce księżnej, nawet Maćko i Zbyszko udawają się do wyjścią, by opuścić gospodę, ale nagle zatrzymuje ich księżna i mówi, że nie muszą opuszczać gospody. Rozmawiają o tym, że książę Witold chyba nie przyjedzie na chrzciny, ponieważ udaję się na wojnę.
Nagle do gospody wchodzi zakonnik i pyta się Danuty, czemu nie zatrzymała się w klasztorze. Księżna odpowiada, że nie chciała hałasować, ponieważ jest z muzykami. Księżna prosi swoją dwórkę, aby zaśpiewała piosenkę i żeby weszła na stolik. Danusia zaczyna śpiewać. Gdy Zbyszko słyszy ten cudowny śpiew, od razu spoglądał na Danusię. Z stolika, na której stoi Danusia, wstał jeden z rybałtów i stolik niespodziewanie się przychyla. Zbyszko w ostatniej chwili łapie Danusię, bierze ją na ręce, zanosi do księżnej i mówi, że chce być jej rycerzem. Obiecuje jej, że zdobędzie trzy pióra z hełmów Krzyżaków, na cześć jej matki, która zginęła ze strachu przed Krzyżakami.

Dzieje miłości Zbyszka i Danusi.
1. Spotkanie w Tyńcu i rycerskie ślubowanie Zbyszka.
2 Atak na krzyżackiego posła.
3. Skazanie Zbyszka na śmierć.
4. Ocalenie młodzieńca przez Danusie.
5. Powrót Zbyszka do Bogdańca i wyzdrowienie Maćka.
6. Wyjazd Zbyszka do Ciechanowa.
7. Pechowe polowanie.
8. Przybycie posłańców ze z fałszowanym listem.
9. Ślub Zbyszka i Danusi.
10. Porwanie dziewczyny.
11. Uwięzienie Danusi w zamku Szczytnie.
12. Pojedynek Zbyszka z Rotgierem- Sąd Boży.
13. Okrutne okaleczenie Juranda.
14. Informacja od Sanderusa o miejscu przebywania Danusi.
15. Uwolnienie dziewczyny.
16. Śmierć w drodze do Spychowa.
17. Wypełnienie rycerskich ślubuch.

Opis Zbyszka.
Zbyszko jest głównym bohaterem powieści Henryka Sienkiewicza, pt. ,,Krzyżacy''. Jest młodym rycerzem z Bogdańca, jest wychowany przez stryja Maćka.
Zbyszko jest przystojnym młodzieńcem, ma długie jasne włosy, na co dzień ubiera się w skórzany kaftan. Jego uroczystym strojem jest biała szata w złote gryfy.
Zbyszko stara się postępować honorowo. Jest odważny w czasie walk. Nie okazuje lęku przed pojedynkiem, a także kiedy był prowadzony na ścięcie. Czasami okazywał się lekkomyślny, zbyt impulsywny, kierował się emocjami. Bez zastanowienia zaatakował krzyżackiego posła. Postępował uczciwie i dotrzymywał danego słowa. Dotrzymał przysięgę danej Danusi. Jest człowiekiem uczuciowym. Zakochał się w Danusi od pierwszego wejrzenia, był zafascynowany w Jagience. Darzy szacunkiem stryja.
Zbyszko jest postacią pozytywną, posiada cechy rycerza, szlachetny, honorowy i waleczny.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata