profil

Czy "Reduta Ordona" pomogła w budzeniu patriotyzmu bohaterów "Syzyfowych prac"?

poleca 85% 109 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Po 3 rozbiorze w 1795 roku, Polska całkowicie zniknęła ze wszystkich map. Rozpoczęto germanizowanie oraz rusyfikowanie młodzieży, które skutkowało stopniowym wymieraniem polskiej kultury. Mówi się, że przynależność do narodu to przede wszystkim rodzice, miejsce zamieszkania oraz język. To jednakże nieprawda, gdyż w tak trudnych czasach dochodzi do pierwszych decyzji, kim tak naprawdę się jest. W lekturze "syzyfowe prace", w sposób jasny przedstawiono nam, jak długą drogę należy pokonac, by dowiedzieć się, kim się jest. Główny bohater, Marcin Borowicz, pokazał nam, jak wielki wpływ miala na niego recytacja Reduty Ordona przez Zygiera. Odwrociła jego stosunki do polskości całkowicie, poruszając jego sercem. Reduta Ordona miała w tych czasach wielki wpływ na kształtowanie polskości i utrzymywanie jej w swych sercach.
W czasach trudnych, nauka języka i utrzymywanie wszelkich tradycji, wiązała się z przeróżnymi problemami. Wiele uczniów z klasy Marcinka było zagubionych w tym olbrzymim, obcym świecie. Chłopcy nie wiedzieli, kim są, z ich świadomości coraz bardziej wymazywała się polskość, czuli do niej wstręt. Niektórzy jednak mimo panującej sytuacji nie poddawali się całkowitej rusyfikacji i mimo języka, jakim biegle władali wśród innych, w sercach wciąż melodyjnie pogrywał polski język. Przykładem takiej osoby był Zygier, chłopak wydalony z wielu szkół za zachowania niezgodne z metodami rusyfikacyjnymi. Jako jeden z niewielu znał współczesną im literaturę romantyczną, pokrzepiał swe serce twórczością Mickiewicza i Słowackiego. Na jednej z lekcji języka polskiego wyrecytował Redutę Ordona. Przedstawił w ten sposób miłość do Polski, ale również pogardę i nienawiść dla państwa rosyjskiego oraz jego polityki. W sercach uczniów doszło do wielkiego zamieszania, zmieniło to ich poglądy, choć jeszcze sami nie wiedzieli, co dzialo się wtedy z nimi. Ta recytacja pomogla zagubionym uczniom dokonać prawidłowego wyboru.
Po przełomowym wydarzeniu w czasie języka polskiego, Marcin zaczął uwazniej przygladać się literaturze polskiej. Zaczął zagłębiać się w wierszach Mickiewicza i Słowackiego. Gdyby nie to, jego chwilowe poruszenie z łatwością odeszloby w niepamięć, a rusyfikacja postępowałaby dalej. Książki pomogły zrozumieć młodzieńcowi, że jest Polakiem, a także utrwaliły w jego pamieci tę świadomość.
Utwór, który pokrzepiał jeszcze przez lata Polaków, pozytywnie wpłynął na uratowanie pokolenia Borowicza i jego kolegów. Przyczynił się do ratowania poczucia polskości, przynależności do Polski i pobudzała dusze do podjęcia wielu powstań i walk, które po wielu latach przyczyniły się do wielkiej bitwy o niepodległość.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty