profil

Jaka jest rola prawdy w życiu człowieka? Odnieś się do trzech tekstów kultury, z których jeden będzie tekstem romantycznym.

poleca 85% 466 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Prawda to pojęcie, które nie dońca można sprecyzować. Ludzie postrzegają ją różnie i każdy ma odrębne zdanie na ten temat. Dla jednych jest to tylko coś, co jest niewątpliwe dla wszystkich, fakt udowodniony naukowo, dla innych natomiast jest to cecha wypowiadanych zdań określająca zgodność z rzeczywistością, a to, co jest prawdą dla jednego nie koniecznie musi być prawdą dla drugiego. Niezależnie od definicji prawda definitywnie jest ważnym i nieodłącznym elementem życia. Bliskie prawdy jest kłamstwo, które mimo tego, że jest jej przeciwieństwem bardzo mocno jest z nią związane. Kłamstwo jest obroną, strachem, bronią. Jest często kaprysem, przyjemnością lub głupotą.
Pierwszym przykładem, w którym poruszany jest problem prawdy i kłamstwa jest ballada „Lilie” Adama Mickiewicza. Utwór opowiada o żonie, która podczas nieobecności swojego męża postanowiła go zdradzić, a potem zabić, ponieważ bała się konsekwencji. Przestraszona zdecydowała powiedzieć o tym pustelnikowi i zapytać o radę. Mężczyzna uznał, że tylko mąż może ją osądzić, ale jest to niemożliwe, gdyż nie żyje. Wróciła do domu, dzieci wypytywały o tatę, kobieta jedynie odparła, że tata wróci za kilka dni. W nocy dręczyły ją straszne sny, wydawało się jej, że mąż wraca do domu. Wkrótce potem, kiedy przybywają bracia męża, kobieta udaje, że cały czas czeka na powrót ukochanego. Krewni szukają rzekomo zaginionego, ale szybko uznają, że on nie żyje i zaczynają ubiegać się o rękę bratowej. Ta, nie wiedząc, którego z nich wybrać, korzysta z rady pustelnika i wybiera jeden z przygotowanych przez kandydatów wianek. Okazuje się jednak, iż są to kwiaty z grobu jej męża. Wówczas pojawia się widmo zmarłego i dokonuje sprawiedliwego rozstrzygnięcia – cała kaplica zapada się, a na ziemi, która ją kryje wyrastają lilie. W historii tej jest mnóstwo kłamstwa, które doprowadza wszystkich do śmierci. Gdyby kobieta była całkowicie szczera i mówiła prawdę zapewne nie wydarzyłaby się taka tragedia. Prawda sprowadziłaby ją na dobrą drogę i nie pozwoliłaby na takie nieszczęścia. Jednak żona była zbyt słaba, aby zmierzyć się z prawdą i wciągnęła się w wir kłamstw i zbrodni. Na przykładzie tej ballady można wywnioskować, że obecność prawdy lub jej brak może kształtować los człowieka.
Następnym przykładem jest „Rok 1984” George’a Orwella. Powieść ta opowiada o świecie podzielonym na trzy supermocarstwa: Oceanię, Euroazję i Azje Wschodnią. Państwa te toczą chyba z sobą wojny, ale tak naprawdę czytelnik, podobnie jak i bohaterowie, jest ciągle dezinformowany. Trudno zorientować się, kto tu, z kim walczy, kiedy kończą się jedne wojny, a zaczynają kolejne. W Oceanii mieszka główny bohater- Winston Smith. Kraj ten jest rządzony przez Wielkiego Brata, a system składa się z czterech minister: Ministerstwa Pokoju, Prawdy, Miłości i Obfitości. Jednak wszystkie te urzędy nie działają tak jak powinny np. Ministerstwo Prawdy kontroluje ogromną machinę propagandy i fałszuje wszystkie informacje zamiast rozpowszechniać prawdę. Ogół ludzi w tym państwie kłamie i zmusza innych do życia w ich oszustwie. Media ukierunkowują myślenie ludzi na dany tor i pogląd. Nie ma tu miejsca na prawdę. Ludzie, którzy są tego świadomi maja tego dosyć i są już zmęczeni fałszerstwem. Autor chciał nam w ten sposób przekazać jak prawda może być ignorowana i niedoceniana. Taki stan rzeczy nie powinien się w ogóle wydarzyć w realistycznym świecie, ponieważ prawda jest najważniejsza. Powieść ta uczy, że należy cenić wartość prawdy i przestać podważać jej wielką wagę.
Przykładem, który również porusza temat prawdy i kłamstwa jest dramat Henryka Ibsena „Dzika kaczka”. W swoim dziele ukazał moc prawdy i kłamstwa równocześnie. Lecz to właśnie prawda krzywdzi, w trakcie, gdy kłamstwo wprowadza spokój i miłość do rodziny Ekdalów. Samo życie składało detale tej tragedii. Młoda służąca, Gina ma romans ze swoim pracodawcą Werle. Niedoświadczona życiem dziewczyna jest łatwym celem dla mężczyzny. Wkrótce okazuję się, że Gina jest w ciąży. Kobieta, aby uratować życie swoje i dziecka zwalnia się z pracy i ucieka. Spotyka Hjalmara Ekdala i wychodzi za niego za mąż. Jej mąż od początku kocha ‘swoją’ córkę. I tak płyną lata. Ekdalowie żyją jak każda normalna, kochająca się rodzina. Nagle ich spokój zakłóca syn byłego pracodawcy Giny- Gregers. Uważając się za przyjaciela Hjalmara chce wyjawić mu skrywaną przez Ginę prawdę, która diametralnie zmienia losy rodziny. Hjalmar postanawia opuścić dom, nie potrafiąc pogodzić się z zaistniałą sytuacją. Porzuca ukochaną Ginę i Jadwinię. Córka chcąc odzyskać tatę zabija swoje ulubione zwierzątko – kaczkę, ale także i siebie- ma być to symbol jej miłości do ojca. Jak widać prawda nie zawsze jest dobra i pomocna. W tym przypadku stała się także cierpieniem i utrapieniem dla opisywanej rodziny. Wyjawienie jej było początkiem tragedii, bowiem przez prawdę umarła niewinna osoba. Taki przykład pokazuje, że czasami prawda nie jest najlepszym rozwiązaniem. „Prawda może stać się raną nie do zagojenia, zaś kłamstwo może stać się lekarstwem.”
Uważam, że prawda w życiu człowieka pełni niewątpliwie bardzo ważną rolę. Dzięki prawdzie możemy starać się być coraz lepszymi, bo niesie ona ze sobą zbawienną moc. Prawda kieruje i wpływa na los ludzi, a sumienie, instynkt samozachowawczy oraz podstawowe wartości moralne pomagają nam wyczuć, kiedy warto jest ją wyjawić, a kiedy zachować dla siebie.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 4 minuty