profil

ACTA-umowa, która wywołała skandal.

poleca 91% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

ACTA (anti-counterfeiting trade agreement) to międzynarodowa umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrobionymi. Miała na celu walkę z piractwem, jednakże okazała się zbyt kontrowersyjna. Już na początku tworzona w ścisłej tajemnicy przez rząd USA od 2007 roku. 25 listopada 2011 Rada ministrów przyjęła uchwalę, która umożliwiała podpisanie ACTA przez Polskę. Zaplanowane było na 26 stycznia 2012. Falę protestów w sprawie podpisania ustawy rozpoczęła znana grupa Anonymuos, która w weekend z 21 na 23 stycznia blokowała polskie strony rządowe oraz partyjnie w ramach protestu, ogłaszając I wojnę cyberprzestrzennną. W poniedziałek 23 stycznia od razu po ataku doszło do spotkania premiera z ministrem Michałem Bonim oraz ministrem Bogdanem Zdrojewskim, którzy przekonywali, iż Polska jest całkowicie gotowa na podpisanie ustawy i nie narusza ona obowiązującego prawa. Następnego dnia w Internecie wrzało, na setkach stron pojawiły się czarne tabliczki z napisem: ,, Nie dla ACTA". Serwery stron, które miałyby być po wprowadzeniu ustawy zablokowane, zostały wyłączone na kilka godzin. 25-26 stycznia to dni podczas których w całej Polsce miały miejsce protesty m.in. Kielcach, Lublinie, Dębicy, Przemyślu, Gorzowie Wielkopolskim. Kilka naście osób zostało zatrzymanych za zamieszki, wykrzykiwanie wulgarnych haseł, rzucanie kamieniami. Pomimo licznych buntów zarówno w miastach jak i w samym Sejmie (głównie działalność Janusza Palikota), oraz poważnych zastrzeżeniach i wątpliwościach jakie miały liczne organizacje pozarządowe Donald Tusk wydał pozwolenie na podpisanie ustawy i tak zgodnie z planem ambasador w Tokio Jadwiga Maria Rodowicz-Czechowska ok. godz. 3.30 polskiego czasu w imieniu rządu polskiego podpisała dokument, co nie znaczy, że z dnia na dzień wszedł on w życie, musiał najpierw przejść fazę ratyfikacji. Nie tylko Polska tego dnia podpisała ,,feralny dokument", ale również Belgia, Bułgaria, Czechy, Finlandia, Francja, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Hiszpania, Szwecja i Wielka Brytania.
Które zapisy ustawy budziły największe kontrowersję wśród społeczeństwa? ACTA nie tylko miałby na celu ograniczanie pirackiej treści, lecz również blokowania legalnych i wartościowych treści dostępnych w Internecie, co narusza wolność słowa. Poważne zastrzeżenia budzi też paragraf, który mówi iż każda osoba której zostaną naruszone prawa autorskie może sama bez udziału sądu ubiegać się o ewentualne odszkodowanie. Jak wiemy w Internecie anonimowości nie ma, lecz ta ustawa daje przyzwolenie na dokładne monitorowanie dowolnych użytkowników Internetu, oraz dopuszcza kary nieadekwatne do popełnionego wykroczenia. Jeżeli premier Donald Tusk sądził, iż nie ulegając presji wyda zgodę na podpisanie dokumentu, pokazując iż jest to świadoma decyzja to społeczeństwo się
zgodzi i wszelkie bunty ucichną, to bardzo się mylił. Grupa Anonymuos straszyła, że znowu zaatakuje, odbywały się bardzo agresywne protesty m.in. w Poznaniu, jednakże nie było buntu tylko przeciw. W obronie ACTA stają Związki Artystów szef Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski, Jerzy Kornowicz ze Związku Kompozytorów Polskich i Krzysztof Lewandowski z ZAiKS-u, uważają iż należy bronić praw autorskich. Wkrótce Europejski Trybunał Sprawiedliwości przyznał, że umowa nie została dokładnie zweryfikowana i jeden zapis jest niezgodny z obowiązującym w Unii Europejskiej prawem. Hakerzy spełnili swoje groźby, nadal nie działały strony internetowe wielu polityków, pojawiła się informacja o zaplanowanej wielkiej akcji hackerskiej pt. Cisza przed burzą", a internauci umawiali się na manifest pod Stadionem Narodowym. Nie tylko w Polsce miały miejsce te protesty, lecz również w USA, pojawiło się coraz więcej spekulacji. Premier Donald Tusk ugiął się pod naciskiem i 3 lutego zawiesił ratyfikację ACTA i nie dojdzie do jej wznowienia do końca 2012 roku, jednak nie zamierzał on wycofać podpisu pod ustawą. Na Debatę zorganizowaną 6 lutego zostali zaproszeni przedstawiciele różnych środowisk, utrzymując stanowisko że na ACTA w żadnej formie nie zgodzą się nigdy. Jakie będzie ostatnie zdanie premiera w tej sprawie? Już 17 lutego Donald Tusk oznajmia, iż zaproponował wszystkim przywódcą partii działających w ramach Europejskiej Partii Ludowej odrzucenie dokumentu. Walka z ustawą ACTA ostatecznie zakończyła się 4 lipca decyzją Euro parlamentu. Na wielu stronach internetowych mogliśmy znaleźć nagłówki "Żegnaj ACTA, witaj demokracjo". ACTA miały na celu walkę z piracki oprogramowaniem, przyniosłoby to wiele korzyści m.in. respektowane byłby prawa autorskie. Nie była traktatem doskonałym, budziła wiele kontrowersji, ponieważ blokowałaby również treści wartościowe, blokując tym samym cały Internet. Może niedługo powstanie nowa ustawa, doskonalsza, która będzie walczyć z internetową przestępczością i będzie akceptowana przez większość społeczeństwa.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Podobne tematy