profil

Znaczenie gazu łupkowego dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

poleca 85% 164 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Problematykę znaczenia gazu łupkowego, tak często w ostatnim czasie poruszaną w świetle koncepcji bezpieczeństwa ekonomicznego kraju, należałoby rozpocząć od analizy samego pojęcia bezpieczeństwa energetycznego jako ważnej płaszczyzny strategii bezpieczeństwa państwa. Zatem, bezpieczeństwo ekonomiczne, jako jeden z aspektów bezpieczeństwa ogólnego, można określić jako brak zewnętrznych i wewnętrznych zagrożeń gospodarczych. Wynika z tego, że bezpieczeństwo ekonomiczne państwa polega na zabezpieczeniu własnych interesów narodowych i przeciwdziałaniu potencjalnym zagrożeniom gospodarczym kraju, które kształtuje się pod wpływem ogólnego stanu zależności ekonomicznych. Jest to całość problematyki związana z kwestiami zapewnienia stabilności państwa, głównie poprzez perspektywiczne planowanie, wykorzystywanie szans (jakie niesie np. gaz łupkowy), podejmowanie wyzwań, redukowanie ryzyka i przeciwdziałanie zagrożeniom.
Jednym z ważniejszych elementów bezpieczeństwa ekonomicznego jest bezpieczeństwo energetyczne, które rozumiem jako zapewnienie naszemu państwu dostępu do zasobów surowców energetycznych na poziomie zabezpieczającym potrzeby energetyczne polskiej gospodarki i oczywiście odbiorców indywidualnych.
W Polityce energetycznej Polski do roku 2025 bezpieczeństwo energetyczne zdefiniowano jako „stan gospodarki umożliwiający pokrycie bieżącego i perspektywicznego zapotrzebowania odbiorców na paliwa i energię, w sposób technicznie i ekonomicznie uzasadniony, przy minimalizacji negatywnego oddziaływania sektora energii na środowisko i warunki życia społecznego".
Zatem priorytetem w zakresie prowadzonej polityki energetycznej kraju jest zapewnienie stabilnych i nieprzerwanych dostaw nośników energii bądź pozyskiwanie tych surowców na własnym terenie.
By móc zastosować powyższą definicję bezpieczeństwa energetycznego należy dokonać dywersyfikacji źródeł pozyskiwania energii . W odniesieniu do gazu ziemnego jest to bardzo trudne z uwagi na zbyt małe wykorzystanie zasobów naturalnych gazu konwencjonalnego na terenie Polski oraz brak portu przeładunkowego, który umożliwiłby import gazu od innych dostawców drogą morską co tym samym wymusza pozyskiwanie gazu ziemnego od jednego dostępnego dostawcy, a to z kolei umożliwia mu narzucanie cen oraz daje przewagę ekonomiczną i polityczną we wzajemnych kontaktach. Aby przeciwdziałać temu zagrożeniu należy dążyć do zapewnienia alternatywnych źródeł energii i zróżnicowanego zaopatrzenia w surowce energetyczne.
Dlatego też wydobycie gazu łupkowego na własnym terenie daje możliwość nie tylko pozyskiwania gazu jako takiego, ale również pewniejszą pozycję do negocjacji o lepsze warunki importu od aktualnego dostawcy oraz zmniejsza jego możliwości nacisków ekonomicznych i politycznych.
Stąd uważam, że szansa jaką niesie wydobywanie gazu łupkowego i przed jaką staje polska gospodarka w tym momencie jest darem „natury i technologii” , która daje możliwość dużej poprawy bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju.
Aby lepiej zrozumieć ten temat należy przytoczyć kilka ważnych liczb dotyczących gazu na obszarze Polski.
Zasoby gazu konwencjonalnego 140,6 mld m^3
Roczne wydobycie wynosi średnio 4 – 5 mld m^3
Jest to tylko około 3,5% wykorzystania polskich zasobów.
Prognozowane zasoby gazu niekonwencjonalnego 3000-5000 mld m^3
to około 30 x więcej od gazu konwencjonalnego i przy wykorzystaniu na podobnym poziomie t/j 3,5% zapewniłoby nam niezależność energetyczną i w dalszej konsekwencji bezpieczeństwo energetyczne.
Przemysłowe wydobycie gazu łupkowego będzie również skuteczną przeciwwagą wobec potencjalnych przerw w dostawach „błękitnego paliwa” spowodowanych względami politycznymi nie tylko dla Polski , ale także dla UE.
Złoża gazu łupkowego mają szansę odegrać w Polsce ważną rolę, o ile przewidywane wielkości zasobów potwierdzą się, a udział w eksploatacji złóż uzyskają polskie podmioty gospodarcze. Wtedy poprawi się poziom bezpieczeństwa energetycznego i zmniejszy się uzależnienie od importu gazu ziemnego z Rosji. W konsekwencji zmianie ulegnie pozycja Polski w Europie, tak na płaszczyźnie dostawców surowców energetycznych, jak i w kontekście dochodów państwa.
Uważam, że w najbliższych latach zapotrzebowanie na gaz ziemny będzie rosło z uwagi na zalety tego surowca. Specjaliści podkreślają, iż gaz ziemny charakteryzuje przede wszystkim niska emisja związków szkodliwych do atmosfery w procesie spalania.
W kontekście ochrony środowiska zgadzam się z dotychczasowymi badaniami Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA z których wynika, że poszukiwanie gazu z łupków jest bezpieczne dla środowiska naturalnego. Spółka przeprowadziła wiele badań oraz analiz na swoich koncesjach na Lubelszczyźnie. Odbywały się one zarówno przed rozpoczęciem prac, w ich trakcie, a także po ich zakończeniu. Szczegółowe kontrole wód gruntowych oraz gleby nie wykazały żadnych zmian w środowisku naturalnym. Co więcej, w żadnym z licznych raportów przygotowanych przez niezależnych ekspertów, instytucje rządowe oraz instytucje naukowe, nie stwierdzono jednoznacznie żadnego przypadku zanieczyszczenia wody pitnej w wyniku prawidłowo wykonanego zabiegu szczelinowania. Jest to istotne, ponieważ prace odbywały się w odległości kilkuset metrów od budynków mieszkalnych.
Reasumując wydobycie gazu łupkowego w Polsce to wielka szansa na pokrycie deficytu energetycznego, a przede wszystkim uzyskanie niezależności energetycznej. Dotychczasowe informacje wskazują, że zarówno możliwości techniczne, jak i ekonomiczne korzyści z wydobycia gazu łupkowego w Polsce napawają optymizmem. Można mieć nadzieję, że dzięki eksploatacji gazu niekonwencjonalnego będziemy mogli kiedyś korzystnie wpływać na mechanizmy cenowe gazu na rynku europejskim. Polska ma szansę stać się nie tylko centrum wydobycia i eksporterem gazu, ale też dostawcą nowych technologii wydobywczych do innych krajów. Dlatego uważam, że ze względów ekonomicznych Polska powinna zachować jak największą kontrolę nad swoimi bogactwami naturalnymi. Zasoby gazu łupkowego, szacowane przez amerykańską agencję ds. energetyki na 5,3 mld〖 m〗^3 mogą być warte nawet bilion dolarów.
Literatura
Zeszyt Naukowy Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energii Polskiej Akademii Nauk 2010
Strategia Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej
Bezpieczeństwo ekonomiczne państwa w procesie globalizacji gospodarki Jakub Sojka, Ewa Waloszczyk
Szacunki gazu łupkowego http://www.wnp.pl/wiadomosci/141050.html
http://gazlupkowy.pl
http://www.mg.gov.p

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut

Nauki
Typ pracy