profil

Kolejność czynności wykonywanych w ramach RK-O.

poleca 88% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. Zabezpieczyć miejsce zdarzenie.
2.Sprawdzić reakcję poszkodowanego na bodźce zewnętrzne (zapytać coś, potrząsnąć), a jeżeli nie ma reakcji, głośno wołać o pomoc.
3. Udrożnić drogi oddechowe, rozpiąć i rozchylić ubranie pod szyją (nawet rzy niekorzystnych warunkach atmosferycznych) i sprawdzić oddech. Aby udrożnić drogi oddechowe poszkodowanego, należy umieścić jedną dłoń na jego czole i delikatnie odgiąć głowę do tyłu, pozostawiając palec wskazujący i kciuk wolny, aby można było nimi zacisnąć nos. Opuszki palców drugiej dłoni umieścić na żuchwie (nigdy na podbródku) i unieść ją. Utrzymując drożność dróg oddechowych pzez 10 sekund należy obserwować ruchy klatki piersiowej, słuchać szmerów powietrza i starać się wyczuć 2 oddechy. Jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości, czy oddech jest prawidłowy, należy działać ak, jakby był nieprawidłowy,
4. Wysłać kogoś po pomoc lub samemu ją wezwać, jeżeli oddech jest nieprawidłowy lub poszkodowany nie oddycha. Odwrócić go na plecy, jeżeli leżał w innej pozycji.
5. Uklęknąć obok poszkodowanego w lekkim rozkroku, ułożyć podstawę dłoni na środku mostka poszkodowanego, położyć nadgarstek drugiej ręki na nasadę pierwszej, spleść palce obu dłoni i odgiąć ku górze. Pochylić się nad poszkodowanym w taki sposób, aby wyprostowane ramiona znalazły się bezpośrednio nad miejscem ucisku (prostopadle nad mostkiem). Zablokować ręce w łokciach (takie ułożenie gwarantuje, że ucisk będzie wykonany w pożądanym miejscu), uciskać mostek na głębokość 6 cm. Po każdym uciśnięciu zwolnić nacisk, nie odrywając dłoni. Powtarzać uciśnięcia w tempie 100 razy na minut ę rytmicznie, tzn. czas ucisku i relaksacji powinien być taki sam.
6. Po wykonaniu 30 uciśnięć klatki piersiowej, należy ponownie udrożnić drogi oddechowe, zacisnąć skrzydełka nosa palcem wskazującym i kciukiem dłoni znajdującej się na czole poszkodowanego. Po czym, obejmując szczelnie swoimi ustami usta poszkodowanego, wdmuchiwać powoli powietrze (około 0,4-0,6 l) do ust poszkodowanego przez około 1 sekundę, obserwując jednocześnie ruchy klatki piersiowej . Jeżeli klatka się uniosła, oddech był skuteczny. Po wykonaniu pierwszego oddechu unieść głowę, obserwując, czy klatka piersiowa opadła, nabrać ponownie powietrza i powtórzyć czynność.
7. Po wykonaniu dwóch skutecznych oddechów ponownie ułożyć ręce na mostku i wykonać kolejnch 30 uciśnięć. Kontynuować uciśnięcia mostka i oddechy ratownicze, wykonując na zmianę 30 uciśnięć i 2 oddechy (30:2).

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Typ pracy