profil

Którego chłopca z Szarych Szeregów wybrał byś na swojego przyjaciela?

poleca 85% 104 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
Kamienie na szaniec

Za swojego przyjaciela wybrałabym Alka, czyli Aleksego Dawidowskiego, który jest jednym z bohaterów książki „Kamienie na Szaniec” A.Kamińskiego.
Na wstępie chciałabym zaprezentować sylwetkę bohatera .Urodził się on tuż po zakończeniu 1 wojny światowej. Jest więc pierwszym pokoleniem, które przyszło na świat w odrodzonej, po ponad 120 latach niewoli, Polsce. Miało to niewątpilwie wpływ ba otoczenie, w którym żył i na niego samego. Uczęszczał do jednego z najznakomitszych warszawskich gimnazjów im.Stefana Batorego. Choć nie za bardzo przykładał się do nauki, maturę zdał w wieku 19lat.
Alek nie potrafił patrzeć na czyjąś krzywdę i chetnie wszystkim pomagał. Dzięki temu zyskał sobie wielu przyjaciół, którzy cenili go i wiedzieli, że można było na nim polegać.
Uważam, że Aleksy był odważnym człowiekiem. Brał udział w wielu akcjach, których celem było osłabienie waleczności Niemców. Różnego rodzaje akcje sabotażowe doprowadzały hitlerowców do wściekłości. W czasie jednej z takich akcji mającej na celu odbicie z rąk Niemców jego przyjaciela, Rudego, zginął.
Musiał nauczyć się żelaznej dyscypliny, bo zdawał sobie sprawę z tego, że najmniejszy błąd popełniony podczas działań jest jednoznaczny często ze śmiercią wielu ludzi.
Bohater bardzo często zastanawiał się nad niedociągnięciami swojego charakteru. Wmawiał sobie, że jest nieczuły, mało wrażliwy na okrucieństwa hitlerowców. Jednak jego prawdziwymi wadami były: niecierpiliwość, skłonność do ryzyka oraz brawura.
Analizując postawę Alka można stwierdzić, że był wierny ojczyźnie i przyjaciołom. Starał się jak najwięcej zrobić dla swoich przyjaciół i ojczyzny, nigdy nie opuścił ich w potrzebie.
Na podstawie powyższych argumentów można stwierdzić, iż Alek był wzorem dobrego i oddanego przyjaciela. Dla dzisiejszej młodzieży może służyć jako wzór patrioty. Człowieka, który swoim zayciem swiadczyl o wielkim umilowaniu do ojczyzny.
Alek Dawidowski to również doskonaly przykład prawdziwego przyjaciela, na którym można było polegać w każdej sytuacji. Najlepszym przykładem tego jest jego śmierć poniesiona w imię prawdziwej przyjaźni.
Alek to bohater, od którego można się uczyć wytrwałości, uporu, zdyscyplinowania. Takiego pozytywnego bohatera w dzisiejszych czasach trudno spotkać.
Potrafił pięknie żyć i godnie umierać.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata