profil

Znaczenie symboli narodowych dla obywateli i państwa

drukuj
poleca 80% 604 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Symbole narodowe Polski to biało-czerwona flaga, godło przedstawiające białego orła w koronie na czerwonej tarczy oraz hymn państwowy, czyli Mazurek Dąbrowskiego. Geneza powstania naszego godła sięga epoki średniowiecza, barwy polskiej flagi oraz powstanie hymnu także związane są z historią.
Flaga narodowa ma zawsze największe znaczenie na wszelkich ważnych uroczystościach. Wznoszona jest na maszt jako pierwsza, następnie mogą być eksponowane inne, np. flagi miejskie i regionalne.
Symbole narodowe nie są tylko pustymi znakami. Różnią się od zwykłych znaków tym, że wyrażają szczególną, istotną treść - wspólnotę, tożsamość, pamięć, a także nadzieję. Obywatele mogą posługiwać się symbolami w celu podkreślenia patriotyzmu, przynależności do państwa, oraz aby zamanifestować zjednoczenie duchowe z narodem podczas ważnych dla kraju wydarzeń.
Kiedyś ludzie oddawali życie za symbole narodowe, dlatego też każdy symbol narodowy, czy to polski, czy też zagraniczny zasługuje na szacunek. Przyjęto na przykład, że podczas odgrywania hymnu przyjmuje się postawę „na baczność”, natomiast z flagą należy się odpowiednio obchodzić. W pomieszczeniach z godłem również nasze zachowanie powinno być właściwe, można to wyrazić poprzez zdjęcie czapki, dbanie o czystość języka i powagę wypowiedzi.
Okazywanie braku poszanowania dla symboli narodowych w miejscu publicznym grozi grzywną lub karą pozbawienia wolności. W prawie polskim obowiązują bowiem odpowiednie przepisy regulujące zasady zachowania się wobec symboli narodowych. Prawdziwy patriota powinien jednakże kierować się bardziej honorem niż przepisami prawa.


Polecasz? Tak Nie
Podobne teksty:
Komentarze (1) Brak komentarzy
2.1.2015 (20:40)

Nic mi to nie pomogło