profil

Najciekawsze miejsca w Polsce - Kopalnia soli w Wieliczce i Kościoły Pokoju

poleca 89% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W Wieliczce już 3,5 tys. lat p.n.e. warzono sól z solanki. Od X- XI w. rozwijało się kopalnictwo soli, a w XIV w. miasto było już jednym z najważniejszych ośrodków górnictwa nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Łączna długość korytarzy wydrążonych na dziewięciu poziomach wynosi prawie 300 km. Najgłębszy poziom leży 327 m poniżej powierzchni. Dla turystów przygotowano trasę o długości 2 km, która prowadzi przez 3 poziomy na głębokości 64-135 m. Podczas wycieczki odwiedza się 20 komór, a trasa prowadzi przez groty i kaplice. Najwspanialszą z nich jest kaplica św. Kingi, gdzie zachwycają wspaniałe żyrandole i solne rzeźby. Mijane po drodze ozdoby to dzieła górników, wszystkie wykonane z soli. Na powierzchni warto odwiedzić Muzeum Żup Krakowskich w Zamku Żupnym, gdzie od czasów średniowiecza aż do 1945 r. pracował urzędnik zarządzający kopalnią. Zabytkową kopalnię soli w Wieliczce w 1978 r. wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Po zakończeniu wojny trzydziestoletniej Śląsk znalazł się w granicach cesarstwa austriackiego, gdzie panowało wyznanie rzymskokatolickie. Ewangelikom zabrano świątynie, a cesarz zezwolił im na budowę trzech zborów pod warunkiem, że zostaną zbudowane bez wież i będą poza murami miasta.
Dozwolonym budulcem były drewno, glina i słoma. Zachowały się dwie tego typu świątynie nazywane Kościołami Pokoju - w Jaworze i Świdnicy. Oba zabytki wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Jaworski kościół pod wezwaniem Ducha Świętego powstał jako budynek szachulcowy, nakryty gontowym dachem. Na budowę wieży zezwolono dopiero w 1707 r. Wnętrze było ogromne - mogło pomieścić nawet 6 tysięcy osób. Strop ozdobiono kasetonami z ornamentami roślinnymi. Warto również obejrzeć ołtarz i ambonę. Świątynia w Świdnicy powstała w 1658 r. w technice szachulcowej i jest jednym z największych drewnianych kościołów w Europie. Zachowały się bogato zdobione drewniane loże, piękne polichromie i zdobienia. W lipcu w świdnickim kościele odbywają się koncerty Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta