profil

Życie ludzi paleolitu.

poleca 85% 734 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Paleolit - starsza epoka kamienna.
1. Dzieje rodu ludzkiego:
- australopiteki - przodek człowieka, postawa wyprostowana 110 - 150 cm, 30 - 50 kg, pożywienie - nasiona traw, korzenie, padliny.
- homo habilis - człowiek uzdolniony, padlinożerca.
- homo erectus - człowiek wyprostowany, potrafił wytwarzać narzędzia z drewna.
- homo sapiens - człowiek rozumny, prowadził koczowniczy tryb życia, wytwarzał narzędzia, wynalazł łuk, tworzył wyroby z drewna, kości i kamieni.

2. Człowiek rozumny pojawił się w Afryce ok. 140 000 tys lat temu. Ludzie paleolitu żyli w gromadach, prowadzili wędrowny tryb życia, rozpalali ogień, wytwarzali narzędzia.

3. Ludzie paleolitu pojawili się w Afryce i prowadzili koczowniczy tryb życia. Polegał ona na przenoszeniu się z miejsca na miejsce, w którym pożywienia jesst pod dostatkiem. Ludność chroniła się w jaskiniach lub budowała zimianki. Miszkała też w namiotach z kości i skór zwierzęcych. Jeśli posiadała dużo drewna, budowała szałasy drewniane. Ludzie epoki kamienia zajmowali się myślistwem. Polowali na duże zwierzęta ( mamuty, niedźwiedzie, renifery). Zastawiali pułapki (wykopywane doły w ziemi). Inną metodą polowania było wpędzanie dzikich zwierząt do bagien, z których nie były w stanie się wydostać. Zadaniem kobiet i dzieci było zbieranie owoców leśnych i jadalnych części roślin. W epoce paleolitu używano głazów, kamieni, oszczepów, później łuków oraz gałęzi do połowów. Robiono też igły, harpuny, a z kamienia pięściaki, ostrza ostrzepów, noża, groty strzał. Ubierano się w odzież ze skór, które były ozdobione muszelkami. Potrafili szyć (nićmi z kości) buty i czapki. Posiadali różne naczynia, np. : "garnek" - wykopany w ziemi dołek wyłożony skórą.

4. Ogień był bardzo ważny dla ludzi paleolitu. Dostarczał on światła, ciepła. Pozwalał piec mięso lub inne potrawy oraz odstraszać dzikie zwierzęta.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta