profil

Kościół w czasach totalitaryzmu.

poleca 85% 144 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Postawa kościoła wobec Hitlera. Poczynania Papieża Piusa XII.
Pius XII po stronie Hitlera?
Pierwszą głową państwa z którą Pius podzielił się radością ze swojej elekcji był Adolf Hitler. W specjalnym telegramie Pius XII przekazał Hitlerowi ,,najlepsze życzenia opieki niebios i błogosławieństw Wszechmocnego Boga". Podkreśl także że Hitlerowi jako prawowitemu przywódcy Niemiec należy się posłuszeństwo, a kto mu odmówi ten zgrzeszy.
W ostatnich dniach przed wybuchem II wojny światowej Pius XII starał się nakłonić ministra spraw zagranicznych Józefa Becka żeby polska przyjęła ultimatum Hitlera i oddała Rzeszy Gdańsk tłumacząc mu ze mogłoby to ocalić pokój. Tuż po agresji Niemiec na Polskę Watykan zerwał jednostronnie konkordat z Polską uznając natychmiast niemieckich biskupów na ziemiach włączonych do III Rzeszy. Pius XII przez cały okres wojny nie potępił bestialskich zbrodni dokonywanych przez faszystowskie Niemcy w okupowanej Polsce. Mimo pewnej sympatii jaka manifestował wobec Polski w swoich wystąpieniach Pius XII nigdy nie ośmielił się zaprotestować agresji hitlerowskiej i polityce władz nazistowskich w okupowanej Polsce. Pius XII nie popierał faszyzmu, lecz ułatwił Hitlerowi dojście do władzy poprzez podpisanie konkordatu w 1933 roku.
Autor najgłośniejszej książki kontestującej działanie Piusa XII tłumaczy ,,Bronienie Piusa XII przed oskarżeniem o sympatie dla nazizmu jest niepotrzebne. Dziś nikt poważny nie szerzy takich tez. Nazwałem go Papieżem Hitlera nie dlatego, że był on zwolennikiem Fuhrera, lecz z powodu jego polityki, która ułatwiła Hitlerowi dojście do władzy, zduszenie niemieckiej demokracji oraz w rezultacie rozpoczęcia wojny".
Drugie oblicze Piusa XII
,,Wielki dług wdzięczności Żydów wobec jego Świętobliwości Piusa XII dotyczy zwłaszcza żydów z Rzymu, gdyż będąc najbliżej Watykanu byli przedmiotem szczególnej troski"-Eugenio Zoli. Te słowa świadczą iż Pius XII był papieżem, który nie został obojętny w stosunku do poczynań Hitlera. W 1933 stanowczo określił ze rasizm jest grzechem, co przyspieszyło decyzję Hitlera o konfrontacji z kościołem stawiając pod sądem tysiące katolików i księży. Po tym zdarzeniu milknie usprawiedliwiając się:,, Skoro list biskupów holenderskich kosztował 40 tys. osób , mój protest jako papieża mógłby pochłonąć 200tys. ofiar. Nie mogę pozwolić sobie na to rybko" Jego działania odtąd pory będą miały cichy charakter. Jednakże nadal w swoich dalszych przemówieniach potępia uśmiercanie osób upośledzonych i Żydów. Jego działania spwodowały , że we Włoszech 80% Żydów przeżyło dla porównania w Europie 20%.
Czy Pius stał po stronie Hitlera czy też nie?
Moim zdaniem znacznie ułatwił dojście do władzy Hitlerowi, może nawet go szanował. Jednakże potępiał jego działania antysemickie. Wołał milczeć niż podjąć większe działania, wiele z nich nie doszło do skutku w obawie przed Hitlerem. Mimo to jego skromne działania osiągnęły największy sukces (Biorąc pod uwagę ocalenie Żydów we Włoszech).Dla porównanie biskupi francuscy zachowali neutralność, a kościół w Słowacji poprał ustawy norymberskie. Nie można jednoznacznie określić roli kościoła w tym okresie. Podejmował on bowiem pewne środki aby ochronić niewinnych ludzi, często się jednak podporządkowywał lub zachowywał milczenie. Nie można zaprzeczyć faktu iż kościół ocalił wiele istnień, lecz w dużej mierze podporządkował się władzy.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty