profil

Pełnomocnictwo

poleca 85% 444 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Pełnomocnictwo wygasa z chwilą jego odwołania na skutek śmierci mocodawcy lub pełnomocnika, w wykonaniu czynności, do której było udzielone. Osoba prawna może także działać za pośrednictwem przedstawiciela handlowego, czyli prokurenta. Prokura pod rygorem nieważności musi być udzielona na piśmie, prokurentem może być osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Nie może być przeniesiona na inną osobę. W każdym czasie może być odwołana. Wygasa ze śmiercią prokurenta, ale nie wygaśnie na skutek śmierci przedsiębiorcy lub utraty przez niego zdolności do czynności prawnych. Wygaśnie w skutek wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru, ogłoszenia jego upadłości, otwarcia likwidacji, a także przekształcenia przedsiębiorcy. Udzielenie i wygaśnięcie prokury podlega zgłoszeniu do rejestru.

Druga księga KC własność i ograniczone (inne) prawa rzeczowe
Mienie termin odnoszący się TYLKO do aktywów. Termin ten może być używany bez relatywizacji to konkretnej osoby. Majątek w znaczeniu węższym to ogół aktywów (praw podmiotowych) przysługujących określonemu podmiotowi. W znaczeniu szerszym to ogół aktywów i pasywów, czyli ciążących na podmiocie obowiązków.
W myśl KC składnikami mienia są:
• rzeczy, czyli przedmioty materialne;
• środki pieniężne, choćby nie występowały w postaci rzeczy, np. suma na rachunku bankowym,
• papiery wartościowe, pieniężne, np. akcja, czek, weksel i towarowe, np. konosament (żegluga morska),
• wierzytelności nie ucieleśnione w papierach wartościowych,
• energia, np. elektryczna,
• dobra niematerialne mające wartość gospodarczą,
• prawa do korzystania z cudzych rzeczy lub cudzych dóbr niematerialnych

Rzecz ma materialny charakter (fizycznie istniejące części przyrody występujące w stanie pierwotnym lub przetworzonym. Są wyodrębnione z przyrody, co stanowi niezbędną przesłankę funkcjonowania rzeczy w obrocie cywilno – prawnym. Powietrze i woda w stanie wolnym nie są rzeczami, ale jeżeli przybiorą postać wyodrębnienia w butli, pojemniku stają się wyodrębnione z przyrody, a tym samym rzeczami. Analogicznie rzeczami nie są złoża minerałów, zwierzęta w stanie wolnym, które traktowane są jako rzeczy niczyje, a gdy zostaną zawłaszczone, np. upolowane, złowione stają się rzeczami i przedmiotem prawa własności.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty