profil

Historia Kazimierza III Wielkiego

poleca 85% 159 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Kazimierz III Wielki ur. w 1310r. zm. w 1370r.
Panował 37 lat od1333 do 1370. Był synem króla Władysława łokietka i księżniczki wielkopolskiej Jadwigi. Był bardzo mądrym i dobrym królem.Legenda głosi, że kiedyś zawitał do chaty biedaka z żoną i z dziećmi do wykarmienia. Przyszedł król w przebraniu żebrakai zapukał do drzwi. Chłop przyjął go z gościnnością.
Powiedział, że potrzebny mu jest chrześnik dla jednego z wielu dzieci.
Król zgodził się. Następnego dnia pod dom biedaka podjechał wielki orszak królewski, z którego wyszedł sam król Kazimierz.Dlatego też nazywano go królem chłopów.W 1364r. król urządził wielką ucztę u Wierzynka, znanego krakowskiego bankiera i rajcy miejskiego, który wpłacił bardzo dużo swoich bogactw.Na imię miał Mikołaj Wierzynek, przydomek: młodszy.
Król Kazimierz na ucztę zaprosił czterech wielkich króli i jednego cesarza. Między innymi króla Cypru- Piotra.
Każdy król dostał w prezencie swoją złotą zastawę, a król Polski od Mikołaja dostał wielki, nie odkryty jeszcze ogromny prezent.W tym samym roku Król Kazimierz III podpisał dokument o treści wybudowania Akademii Krakowskiej, pierwszej akademii w Krakowie, na którą wydał bardzo dużo swojego majątku.
Zmarł w 1370r. Nie doczekał się męskich potomków, wraz z jego śmiercią wygasła główna linia Piastów.
Spoczywa w katedrze na Wawelu w grobie z czerwonego marmuru.
Przydomek Wielki uzyskał po śmierci.Jan Matejko (ur. w 1838 zm. w 1839) przy uroczystym otwarciu grobów króli narysował portret Kazimierza III Wielkiego ołówkiem.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta