profil

Scharakteryzuj Chiny i Tajwan

poleca 84% 272 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Chiny, jako trzecie co do wielkości państwo świata - po Rosji i Kanadzie - obejmują ogromną część Azji. To państwo o największej liczbie ludności na świecie, a jego mieszkańcy stanowią 34 % ludności Azji. Południowo-wschodnia granica Chin morska, na lądzie natomiast Chiny graniczą z 14 państwami. W Chinach władzę sprawuje rząd komunistyczny, który dąży do utrzymania boomu gospodarczego z lat 90. XX w. U schyłku XX w. do Chin powróciły dwie kolonie europejskie: Makau i HongKong.

Tajwan zaś, który deklaruje odrębność, Chiny uznają za swoją zbuntowaną prowincję. Na rozległym terytorium Chin występują niedostępne wysokie góry, rozległe pustynie oraz lessowe wyżyny. Tereny uprawne nawadnia wiele rzek. Wysokie góry, głównie na północy i w zachodniej części kraju, zajmują 1/3 obszaru Chin.

W Chinach dominują dwa typy klimatu. Na zachodzie kraju panuje klimat suchy lub półsuchy. Na pustyniach i w górach (na północy i zachodzie) temperatura osiąga ekstremalne wartości. Zimy są bardzo mroźne, a lata gorące. Nad tereny nadmorskie letnie monsuny przynoszą deszcze znad Oceanu Spokojnego, zwłaszcza na południu i wschodzie, w związku z czym jest tam ciepło i bardzo wilgotno.

Dwie potężne rzeki przepływają przez wschodnią część Chin - Chang Jiang (Jangcy) i Huang Ge. Ta ostatnia, o długości 4670 km, znana jest jako Żółta Rzeka z powodu brunatnej zawiesiny transportowanej przez nią z wyżyny lessowej i akumulowanej na Nizinie Chińskiej podczas częstych powodzi. Chińskie rolnictwo rozwinęło się na południu i w centrum kraju. Rzekę Li wykorzystuje się do irygacji intensywnie uprawianych pól. W Guilin rzeka daje zatrudnienie rybakom, którzy utrzymują rodziny dzięki połowom w bogatych wodach Li. Za rzeką wznoszą się strome zbocza Gór Południowochińskich.

Ponad 2500 lat temu ok. 300 tys. niewolników budowało Wielki Mur Chiński, aby powstrzymać najeźdźców z północy. Mur rozciąga się od Azji Środkowej do Morza Żółtego, a jego całkowita długość to 6350 km. Wielki Mur Chiński to najdłuższa na świecie budowla stworzona przez człowieka.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:
(0) Brak komentarzy

Materiał zweryfikowany

Czas czytania: 1 minuta