profil

Województwo mazowieckie - parki narodowe i krajobrazowe, uzdrowiska, atrakcje turystyczne

2020-10-22
poleca 80% 1438 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
parki narodowe w polsce kampinoski park narodowy

Województwo mazowieckie położone jest w środkowo-wschodniej części Polski i obejmuje obszar 35 597 km2, który zamieszkuje 5 072 335 mieszkańców. Od północy graniczy z województwem zachodniopomorskim, od wschodu z województwami: lubelskim i podlaskim, od południa z województwem świętokrzyskim i od zachodu z województwami: kujawsko-pomorskim oraz łódzkim. Historia województwa sięga reformy administracyjnej Polski z 1999 roku, kiedy to zostało utworzone z byłych województw: warszawskiego oraz części województw: ciechanowskiego, ostrołęckiego, płockiego, siedleckiego, skierniewickiego oraz niewielkich fragmentów województw: bialskopodlaskiego i łomżyńskiego.

PARKI NARODOWE


Kampinoski Park Narodowy powstał w 1959 roku na obszarze 38 544 hektarów. Swoim zasięgiem obejmuje część Puszczy Kampinoskiej w pradolinie Wisły. Szereg rozlewisk i bagien występujących na tym terenie stanowi siedlisko bobra i łosia (będącego symbolem parku). Drzewostan parku składa się głównie z lasu sosnowego z domieszką dębów. Znajdują się tu również wydmy śródlądowe, uważane za najlepiej zachowane w skali Europy. Miejsce to posiada długą historię związaną z walkami niepodległościowymi i okupacją hitlerowską, o czym świadczy m.in. cmentarz-pomnik w Palmirach. Dyrekcja parku ma swoją siedzibę w miejscowości Izabelin.

PARKI KRAJOBRAZOWE


Oprócz Kampinoskiego Parku Narodowego, ochronie przyrody służą następujące parki krajobrazowe: Brudzeński Park Krajobrazowy, Chojnowski Park Krajobrazowy, Kozienicki Park Krajobrazowy, Mazowiecki Park Krajobrazowy oraz Nadbużański Park Krajobrazowy.

UZDROWISKA


Na terenie województwa znajduje się jedna miejscowość posiadająca status uzdrowiska. Jest nią Konstancin-Jeziorna (ośrodek specjalizujący się w leczeniu chorób układu krążenia, nerwowego, oddechowego i narządów ruchu)

ATRAKCJE TURYSTYCZNE


Województwo mazowieckie odznacza się raczej przeciętnymi walorami przyrodniczymi i rekreacyjno-uzdrowiskowymi. Turystów przyciąga głównie Warszawa, ale warto odwiedzić również:
Ciechanów (ruiny zamku z XIV wieku, w czasach swojej świetności na początku XVI wieku stulecia zamek należał do królowej Bony i jego wnętrza nabrały renesansowego wyglądu, w ruinę popadł w czasie walk ze Szwedami, zachowały się wysokie mury obwodowe i dwie cylindryczne narożne wieże.)

Czarnolas (miejsce urodzenia Jana Kochanowskiego, w dworku mieści się obecnie muzeum imienia poety, a w miejscy gdzie rosłą słynna lipa znajduję się park)
Płock (Collegen Haus; Dom Broniewskich; Dom pod Trąbami; Kanonia; katedra Płocka Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, jedna z najstarszych budowli w Polsce; kolegiata Świętego Michała; kościół Świętego Bartłomieja; kościół Świętego Dominika; Mała Synagoga; Pałac Biskupi Dawny; Pałac Biskupi Nowy; Stary Rynek oraz Zamek Książąt Mazowieckich, którego historia sięga XI wieku, miejsce narodzin króla Bolesława Krzywoustego)

Żelazowa Wola (miejsce urodzin Fryderyka Chopina, w dworku mieści się muzeum imienia kompozytora, a w parku pomnik).

Najliczniej odwiedzanym przez turystów miastem jest Warszawa (Belweder; cerkiew Świętej Marii Magdaleny; cytadela; Grób Nieznanego Żołnierza; katedra Świętego Jana Chrzciciela; kościół Świętego Krzyża; Łazienki Królewskie; Muzeum Narodowe; Pałac Kultury i Nauki; rezydencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej; Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Stare Miasto; Teatr Wielki; Zamek królewski; Uniwersytet Warszawski.

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty