profil

Województwo kujawsko-pomorskie: zabytki UNESCO, parki krajobrazowe, uzdrowiska, atrakcje turystyczne

poleca 83% 718 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Województwo kujawsko-pomorskie położone jest w środkowo-północnej części Polski. Obejmuje obszar 17 970 km2, który zamieszkuje 2 099 724 mieszkańców. Od północy graniczy z województwem pomorskim, od wschodu z województwami: warmińsko-mazurskim i mazowieckim, od południa z województwami: łódzkim i wielkopolskim. Historia województwa sięga reformy administracyjnej Polski z 1999 roku. Kujawsko-pomorskie zostało wtedy utworzone z byłych województw: włocławskiego i toruńskiego oraz części województwa bydgoskiego.

Zabytki UNESCO


Na terenie województwa znajduje się jeden zabytek wpisany w 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. W roku 2007 toruńska starówka została wpisana na listę 7 Cudów Polskich, które zostały wyłonione w wyniku plebiscytu "Rzeczpospolitej", zajmując drugie miejsce. Historia miasta sięga średniowiecza. W tym czasie było już dużym i rozwiniętym ośrodkiem handlu. Ze względu na zgromadzoną tutaj dużą liczbę zabytków architektury i kultury (pięć zabytków klasy 0) Toruń przez wieki nosił przydomek "Krakowa Północy". Szczególnie godne polecenia, zobaczenia i zwiedzania są następujące miasta i obiekty: Arsenał Artyleryjski, Dom Eskenów, Dom Mikołaja Kopernika, kamienica Pod Gwiazdą, kamienica Pod Lwem, katedra Świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty, kościół Ducha Świętego, kościół Świętego Jakuba Apostoła, Krzywa Wieża, mury obronne, rynek Staromiejski, spichlerze i zamek krzyżacki.

PARKI KRAJOBRAZOWE


Ze względu na pogarszający się stan środowiska przyrodniczego na tym obszarze, wyróżniono obszary ekologicznego zagrożenia: bydgosko-toruński, inowrocławski i włocławski. Brak tu parków narodowych. Piękno przyrody i krajobrazu na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego ochronią następujące parki krajobrazowe: Brodnicki Park Narodowy, Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy, Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, Krajeński Park Krajobrazowy, Nadgoplański Park Tysiąclecia, Tucholski Park Krajobrazowy, Wdecki Park Krajobrazowy i Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego.

UZDROWISKA


Opisywany teren posiada długie tradycje uzdrowiskowe. Miejscowościami o statusie uzdrowiska są: Ciechocinek (ośrodek specjalizujący się w leczeniu chorób: reumatycznych, dróg oddechowych i kobiecych), Inowrocław (choroby: reumatyczne i układu krążenia) oraz Wieniec-Zdrój (choroby: układu pokarmowego i przemiany materii).

ATRAKCJE TURYSTYCZNE


Kujawsko-pomorskie odznacza się dużymi walorami przyrodniczymi i rekreacyjnymi. Rozwojowi turystyki służy duża liczba zabytków i dobra sieć komunikacyjna. Godnymi uwagi i zwiedzenia atrakcjami turystycznymi w województwie są:
Biskupin (Rezerwat Archeologiczno-Historyczny Kultury Łużyckiej, miejsce rekonstrukcji starożytnej osady odkrytej w 1933 roku przez Walentego Szwajcera)

Bydgoszcz (kościół Świętego Jerzego; kościół Świętych Marcina i Mikołaja; młyn kaszowy; mury miejskie, wzniesione w XV wieku; spichlerze nad Brdą; Wenecja Bydgoska)

Ciechocinek (Park Zdrojowy z XIX wieku z pijalnią wód i tężniami, podstawę tężni stanowi około 7000 wbitych w ziemię dębowych pali, na których umieszczono świerkowo-sosnową, konstrukcję wypełnioną tarniną, po której spływa solanka)

Wenecja (Muzeum Kolejki Wąskotorowej, powstałej w 1894 roku, mającej najmniejszy w Polsce rozstaw torów 60 cm, na szczególną uwagę zasługują: stylowa XIX-wieczna poczekalnia i kolekcja lokomotyw oraz ruiny zamku z XIV wieku)

Włocławek (Muzeum Historii Włocławka; katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny; Czarny Spichrz; zapora i zbiornik wodny będący miejscem śmierci księdza Jerzego Popiełuszki)

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty