profil

Województwo dolnośląskie-parki narodowe, parki krajobrazowe, uzdrowiska, atrakcje turystyczne.

poleca 84% 768 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Województwo dolnośląskie położone jest w południowo-zachodniej części Polski. Obejmuje obszar 19 948 km2, który zamieszkuje 2 985 000 mieszkańców. Od północy graniczy z województwami: lubuskim i wielkopolskim, od wschodu z województwem opolskim, od południa z Czechami i od zachodu z Niemcami. Historia województwa sięga reformy administracyjnej Polski z 1999 roku, kiedy to zostało utworzone z byłych województw: jeleniogórskiego, legnickiego, wałbrzyskiego i wrocławskiego oraz części województw: kaliskiego i leszczyńskiego.

PARKI NARODOWE:
Ozdobą i atrakcją turystyczną województwa są dwa parki narodowe: Karkonoski Park Narodowy i Park Narodowy Gór Stołowych. Karkonoski Park Narodowy został utworzony w 1959 roku. Jego powierzchnia to 5 563 ha. Obejmuje on najwyższą partię Sudetów w północnej części Karkonoszy. Występują tu ciekawe formy skalne zwane ostańcami (Końskie Łby, Pielgrzymy, Słonecznik) oraz kotły skalne. Siedziba dyrekcji parku mieści się w Jeleniej Górze. Rocznie park odwiedza około 1,5 miliona turystów.
Park Narodowy Gór Stołowych został utworzony w 1993 roku. Jego powierzchnia wynosi 6 500 ha i obejmuje teren Sudetów Środkowych z jedynym w Polsce obszarem gór płytowych tworząc piękne i fantastyczne formy skalne, powstałe na skutek erozyjnej działalności wody i wiatru na piaskowiec. Skały te mają kształt wież i grzybów (Szczeliniec Wielki) oraz tuneli i labiryntów (Błędne Skały). Siedziba dyrekcji parku znajduje się w Kudowie-Zdrój. W ciągu roku park odwiedza około 200 tysięcy osób.

PARKI KRAJOBRAZOWE:
Uzupełnieniem ochrony piękna przyrody są parki krajobrazowe: Książański Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Chełmy, Park Krajobrazowy Dolina Baryczy (znajdujący się tam Rezerwat Stawy Milickie został wpisany na listę Konwencji Ramarskiej), Park Krajobrazowy Dolina Jezierzycy, Park Krajobrazowy Doliny Bobru, Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy, Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich, Przemkowski Park Krajobrazowy na Równinie Szprotawskiej z ciekawą i oryginalną ornitofauną, Rudawski Park Krajobrazowy, Ślężański Park Krajobrazowy (masyw Ślęży) i Śnieżnicki Park Krajobrazowy, położony na wschodnim ograniczeniu Kotliny Kłodzkiej.

UZDROWISKA:
Ważną dziedziną turystyki w województwie dolnośląskim jest lecznictwo uzdrowiskowe, a opisywany teren posiada takowe. Miejscowościami o statusie uzdrowiska są: Cieplice Śląskie-Zdrój (ośrodek specjalizujący się w leczeniu: chorób kobiecych, skórnych i zapalenia żył), Długopole-Zdrój (choroby serca oraz powikłania po przebyciu stanów zakaźnych), Duszniki-Zdrój (choroby krążenia, dróg oddechowych oraz choroby kobiece), Jedlina-Zdrój (choroby dróg oddechowych oraz stanów wyczerpania), Kudowa-Zdrój (leczenie dolegliwości: kardiologicznych, endokrynologicznych, gastrycznych i otyłości), Lądek-Zdrój (choroby: reumatyczne, skórne, kobiece, układu nerwowego oraz zatrucia przemysłowe), Polanica-Zdrój (choroby: układu krążenia, układu pokarmowego, przemiany materii i stany wyczerpania), Przerzeczyn- Zdrój (choroby gośćcowe i dróg moczowych), Szczawno-Zdrój (choroby: układu oddechowego i reumatoidalne) oraz Świeradów-Zdrój (choroby gośćcowe, krążenia, gruczołów dokrewnych, nerwowe i skórne)

Atrakcje turystyczne:
Dzięki ogromnym walorom przyrodniczym, rekreacyjnym i uzdrowiskowym, a także licznym zabytkom i dobrze rozwiniętej bazie turystycznej dolnośląskie jest jednym z najważniejszych, w naszym kraju, województwem turystyczno-wypoczynkowym. Do atrakcji regionu zaliczyć możemy między innymi:
Bierutów (zamek z XIV wieku, wzniesiony przez ród książąt Oleśnickich, do dziś zachowało się skrzydło południowe, wieża nakryta barokowym hełmem oraz brama i mury obwodowe)
Chałupki (pozostałości zamku z XIV wieku, do naszych czasów zachowały się fragmenty wałów ziemnych i fos)
Jaworzyna (Skansen Lokomotyw utworzony w 1990 roku, mieszczący się w starej parowozowni, gdzie zgromadzono ponad 20 parowozów, najstarszy pochodzi z 1890 roku, atrakcją są również regularne przejazdy na trasie Jaworzyna-Wrocław pociągiem parowym "Jaworzynka")
Kamienna Góra (Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego i ruiny renesansowego zamku z XVI wieku, który spłonął w 1964 roku.
Karpacz (Świątynia Wang, jedyny poza Norwegią drewniany kościół ewangelicko-augsburski utrzymany w tym stylu)
Kłodzko (Trasa 1000-lecia Państwa Polskiego, przebiegająca podziemiami drążonymi na przestrzeni kilku wieków przez mieszkańców miasta w celach militarnych i gospodarczych do zwiedzania udostępniono ok. 500-metrowy odcinek; twierdza Kłodzko, monumentalny obiekt militarny górujący nad miastem, historia tego miejsca sięga X wieku, obecny wygląd pochodzi z XIX stulecia; kamienice staromiejskie; konwikt Jezuicki z XVII wieku; kościół Matki Bożej Różańcowej; kościół Świętych Jerzego i Wojciecha; kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny; gotycki most Świętego Jana, unikatowy obiekt w skali europejskiej, uznany za miniaturę słynnego mostu Karola w Pradze; mury miejskie i ratusz)
Legnica (Muzeum Miedzi powstałe w 1879 roku, zgromadziło ponad 30 tysięcy eksponatów związanych z wydobyciem tego kruszcu i historii miasta nieodłącznie z nim związanej; Kramy Śledziowe, zwane również "Śledziówkami", pochodzące z XVI wieku dawne magazyny śledzi, obecnie siedziba Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz zamek wzniesiony w XIII wieku przez księcia Henryka Brodatego, odbudowany z ruin po II wojnie światowej)
Oleśnica (zamek z XIV wiek, przebudowany w XVIII stuleciu na styl barokowy, zachowały się budynki zamku z arkadowym dziedzińcem oraz wieże)
Wrocław (Arsenał Miejski; Hala Ludowa zwana również Halą Stulecia; katedra Świętego Jana Chrzciciela; Most Grunwaldzki; Most Tumski; Pałac Biskupi; Panorama Racławicka; ratusz miejski; Ogrody japońskie)

Podoba się? Tak Nie