profil

Prawdy i mity modelingu

poleca 88% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Streszczenie
Zawód modelki jest pracą, która jest marzeniem wielu dorastających dziewcząt. Młode kobiety pragną zdobyć sławę, być podziwiane oraz zarabiać dużo pieniędzy. Jednak kariera modelki to nie tylko pokazy mody, chodzenie po wybiegach w pięknych kreacjach pochodzących od znanych projektantów, sesje zdjęciowe. To również, a nawet przede wszystkim, określony tryb życia, który jest związany z wieloma wyrzeczeniami dla modelki. Ilość wyjazdów, nierzadko dalekich, wynagrodzenie uzależnione od rodzaju kontraktu, charakterystyka pracy to cechy tego zawodu, które są trudne do zaakceptowania dla początkujących modeli oraz modelek.
Jak każdy inny zawód, praca w modelingu ma swoje wady oraz zalety, które zostały w pracy opisane oraz scharakteryzowane.
Słowa kluczowe:
modeling, moda, modelka, pokazy mody.
Spis treści1. Wstęp i cel pracy 9
2. Modelka- definicja 11
3. Predyspozycje do bycia modelką 13
4. Jak zostać modelką, fotomodelką, hostessą? 15
5. Miejsca pracy modelek 24
5.1. Agencje modelek 24
5.2. Fotomodelki 26
5.3. Filmy 27
5.4. Pokazy mody 28
6. Selekcja modelek 29
7. Charakterystyka zawodu modelki- wady i zalety 30
8. Podsumowania 33
9. Piśmiennictwo 35
1. Wstęp i cel pracy
Podczas oglądania pokazów mody w telewizji, widz bardzo rzadko zastanawia się nad tym, jak naprawdę wygląda zawód modelki, czy jest to praca przyjemna oraz z jakimi wyrzeczeniami jest związana. Dla osoby z zewnątrz, która tylko przygląda się, niezwykle istotne jest, by modelka na wybiegu prezentowała się nienagannie .
Do niedawna marzeniem każdej dziewczynki było zaistnienie w modelingu, podróżowanie po całym świecie, budzenie zachwytu w innych. Obecnie młode osoby zupełnie inaczej podchodzą do tematu zawodu modelki, a główną zasługę należy przypisać ich mamom, które od najmłodszych lat naświetlają im wady oraz prawdziwe oblicze tego zawodu.
Przeciętny dzień z życia modelki nie obrazuje się jedynie w imprezach oraz pozowaniu. Modelki muszą wstać bardzo wcześnie, często zamiast pełnowartościowego śniadania otrzymują jedynie kawę, napój energetyczny lub niewielki koktajl odżywczy. Następnie dziewczyny poddawane są wielu zabiegom kosmetycznym, takim jak makijaż, modelowanie fryzury, stosowanie środków brązujących i samoopalających, a wszystko po to, by ich ciało prezentowało się nienagannie podczas pracy. Pozostała część dnia to powtarzanie tego, jak mają się zachowywać i prezentować oraz część właściwa, to znaczy pokaz, sesja zdjęciowa.
Wiele modelek jest świadome tego, iż żadna agencja nie zawiąże z nimi kontraktu na stałe, a wynagrodzenie otrzymują tylko za dane zlecenie. Z tego względu są one bardzo często wysyłane na różne castingi. Ich wieczór wygląda zaś następująco: zmycie pełnego makijażu i nerwowe oczekiwanie na to, co przyniesie im kolejny dzień .
Najbardziej przerażającą rzeczą w tym zawodzie jest bardzo duże obciążenie psychiki młodej dziewczyny, które zmuszone są do pracowania i życia w ciągłym stresie, zmuszone są też do ciągłej rywalizacji z innymi dziewczynami, modelka ma świadomość faktu, że musi być cały czas doskonała i nieskazitelna . Dodatkowo musi ona stale poddawać się rygorystycznym dietom, by spełniać wymagania właściciela agencji, do której należą.
Głównym celem pracy jest przedstawienie zawodu modelki, charakterystyka pracy w branży modelingu przy jednoczesnym opisaniu oraz scharakteryzowaniu szeregu zalet oraz wad tego zawodu.
2. Modelka- definicja
Za modelkę uważamy osobę, która zawodowo uczestniczy w różnych sesjach zdjęciowych, to znaczy pozuje, pokazach mody oraz podejmuje inne prace ściśle związane z prezentacją mody, jednocześnie zarabiając w ten sposób pieniądze. Każda dziewczyna, pragnąca zostać modelką, musi spełniać wyszczególnione kryteria :
o wiek;
o wzrost;
o budowa ciała;
o karnacja;
o typ urody;
o zadbana, naturalna cera;
o białe proste zęby;
o zdrowe włosy.
Dodatkowym atutem modelki jest znajomość co najmniej jednego języka obcego, umiejętność chodzenia po wybiegu oraz pozowania do zdjęć.
Negatywnym stwierdzeniem dotyczącym modelingu jest przekonanie, że modelki sprzedają swoje ciało, pozwalają obcym się dotykać oraz oglądać. Jest to jednak niezwykle mylna opinia. Modelki są kobietami, których pragnieniem jest pokazanie całemu światu, iż wszystko czego dokonały oraz co robią, robią z myślą o sobie i dla siebie . Modelki są świadome własnej wartości, dlatego też chodzą po wybiegach, reklamują kosmetyki, pozują do zdjęć. Praca modelki jest pracą niezwykle ciężką, wymagającą bardzo dużego poświęcenia:
• sprecyzowanego harmonogramu dnia;
• przestrzegania odpowiedniej diety;
• dbania o sylwetkę, ciało, włosy i cerę;
• dostosowanie cyklu życiowego i podporządkowanie życia prywatnego do ciągłych wyjazdów.
Modelka musi również uważać na swoje poczynania w życiu prywatnym. Nie raz zdarzały się przypadki, że modelka sfotografowana na imprezie pod wpływem alkoholu, w towarzystwie mężczyzn, wygłupiająca się, straciła pracę w agencji, a żadna inna nie chciała podpisać z nią kontraktu.
Praca modelki nie jest usłana różami, jednak modelka z powołania jest w stanie w pełni zrealizować się w tym zawodzenie, jednocześnie przełamując stereotypy modelingu. Często również zdarza się, że dana modelka dyktuje światu pojęcie piękna, tak było między innymi z Cindy Crawford (Fot. 1.), która zadebiutowała jako modelka w wieku 19 lat w 1985 roku, praktycznie od razu uznając sławę i uznanie. Do chwili obecnej jest ona postrzegana jako jedna z najpiękniejszych kobiet na świecie oraz uznawana jest za ikonę piękna i mody.

Fot. 1. Cindy Crawford.


3. Predyspozycje do bycia modelką
Bez względu na to, czy modelka chce występować na pokazach mody, w filmach, czy sesjach zdjęciowych, należy spełniać szereg cech i warunków, których niestety nie da się przeskoczyć .
Pierwszym wymogiem jest nienaganna cera, która powinna być bardzo gładka i zadbana. Wszelkie plamy, przebarwienia oraz nadmierna opalenizna wykluczają modelkę z branży. Modelki muszą unikać nadmiernego opalania, które postarza cerę, nie mogą również stosować samoopalaczy. Modelki często powinny konsultować się z dermatologiem, który pomoże im dobrać kosmetyki odpowiednie dla ich cery.
Kolejną bardzo ważną cechą są gładkie, naturalne i niezniszczone włosy. U modelki suche włosy, rozdwajające się końcówki, cienkie, łamliwe, rzadkie włosy są niepożadane.
Budowa ciała przyszłej modelki musi być proporcjonalna. Modelka musi posiadać smukłą sylwetkę. Modelki nie mogą mieć nadmiernego, widocznego umięśnienia. Niezbędnym warunkiem jest również widoczne wcięcie w talii oraz brak rozstępów, celluitu .
U modelki niezwykle ważna jest również symetryczna twarz. Co oznacza, że podczas castingu zwraca się szczególną uwagę, by oczy modelki były na tym samym poziomie, usta oraz brwi były równe, a zęby bez wyszczerbień, równomiernie rozłożone oraz białe.
Cechy osobowości modelki są również bardzo ważne. Istotne jest, by modelka wiedziała, czego chce, umiała łatwo i szybko podejmować decyzje. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie jej zadbać o samą siebie. Modeling należy do niezwykle wyjątkowych zawodów , który jest postrzegany jako zawód jedynie dla wybrańców. W pewnym sensie jest to prawdą, gdyż bycie modelką wymaga niezwykłego opanowania, dojrzałości, otwartości na nowe doświadczenia, szybkiego zaklimatyzowania się w nowym miejscu oraz wśród nowych ludzi. Cechy te znacznie ułatwiają uzyskanie wielu ciekawych kontaktów w branży, które bez wątpienia przydają się w późniejszej karierze, zapewniając stałą współpracę na wiele lat .
Modeling jest również profesją, która wymaga od modelek i modeli gotowości do ciągłego uczenia się. By zostać profesjonalistką, czy profesjonalistą, należy być na bieżąco ze zmianami w branży modowej, znać osoby wpływowe, projektantów i ich najnowsze kolekcje, znać najbardziej profesjonalne i znane agencje modelek oraz najnowsze trendy w modzie . Dodatkowo niezbędnym warunkiem jest znajomość modelingu, zasad zachowania, stawek, praw autorskich.

4. Jak zostać modelką, fotomodelką, hostessą?

W Polsce jest wiele znakomitych agencji zajmujących się promocją swoich podopiecznych za granicą (Fot. 2.).

Fot. 2. Anja Rubik- najbardziej znana polska modelka robiąca karierę za granicą.

W celu zostania modelką o międzynarodowej sławie należy spełniać wiele restrykcyjnie wytyczonych wymogów, takich jak :
• wzrost: absolutnym minimum jest posiadanie 174 cm wzrostu, a najlepiej gdy modelka ma 176-178 cm, ale mniej niż 183 cm;
• biust: obwód biustu powinien wynosić 80-90 cm;
• talia: z zaznaczonym wyraźnym wcięciem, obwód 58-64 cm;
• biodra: obwód 85-90 cm;
• waga jest mniej istotna, najważniejsze jest zachowanie proporcji ciała oraz wymiarów;
• wiek: w ostatnich czasach agencje modelek preferują kontrakty z nastolatkami, w wieku już od około 14 lat, co pozwala im na dłuższą współpracę oraz stopniowy rozwój kariery i osobowości modelki.
Dla modeli, którzy zainteresowani są karierą na zagranicznych pokazach wymagania przedstawiają się następująco:
o wzrost: minimum to 182 cm, najlepiej gdy model mierzy 185-188 cm;
o klatka piersiowa: jej obwód powinien mieć 100-108 cm;
o pas: preferowany jest taki o obwodzie 80-88 cm;
o istotna jest ładna rzeźna oraz wysportowana, delikatnie umięśniona sylwetka;
o wiek: agencje preferują modeli, którzy ukończyli 18 rok życia.
Zarówno modelki, jak i modele, którzy chcą rozpocząć karierę na zagranicznych wybiegach powinni znać języki obce, a przede wszystkim język angielski, przynajmniej w stopniu komunikatywnym .
W Polsce modeling jest stale rozwijającą się branżą , obecnie przeżywającą swój największy rozkwit. Modeling wpisywany jest w marketing eventowy, coraz więcej firm organizuje pokazy mody, a poziom tych imprez podnosi się z roku na rok. Wymagania, którym modelka musi sprostać, by zostać modelką pracującą na pokazach mody w Polsce są mniej restrykcyjne niż te konieczne w przypadku kariery zagranicznej:
• wzrost: od 170 do 180 cm, jednak czasem agencja przyjmuje również niższe modelki, jeśli posiadają one wyjątkową urodę;
• biust: obwód od 80 do 90 cm;
• talia: z wyraźnie widocznym wcięciem i obwodem od 58 do 64 cm;
• biodra: o obwodzie 85-93 cm;
• wiek: agencje preferują młode kobiety, które ukończyły 18 roku życia, przede wszystkim z powodów prawnych, jednak zdarza się, że zatrudniane są dziewczyny od 16 roku życia.
Wymagania dotyczące modeli są niemal identyczne.
Fotomodeling (Fot. 3.) jest jedną z przyjemniejszych oraz najbardziej dochodowych części modelingu .


Fot. 3. Najbardziej znana polska fotomodelka- Joanna Krupa.

Jednocześnie jest to branża najbardziej oblegana. Jest to spowodowane przez znacznie mniejsze wymagania i większe zalety tej pracy:
 ważniejsze od wymiarów są proporcje ciała, zdrowy i zadbany wygląd włosów oraz skóry;
 wynagrodzenie za jeden dzień sesji jest znacznie większe niż za jeden dzień pracy przy pokazie mody;
 wizerunek fotomodelki jest lepiej utrwalany oraz widoczny, co pozytywnie wpływa na portfolio;
 wymagania:
 wzrost: minimum 165 cm;
 brak wymogów co do obwodu biustu, talii, bioder- muszą być one jedynie proporcjonalne;
 wiek: najczęściej fotomodelkami zostają dziewczyny, które ukończyły 18 lat, jednak często zdarza się, że pracę fotomodelki zaczynają już dziewczyny w wieku 16 lat.
Hostessing z kolei jest osobnym rozdziałem modelingu. Bycie hostessą (Fot. 4.) to doskonała alternatywa dla atrakcyjnych młodych dziewczyn, które próbują swoich sił w branży mody.

Fot. 4. Hostessy wódki marki Bols w jednym z warszawskich klubów.
(http://kobieta20.pl/media/artykuly/kobieta_20/rodzina/zawod_hostessa1.jpg)

Hostessing jest doskonałym treningiem przed zostaniem profesjonalną modelką, źródłem zarobienia pierwszych pieniędzy, które dziewczyna może następnie zainwestować w dalszy rozwój kariery. Hostessy są zwykle zatrudniane na wszelkiego rodzaju imprezach firmowych, konferencjach oraz podczas produkcji różnych produktów .
Do podstawowych wymagań w stosunku do hostessy zaliczamy: komunikatywność, pozytywne nastawienie do życia, odpowiedzialność, pracowitość, znajomość języków obcych.
Istnieją również inne możliwości pracy w modelingu. Ostatnimi czasy modelkami są nie tylko niezwykle szczupłe i wysokie kobiety . Od pewnego czasu agencje modelek zatrudniają również panie puszyste (Fot. 5.).
Fot. 5. Akcja promocyjna modelki XXL.
(http://papilot1.mykmyk.pl/img/660/0/86797045.png)
Taki rodzaj modelingu nazywany jest XXL models lub models size +. W tej branży istnieje jednak mała konkurencja, gdyż rynek w Polsce jest mało rozwinięty, istnieje również znacznie mniejsze zapotrzebowanie na modelki tego typu. Wymagane wymiary w tego typu modelingu to 100/75/100. Ważne jest również, by modelka miała zadbane ciało, charakterystyczną urodę. Aktualnie modę na większy rozmiar w modelingu promują dziedziczki firmy lodziarskiej, panie Grycan , zwane potocznie w Internecie Grycankami (Fot. 6.).

Fot. 6. „Grycanki”- panie promujące modelki XXL.
Kolejną możliwością w modelingu jest zostanie tak zwanym part model, czyli modelem lub modelką, którzy posiadają szczególnie atrakcyjne i piękne dłonie, stopy, oczy, czy uśmiech. W przypadku tej pracy, pozyskuje się zlecenia do reklam, a nawet całych kampanii reklamowych. W Polsce rynek w tej branży nie jest bardzo rozwinięty, skupiony jest głównie w Warszawie.
Ludzie starsi i osoby powyżej 30 roku życia również mają szansę na karierę w modelingu. Obecnie jest coraz większe zapotrzebowanie na modeli tego typu. Ten rynek skupiony jest przede wszystkim wokół reklam, a zlecenia przynoszą atrakcyjne wynagrodzenie.
Kolejną, najbardziej kontrowersyjną, możliwość pracy w modelingu stanowi branża dziecięca . Jest to trudna branża, gdyż wygląd dzieci szybko się zmienia, zdjęcia w port folio stają się nieaktualne. Podczas pracy dzieci wymagana jest również stała obecność rodziców lub opiekunów . Zdjęcia dzieci trafiają przede wszystkim do kampanii reklamowych sklepów z zabawkami oraz ubrankami. Niejednokrotnie najmłodsze modelki zarabiają znacznie więcej niż dorośli. Zaletą modelingu od najmłodszych lat jest fakt, iż dziecko od najmłodszych lat uczy się techniki pozowania do zdjęć, oswajają się z wybiegiem . Będąc nastolatkiem nie mają problemów podczas przechodzenia kolejnych etapów kariery. Niepodważalną wadą jest zabranie dzieciństwa małej modelce, zamknięcie realnego, beztroskiego i naiwnego świata, a stworzenie im sztucznej krainy castingów, makijażu, fotografii. Wiele kontrowersji wywołał program „Toddlers & Tiaras” (Fot. 7.), emitowany w Stanach Zjednoczonych, podczas którego małe dziewczynki występują na scenie ubrane w specjalnie przygotowanych strojach, wystylizowanych fryzurach oraz w pełnym makijażu.

Fot. 7. Dziewczynki podczas programu „Toddlers & Tiaras”.
Jednak najbardziej kontrowersyjne sesje małych dziewczynek zostały ukazane w magazynie Cadeaux, francuskiej wersji Vogue’a. W świątecznej wersji tego magazynu umieszczone zostały fotografie Sarifa Hamzy, który sfotografował sześcioletnie modelki stylizowane na dorosłe, dojrzałe kobiety. Dziewczynki ubrane były w wieczorne kreacje, na zdjęciach mają pełny makijaż, mocno utrwalone fryzury, nosiły wysokie obcasy (Fot. 8.)
Fot. 8. Fotografie Sarifa Hamzy dla francuskiego Vogue’a przedstawiające sześcioletnie dziewczynki stylizowane na dorosłe kobiety.
(http://aledycha.pl/wp-content/uploads/2011/08/children_models_01.jpg)
Magazyn po ukazaniu się świątecznego wydania został oskarżony o promowanie seksualnego wizerunku dzieci oraz ostro skrytykowany za publikację zdjęć sześcioletnich dziewczynek w erotycznym kontekście.

5. Miejsca pracy modelek
5.1. Agencje modelek
Agencje modelek są miejscem, które umożliwiają pierwszy kontakt modelki z ewentualnym, przyszłym pracodawcą. Do agencji zgłaszają się przede wszystkim dziewczyny pragnące rozpocząć karierę w modelingu. Dzięki takim firmom, modele i modelki mogą łatwo znaleźć klienta do współpracy . Przez agencje również prywatni agenci poszukują castingi. Dodatkowo agencje modelek zapewniają wszelkiego rodzaju profesjonalne szkolenia, praktyki, tak by były one jak najbardziej profesjonalne w tej branży. Agencje modelek przygotowują również zdjęcia testowe, zamieszczają na swoich stronach internetowych portfolio oraz wizytówki z podstawowymi informacjami na temat danej modelki. Agencje nie pracują jednak charytatywnie, pobierają od każdej modelki i jej zleceń opłatę prowizyjną .
Agencje modelek są również niezwykle pomocne dla potencjonalnych klientów, którzy poprzez nie poszukują modelek do współpracy. Klientela agencji to przede wszystkim firmy odzieżowe, produkujące kosmetyki i perfumy, które potrzebują modelek do promocji swoich wyrobów. Taka promocja odbywa się głównie podczas pokazów, poprzez plakaty, reklamy czy zdjęcia. Agencje modelek dają danemu klientowi pewność, że wybrane dziewczyny są profesjonalistkami, dobrze wychodzą na zdjęciach oraz umieją współpracować. Dodatkowo agencje dają klientowi również szeroki wybór modelek, tak, że klient może wybrać dziewczynę, która całkowicie będzie odpowiadać jego wymaganiom.
Nie każda modelka korzysta jednak z pomocy agencji modelek. Część z nich działa na własną rękę, jest nazywana freelancerkami. Taka modelka ma jednak dwa razy więcej pracy, ponieważ sama musi wyszukiwać dane o castingach, prowadzić promocję własnej osoby. Modelka, która zdecydowała się na pracę na własną rękę musi posiadać również szeroką wiedzę z zakresu prawa autorskiego, znać stawki rynkowe, sama dopilnować warunków kontraktu z pracodawcą. Niejednokrotnie zdarza się, że modelki działające na własną rękę są oszukiwane, dlatego też o wiele korzystniej i bezpieczniej jest zapisać się do jakiejś agencji modelek, szczególnie na początku kariery, gdy modelka nie posiada jeszcze rozpoznawalnej i znanej twarzy.
5.2. Fotomodelki
Często pracą modelek jest pozowanie do zdjęć w różnych sesjach zdjęciowych do znanych oraz mniej znanych magazynów dla kobiet i mężczyzn. Twarze modelek umieszczane są na okładkach pism, dzięki czemu kreowany jest wzór kobiecego piękna.
Należy pamiętać, że sesja zdjęciowa jest bardzo dokładnie przygotowywana przez profesjonalistów, którzy są zatrudnieni przez agencje. Modelki są uprzednio odpowiednio malowane przez kosmetyczki i charakteryzatorki, a styliści i wizażyści czuwają nad ich ubiorem .
Nad całością czuwają fotografowie, którzy po wykonaniu szeregu zdjęć odpowiednio je obrabiają przy użyciu profesjonalnych programów. Programy te potrafią zdziałać cuda, z nawet bardzo przeciętnej kobiety zrobić wyjątkową, niepowtarzalną piękność.
5.3. Filmy
Agencje modelek są również pośrednikami, którzy podsyłają swoje wyjątkowe modelki do różnych reżyserów, potrzebujących konkretnej kobiety o danym typie urody czy sylwetki do swojego filmu .
Modelki często brane są do filmów po znajomości, bądź w wyniku posiadania przez nie odpowiednich predyspozycji w swoim wyglądzie czy budowie. Jednak nie zawsze sprawdzają się one w roli aktorek, bowiem profesjonalna aktorka jest w stanie zagrać wszystko, ukazać emocje, nawet nie posiadając zniewalającego ciała. Najlepszym przykładem jest tu polska modelka, Magda Mielcarz, która zagrała w filmie „Taras Bulba” (Fot. 9.), gdzie nie umiała ona zaśmiać się na tyle, by przekonać widza, iż śmieje się ona naprawdę.
Fot. 9. Magda Mielcarz w filmie „Taras Bulba”.

Cała gra polskiej modelki była niezwykle sztuczna, nie odznaczała się ona żadnymi zdolnościami aktorskimi, a ukazywała jedynie nienaganne, piękne ciało.
5.4. Pokazy mody
Pokazy mody to impreza, podczas której projektanci prezentują swoje najnowsze kolekcje. Przyjęto, że na pokazach mody muszą występować modelki idealne, niezwykle chude, tak więc i ubrania, w których występują są małych rozmiarów .
Modelki do pokazów mody wybierane są przez samego projektanta, często zdarza się, że gdy modelka sprawdzi się, spodoba się publiczności, a przede wszystkim projektantowi, występuje na wielu pokazach kolekcji jego autorstwa.
6. Selekcja modelek
Agencje modelek podczas wyboru dziewczyn, których zadaniem będzie reprezentowanie danej agencji na wybiegach podczas pokazów, podczas sesji zdjęciowych, w filmach, dokonują pewnego rodzaju selekcji.
Każda agencja ma wyszczególnione i często bardzo wygórowane wymagania dotyczące modelek. Do najczęstszych z nich należą:
• wyjątkowa oraz intrygująca twarz modelki;
• nieskazitelne i długie nogi;
• określony wzrost;
• szczupła sylwetka.
W związku z konkretnym wymarzonym typem sylwetki do pracy modelki już dawno został wykreowany współczesny kanon kobiecego piękna.
Poprzez wygórowane wymagania agencji modelek dziewczyny często odchudzają się pomijając zasady zdrowego odżywiania, czego skutkiem są choroby, takie jak bulimia czy anoreksja.
7. Charakterystyka zawodu modelki- wady i zalety
Praca modelki to dla wielu młodych dziewcząt spełnienie najskrytszych marzeń. Praca w branży modelingu otwiera im drzwi do sławy, daje im prestiż, poważanie oraz pieniądze . W rzeczywistości jednak praca modelki nie jest tak kolorowa , jest bowiem pełna wyrzeczeń, stresu, poświęceń oraz nieprzyjemności. Pracy modelki towarzyszy ogromne tempo życia, nerwy, niewyspanie, pośpiech, często też uzależnienie od alkoholu, narkotyków oraz złego towarzystwa .
Do podstawowych zalet pracy w branży modelingu zaliczamy :
• możliwość podróżowania, zwiedzania wielu krajów świata, poznawanie nowych kultur, nowych, ciekawych ludzi;
• modelki mają możliwość stałej nauki języków obcych oraz profesji modelki, gdyż podczas zagranicznych wyjazdów czasem zdarza się, że modelki muszą pracować przez kilka miesięcy, a nawet lat, dzięki czemu może nauczyć się języka danego kraju;
• modelki mogą również rozwijać swoje umiejętności komunikacyjne, spotykać wiele ciekawych ludzi, takich jak znani fotografowie, inni modele i modelki, projektanci. W branży modelingu dobrze znany jest fakt, że wpływowi znajomi są niezwykle istotni;
• zarobki: wynagrodzenie w branży modelingu jest niezwykle zróżnicowane. Początkowo za pokazy czy sesje zdjęciowe modelka może zarobić kilkaset złotych. W miarę rozwoju kariery modele i modelki mogą liczyć na karierę za granicą, występowanie w pokazach mody znanych projektantów, wówczas w ciągu dnia mają możliwość zarobienia od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Najwięcej zarabiają oczywiście modelki znajdujące się w ścisłej czołówce w modelingu, które podpisują kontrakty z największymi domami mody oraz projektantami. Najlepiej znane i rozpoznawalne modelki mogą poszczycić się zarobkami rzędu nawet kilkunastu milionów dolarów rocznie.
Istnieje jednak również ciemna strona pracy w modelingu, która niestety przeważa nad zaletami pracy w tej branży. Wady nie są jednak widoczne dla wszystkich. Za największe wady bycia modelką uważa się :
o praca modelki związana jest z kosztami, gdyż kobieta musi stale o siebie dbać, kupować drogie kosmetyki, uczęszczać na basen oraz siłownię. Na początku kariery zarobki modelki są niewielkie, a musi ona się stale promować, bywać na bankietach w drogich i eleganckich ciuchach, pięknym makijażu;
o modelka musi posiadać wiele siły i wytrwałości, by osiągnąć i utrzymać niską wagę oraz idealne wymiary sylwetki. Młode dziewczyny stale katują się dietami, liczyć kalorie;
o dziewczyny pracujące jako modelki są często narażone na choroby, takie jak bulimia oraz anoreksja, depresja. Pozowanie do zdjęć wymaga od nich wiele cierpliwości, podporządkowywanie się woli fotografów oraz stylistów;
o praca modelki związane jest również z ciągłymi wyjazdami na pokazy, castingi, sesje zdjęciowe w odległe miejsca, co związane jest z stałą rozłąką z domem rodzinnym, rodziną oraz znajomymi;
o modelka nie ma również wystarczającej ilości wolnego czasu by spotykać się z przyjaciółmi w klubie, barze, musi stale dbać o swój wygląd oraz wizerunek ;
o modelki są narażone na wpadnięcie w nałóg, gdyż obecne i łatwo dostępne są w branży modelingu narkotyki oraz alkohol;
o praca modelki jest również niezwykle ryzykowna. Kilka lat temu powstał o tej branży serial dokumentalny pod tytułem „Ballada o lekkim zabarwieniu erotycznym”, który bił rekordy popularności i ujawniał w jaki sposób młode dziewczyny trafiają do agencji modelek oraz jak następnie toczyły się koleje ich kariery. W serialu ukazano, że jedyne co właściciel agencji miał do zaoferowania młodym kobietom było stanie w barach oraz walki w kisielu, mimo wcześniejszych wielkich obietnic;
o praca modelki nie jest też długotrwała. Wraz z wiekiem modelki nie są już tak pożądane, rozchwytywane przez klientów oraz poszukiwane przez agencje modelek. Po ukończeniu 26 roku życia modelka praktycznie zmuszona jest zakończyć swoją karierę, gdyż często słyszy wówczas, że straciła już swój urok. Drzwi do kariery modelki stoją otworem jedynie dla młodych dziewczyn. Praca modelki trwa zaledwie kilka lat, później musi ona zająć się zawodowo czymś innym, co jest niezwykle trudne, gdyż modelka nie ma innego doświadczenia zawodowego niż pozowanie do zdjęć oraz uczestnictwo w pokazach mody.
8. Podsumowania
Wiele osób, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, cały czas marzy o karierze w modelingu. Często są oni przekonani, że doskonale nadają się do tego zawodu, są atrakcyjni, zgrabni. Czasami podpowiada im to otoczenie, najbliższa rodzina oraz przyjaciele .
Modelki i modele stale podejmują wiele różnych zobowiązań zawodowych, a zależy to przede wszystkim od charakteru ich pracy . Modelami są osoby, które prezentują kreacje na pokazach mody, biorą udział w sesjach zdjęciowych, jak również występują w filmach.
Do rozpoczęcia kariery w modelingu niezbędne jest spełnienie wymogów związanych z wyglądem zewnętrznym, a do podstawowych warunków należy wzrost, minimum 172 cm.
Profesjonalne modelki i modele muszą również posiadać szereg cech osobowościowych, znacząco ułatwiających im pracę w tym zawodzie. Od osób pracujących w modelingu wymaga się otwartości na nowe doświadczenia, zdolności do szybkiej adaptacji w nowym środowisku, cierpliwości, odporności na krytykę, zmęczenie, a przede wszystkim stres. Konieczna jest również umiejętność dostosowania swojego wyglądu do wymagań danej sesji, często niezbędne jest ścięcie i przefarbowanie włosów. Poza tym od modelek i modeli wymagana jest duża dyspozycyjność oraz znajomość przynajmniej jednego języka obcego .
Modeling uważany jest za jeden z najbardziej popularnych zawodów na całym świecie, a przede wszystkim w krajach o wysoko rozwiniętej branży modowej . Zwykle wiele osób, które aspiruje do rozpoczęcia kariery modelki czy modela nie ma pojęcia o szeregu wad i zalet związanych z tym zawodem. Modeling posiada bowiem nie tylko pozytywne aspekty tego zawodu, ale również szereg negatywnych cech, takich jak:
• konieczność przestrzegania rygorystycznych diet, utrzymywania swojego ciała w określonych normach;
• ciągłe narażenie na stres;
• częste wyjazdy zagraniczne, które łączą się z rozłąką z najbliższymi oraz znanym otoczeniem;
• zagrożenie wystąpieniem chorób, takich jak bulimia i anoreksja;
• koszty związane z utrzymaniem ciała w dobrej kondycji: siłownia, basen, drogie kosmetyki;
• i inne.

9. Piśmiennictwo
1. Anderson M. P., 1994. Jak zostać modelką. Wydawnictwo MUZA S.A., Warszawa
2. Bartosz I., Śnieg-Czaplewska L., 2006. Nastoletnie modelki. http://kobieta.wp.pl/kat,26399,page,8,title,Nastoletnie-modelki,wid,8195319,wiadomosc.html
3. Bojańczyk J., 2007. Wybiegi w życiu pięknych. http://www.rp.pl/artykul/79470.html?p=2
4. Bojańczyk J., 2009. Moda jest jak kochanka. http://www.rp.pl/artykul/309076.html
5. Bojańczyk J., 2011. Najmłodsze ofiary mody. http://www.rp.pl/artykul/9151,726966-Najmlodsze-ofiary-mody.html
6. Cabot M., 2008. Top modelka. Wydawnictwo Amber, Warszawa.
7. Długołęcka O., 2011. Gdzie się podziały top modelki? http://kobieta.gazeta.pl/kobieta/56,107881,10799661,Gdzie_sie_podzialy_topmodelki_.html
8. Filipiak A., 2011. Modelki: biedne i za młode. http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,115167,10354969,Modelki__biedne_i_za_mlode.html
9. Green Richard, 2011. Top modelka. W sidłach kariery. Wydawnictwo Promic, Warszawa.
10. Kędzior Ł., 2011. Nie poszłabym do Top model. http://kobieta.interia.pl/gwiazdy/wywiady/news-nie-poszlabym-do-top-model,nId,421482
11. Łasica A., 1995. Rozmowy o… karierze modelki. Wydawnictwo Atina Studio, Warszawa.
12. Milewska A., 2010. Ile powinna ważyć modelka? http://www.papilot.pl/gwiazdy/7758/Ile-powinna-wazyc-modelka.html
13. Montean D., 2011. Jestem ofiarą mody. http://uroda.onet.pl/moda/jestem-ofiara-mody,1,4974573,artykul.html
14. Pawul Y., 2004. Modelka profesjonalny poradnik. Wydawnictwo Galion Sp. z.o.o., Gdynia.
15. Pielechaty A., 2010. Porozmawiajmy o modelkach. http://kobieta.wp.pl/kat,59114,title,Porozmawiajmy-o-modelkach,wid,12699447,wiadomosc.html
16. Rzemek J., 2011. Harówka na wybiegu. http://www.rp.pl/artykul/555789,746355-Agencja-modelek---nowy-program-TVN-Style.html
17. Szymańska M., Wolski K., 2011. Charakterystyka pracy modelek i modeli. http://www.rynekpracy.pl/artykul.php/typ.1/kategoria_glowna.383/wpis.381
18. Wintour A., 2009. Amerykański sen Ani Jagodzińskiej. http://www.papilot.pl/modelki/5851/WYWIAD-Amerykanski-sen-Ani-Jagodzinskiej.html
19. Zumkowska A., 2006. Młode modelki. Prawdy i mity. http://kobieta.wp.pl/kat,26337,wid,8510756,wiadomosc.html
Strony internetowe:
20. http://4girls.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=3268
21. http://forum-modelek.pl/index.php?showtopic=569
22. http://hostessy-modelki.eu/prawdy-i-mity-o-modelkach/
23. http://hostessy-modelki.eu/wymogi-w-pracy-modelki/
24. http://mojapraca.krzaczek.org/temat,prawdziwe-oblicze-pracy-modelki,5
25. http://praca.wp.pl/strona,2,title,Praca-modelki-wbrew-pozorom-jest-bardzo-ciezka,wid,12508268,wiadomosc-kariera-zarobki.html
26. http://www.agencjamad.pl/k/praca-modelek
27. http://www.jurgita.com/articles-id2003.html
28. http://www.kris.net.pl/modelki.html
29. http://www.maxmodels.pl/forum_48929_zalety_i_wady_bycia_modelkahostessa_itp..html
30. http://www.stylownik.pl/a-8712-trudna-praca-modelki.html

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 24 minuty

Więcej informacji
Typ pracy