profil

Dlaczego nie doszło w Polce do rewolucji typu bolszewickiego

poleca 86% 102 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Józef Piłsudski

W Polce nie doszło do rewolucji typu bolszewickiego, poniewać sytuacja tak wewnętrza jak i zewnętrzna w obu krajach była zupełnie różna. W przypadku Polski nawet nie można rozważac sytuacji w kategorii ''kraj'' gdyż jak wiadomo Polska jako kraj wogóle nie istniała . Z tego też powodu nie było regularnej armii, gdyz większość młodych ludzi wcielana była do armii zaborców. Społeczeństwo Polskie nie było przygotowane organizacyjnie na tak wielki zryw rewolucyjny, brakowało jedności w postanowieniach i działaniu. Sytuacja w jakiej znajdowali sie Polacy nie sprzyjała takiemu wystapieniu. Z wymienionych powodów byłoby to możliwe, przy pomocy jakiegoś państwa,ale na taka pomoc nie mozna było liczyc.

Jak trudny był w tych warunkach jakikolwiek zryw wolnościowy, świadczy przypadek Związku Strzeleckiego pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. Gdy wybuchła wojna między Austro-Wegrami , a Rosją Piłsudski zaproponował dowództwu austriackiemu wkroczenie ze swoimi oddziałami do królestwa w celu wniecenia tam powstania przeciw Rosji.
Oddziały rosyjskie cofały się. Piłsudki wkroczył do Kielc i zajął inne miasta w zaborze rosyjskim. Jednak próba wywołania powstania nie powiodła sie, gdyż społeczeństwo nie wiedziało celu w walce przeciw Rosji, a w interesie Austrii i Niemiec. W każdym zaborze panowały inne nastroje wśród społeczeństwa polskiego.
Aby doszło do rewolucji typu bolszewickiego potrzebna była uzbrojona armia , mająca dobrego przywódcę, który potrafiłby poprowadzic ją do walki . W Polsce tego zabrakło , dlatego taka rewolucja była niemożliwa....

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta