profil

Francja-ciekawostki.

poleca 85% 529 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Bezcenne zabytki architektury oraz niezliczone muzea. Pachnąca lawendą Prowansja. Słynne nadmorskie bulwary w Cannes, Nicei oraz Saint - Tropez. I wreszcie Paryż- światowa stolica mody, miasto zakochanych i miejsce, w którym znajduje się najbardziej "francuska" ze wszystkich budowli, wieża Eiffla... Francja to kraj, który niczym magnes przyciąga co roku największą liczbę turystów na świecie.
Wybudowana w 1889 r. z okazji obchodów stulecia rewolucji francuskiej wieża Eiffla jest dziś nie tylko najbardziej charakterystycznym obiektem Paryża, ale również symbolem całej Francji. Ta wyjątkowa konstrukcja, którą zaprojektował inżynier budowy mostów, Aleksander Gustaw Eiffel, mierzy aż 324 m wysokości. Z trzech pomostów widokowych "Damy Paryża"- jak niektórzy nazywają wieżę Eiffla - podziwiać można panoramę tego pięknego miasta. Położona w południowo-wschodniej Francji Prowansja jest ojczyzną popularnej mieszanki ziół zwanej właśnie "ziołami prowansalskimi". Jednak przede wszystkim kojarzy się z niezwykle malowniczymi polami lawendy. Prowansja to prawdziwe zagłębie perfumeryjne. Rozległe pola przeróżnych kwiatów są bazą do produkcji perfum. Położone w Prowansji miasteczko Grasse jest uważane za światową stolicę perfum i zapachów. Działają tu dwie najsłynniejsze oraz najstarsze wytwórnie perfum: Fragonard i Galimard, których tradycje sięgają XVIII wieku. Jeśli chodzi o kuchnie Francji, to właśnie ślimaki są ich jednym ze sztandarowych dań. Są szczególnie popularne w Burgundii. Podaje się je najczęściej z masłem oraz natką pietruszki. Spożycie tej oryginalnej przystawki ułatwiają specjalne sztućce.
Carcassonne to jedno z najlepiej zachowanych w Europie średniowiecznych miast obronnych oraz największa europejska twierdza, która przetrwała do naszych czasów. Krocząc śladami przeszłości można tu zobaczyć m.in. potężny zamek książęcy z XII w., liczne baszty oraz dwa pierścienie murów obronnych o łącznej długości 3 km. Atrakcją tego położonego w południu Francji miasta są też muzea, w tym Muzeum Inkwizycji, gdzie można obejrzeć średniowieczne narzędzia tortur.

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 1 minuta